MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrakt z projektantem Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach podpisany

Piotr Janas, JG
fot. materiały prasowe
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, nadzorujący budowę nowoczesnej bazy sportowej na Polanie Jakuszyckiej, właśnie podpisał umowę z konsorcjum, które zaprojektuje Dolnośląskiego Centrum Sportów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu ruszy za rok. Konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu, to wrocławskie firmy - Miastoprojekt Wrocław spółka z o.o. i ETC Architekci spółka komandytowa.

- Mamy nadzieję, że ostateczna koncepcja realizacyjna powstanie do 31 marca, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

− W roku 2018, kilka dni po Biegu Piastów, na budowę wejdzie generalny wykonawca, który przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego, pozwalający na rozgrywanie zawodów najwyższej rangi, jednocześnie udostępniając nowe funkcje dla sportowców amatorów - zapowiada Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

To oznacza, że trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży prawdopodobnie już w 2020 roku będą do dyspozycji miłośników sportu. W nowym centrum dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe i część treningowa ze strefą startu oraz strzelnicą.

Dodatkowo w budynku głównym powstanie interaktwne muzeum sportów zimowych i centrum odnowy biologicznej z saunarium oraz dużą siłownią.

Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.

− DCS będzie nie tylko jednym z najnowocześniejszych ośrodków sportowych, innowacyjny będzie też sposób realizacji inwestycji. Prawdziwą rewolucją jest zastosowanie technologii BIM (Building Information Modeling), w której zamiast rysowania budynku, tworzy się jego trójwymiarowy model. DCS będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce wybudowanym przy pomocy tej technologii - mówi Grzegorz Rosik, prezes firmy Miastoprojekt Wrocław.

Koszt kontraktu to prawie 4,25 mln złotych, z czego projektowanie i nadzory autorskie to prawie 2,35 mln złotych, a pozostała kwota przeznaczona jest na działania inżyniera kontraktu. Łącznie inwestycja pochłonie około 100 mln złotych. Około 50 proc. funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu. Minister Witold Bańka jest bowiem zwolennikiem wpisania tego projektu na listę strategicznych inwestycji sportowych. Pozostałą część pieniędzy dołoży Urząd Marszałkowski.

Wśród mieszkańców i turystów pojawiły się obawy, że ta inwestycja sprawi, iż Polana Jakuszycka straci swój urok i zostanie zamknięta dla amatorów.

- Te obawy są bezpodstawne. Obiekt musi być żywy, więc będzie dedykowany nie tylko dla wyczynowców, ale także - mówiąc kolokwialnie - dla zwykłych ludzi. Owszem, z centrum korzystać będą m.in. lekkoatleci czy piłkarze, którzy mogą tam przygotowywać się tam do sezonów, ale DCS w ciągu roku wyłączany z użytku będzie na bardzo krótkie okresy, związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem dużych imprez. Jestem przekonany, że te będą dużym impulsem dla rozwoju gospodarczego tego regionu. Mało jest w skali Europy i świata obiektów o takich walorach, na tej wysokości - podkreślił marszałek Przybylski.

Warto dodać, że prace modernizacyjne nie będą miały wpływu na coroczny Bieg Piastów. Ta impreza będzie się odbywała zgodnie z harmonogramem.

Gdyby w 2030 roku w Karkonoszach zorganizowano zimowe igrzyska olimpijskie, to Polana Jakuszycka po modernizacji byłaby jedną z głównych aren tej imprezy.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf już przed rokiem na łamach Gazety Wrocławskiej mówił, że zakończenie inwestycji w Jakuszycach powinno być „pierwszym impulsem” w staraniach o igrzyska. - To będzie uwiarygadniało ten projekt. Musimy lobbować jednak za całym regionem, nie za jednym miastem – stwierdził wówczas. W połowie stycznia pomysł organizacji igrzysk wrócił ze zdwojoną siłą, bo karkonoscy samorządowy już otwarcie zaczęli mówić o tym projekcie. Igrzyska 2030 mielibyśmy zorganizować razem z Czechami. Skoki narciarskie odbywałyby się w Harrahavie. Czesi liczą, że byłaby to okazja do odnowienia i modernizacji tamtejszych obiektów, na których jeszcze niedawno rozgrywano zawody Pucharu Świata. Teraz niszczeją i nic się na nich nie dzieje. Na Dolnym Śląsku myślą też o tym, aby Jakuszyce właśnie razem z Harrahovem starały się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. To też stary pomysł. Kilka lat temu myślano o takiej imprezie w kontekście 2019 roku, ale teraz najwcześniej można by się starać o organizację mistrzostw w 2023 roku. MŚ w narciarstwie klasycznym odbywają się co dwa lata – w tym roku imprezę gości fińskie Lahti, za dwa lata austriacki Tyrol, a w 2021 r. niemiecki Oberstdorf. (JG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska