Konstytucja Biznesu. Największa reforma prawa gospodarczego od 30 lat?

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Konstytucja Biznesu ma być najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju- zapowiadają twórcy. Zmiany obejmą prawie 200 ustaw.

- To co wiemy od przedsiębiorców, organizacji i stowarzyszeń, którzy recenzowali na każdym etapie prace nad tymi ponad 120 ustawami, bo w rezultacie ponad 120 ustaw zostaje zmienionych, która reguluje nie tylko sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, ale przede wszystkim stawia przedsiębiorcę jako partnera dla administracji, stawia go w odpowiednich proporcjach i w odpowiednich relacjach- mówiła minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. - Sprawy związane z zakładaniem działalności gospodarczej będą jeszcze prostsze, jeszcze łatwiejsze. Dokonywanie pewnych czynności za sprawą CeiDG będzie wprowadzane jeszcze w tym roku, a kolejne od stycznia przyszłego roku- dodała.

Konstytucja Biznesu stanowi fundament prawa gospodarczego. Jest systemowym wzmocnieniem poprzednich proprzedsiębiorczych aktywności rządu (np. pakiet #100zmianDlaFirm).

Najważniejszym z projektów Konstytucji jest Prawo przedsiębiorców, które zastąpi nowelizowaną ok. 90 razy ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) z 2004 r. Kolejnymi aktami prawnymi są: projekt ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, projekt ustawy – przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, projekt ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, działalność nierejestrowa dla drobnej aktywności, sześć miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla startujących z biznesem, zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, klauzula pewności prawa, Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy – te i inne proprzedsiębiorcze rozwiązania wprowadza pakiet – informuje wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

Prawo przedsiębiorców

Prawo przedsiębiorców wprowadza kanon podstawowych zasad, dających gwarancje przedsiębiorcom w relacjach z władzą publiczną. Prawo przedsiębiorców jako akt centralny będzie wpływać na sposób stanowienia, interpretacji i stosowania wszystkich przepisów dotyczących działalności gospodarczej.

Rzecznik

Zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie stanie na straży i ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP.

CEIDG i punkt informacji dla przedsiębiorcy

Wśród najważniejszych modyfikacji CEIDG znajduje się umożliwienie udostępniania w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury, wprowadzenie zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia czy możliwość zawieszenia działalności na czas nieoznaczony.

Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy stanowi rozwinięcie obecnego www.biznes.gov.pl. Punkt poza podpowiedzią w jaki sposób załatwić poszczególne sprawy urzędowe, umożliwi np. uiszczanie opłat urzędowych czy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami czy składkami. Także przypomni przez sms lub e-mail, o zbliżających się terminach urzędowych oraz poinformuje o najważniejszych zmianach w prawie. Będą tam też publikowane wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych budzących najwięcej wątpliwości w praktyce.

Materiał oryginalny: Konstytucja Biznesu. Największa reforma prawa gospodarczego od 30 lat? - Strefa Biznesu

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda

Ten pomysł został porzucony i nie ma takiego zapisu w ustawie, zus jest taki sam niezależnie od dochodów.

K
Kaśka

Czy z dniem 26.01 został również przyjęty ten projekt mówiący o niższym zusie dla przedsiębiorców osiągających dochód do 5tys zł?

G
Gość

solidarni szeryfowie zajęci szabrowaniem kraju, sprzedawaniem i rozdawaniem majątku suwerena wszelkim mętom "nie mieli czasu" na prawo bankowe. Sprzedali naród razem z krajem. Teraz ciąg dalszy, kasa dla bandziorów nie będzie zabroniona !

k
kopiuje tylko

b mało zdolna

Dodaj ogłoszenie