Konserwatywni naukowcy bronią narodowców, którzy zakłócili...

  Konserwatywni naukowcy bronią narodowców, którzy zakłócili wykład prof. Baumana

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie z przerwanego wykładu prof. Baumana

  Zdjęcie z przerwanego wykładu prof. Baumana ©Przemysław Wronecki

  Konserwatywny Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przesłał do wrocławskiego sądu swoją opinię (tzw. Opinię Przyjaciela Sądu), dotyczącą sprawy 23 osób obwinionych o zakłócenie porządku podczas ubiegłorocznego wykładu prof. Zygmunta Baumana, zorganizowanego na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor opinii krytykuje postawienie przed sądem uczestników wydarzeń z czerwca 2013. Obwinieni – w rozumieniu opinii to – nie sprawcy „wybryku” a „strona sporu politycznego”, przeciwko której nie powinno się kierować oskarżeń o łamanie prawa.
  Zdjęcie z przerwanego wykładu prof. Baumana

  Zdjęcie z przerwanego wykładu prof. Baumana ©Przemysław Wronecki

  Ordo Iuris to warszawska fundacja, której prezesem jest prawnik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Aleksander Stępkowski. „Chcemy angażować się w obronę osób i środowisk zagrożonych społecznym wykluczeniem ze względu na przywiązanie do tradycyjnego ładu społecznego oraz świata wartości, z którego się on wywodzi” - czytamy na stronie Instytutu.

  Deklaruje on działalność na rzecz ochrony praw człowieka m.in.
  w zakresie ochrony życia ludzkiego „na wszystkich etapach jego rozwoju”, „poszanowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny”, a także „przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, dyskryminacji i marginalizacji osób lub grup społecznych z powodu ich przywiązania do tradycyjnych wartości.”

  Autorem opinii – złożonej we wrocławskim sądzie - jest sam prezes dr hab. Aleksander Stępkowski. Czytamy w niej: „wykorzystywanie norm prawa karnego wobec osób prezentujących stanowisko w kwestiach będących przedmiotem debaty publicznej rodzi poważne wątpliwości (…) czy nie winno być kwalifikowane jako sprzeczne z fundamentalnymi dla demokratycznego państwa prawa zasadami swobody wypowiedzi (...).

  Przypomnijmy. Grupa około 100 osób – głównie (choć nie tylko) związanych ze środowiskami skrajnie prawicowego Narodowego Odrodzenia Polski i kibicami Śląska Wrocław – protestowała przeciwko obecności profesora Zygmunta Baumana na Uniwersytecie. Wypominając mu przeszłość z lat 40. i 50. gdy był żołnierzem Korpusu Bezpieczeństwa Publicznego wojskowej formacji, w początkach PRL-u, podporządkowanej resortowi bezpieczeństwa publicznego.

  Uczestnicy protestu przez kilkanaście minut nie dopuszczali do rozpoczęcia wykładu. Skandowali m. in. hasła "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwona hołotę". Interweniowała policja m. in. antyterroryści. Część z uczestników protestu postawiono przed sądem.

  Proces o zakłócenie wykładu profesora Baumana. Prezydent Dutkiewicz nie będzie świadkiem


  Policja – która występuje przed sądem jako oskarżyciel w sprawach o wykroczenia – zarzuciła im złamanie artykułu 51 paragraf 1 kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

  „Partycypacja obywateli w życiu publicznym nie może być odczytywana jako „wybryk” - czytamy w Opinii Przyjaciela Sądu. Dr hab. Aleksander Stępkowski cytuje komentarz do Kodeksu Wykroczeń, którego współautorem jest rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski. Wybryk – czytamy tam – to zachowanie, które „wywołuje powszechne negatywne oceny społeczne i uczucie odrazy, gniewu i oburzenia”. Tymczasem uczestnicy protestu – wynika z treści opinii – nie naruszyli prawa. Ich zachowanie to „forma uczestnictwa w życiu publicznym”.

  Autor Opinii Przyjaciela Sądu zwraca uwagę, że protestujący mieli prawo uznać wykład Zygmunta Baumana za przedsięwzięcie polityczne, nie naukowe. Bo wśród jego organizatorów była fundacja związana z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec. Na dodatek w wykładzie uczestniczył „czynny lokalny polityk”, czyli prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. A protest – na co zwraca uwagę autor opinii – zaczął się po przywitaniu profesora przez prezydenta, który powiedział, że „profesor Bauman jest (…) gościem Wrocławia”.

  Brak protestu – przekonuje sąd dr hab. Aleksander Stępkowski - „stanowiłby afirmację zbrodniczej działalności” KBW.

  Kolejna rozprawa – dotycząca 23 obwinionych o „zakłócenie porządku” - zapowiedziana została na 12 maja. Wtedy to proces miałby się skończyć. Sąd wysłucha ostatnich przemówień oskarżenia, obrony i samych obwinionych. A tydzień później ma być ogłoszony wyrok. Wtedy dowiemy się na ile argumenty Przyjaciela Sądu były pomocne w orzekaniu w tej sprawie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niektórzy naukowcy z UWr. też popierają narodowców.

  ramius (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 1

  Warto zauważyć, że również na Uniwersytecie Wrocławskim zdania są podzielone. Np. prof. Jerzy Marcinkowski z Instytutu Informatyki UWr. staje w obronie narodowców:

  "Chciałbym tą drogą serdecznie...rozwiń całość

  Warto zauważyć, że również na Uniwersytecie Wrocławskim zdania są podzielone. Np. prof. Jerzy Marcinkowski z Instytutu Informatyki UWr. staje w obronie narodowców:

  "Chciałbym tą drogą serdecznie podziękować młodym ludziom, którzy w czerwcu 2013 zaprotestowali na Uniwersytecie Wrocławskim przeciwko wykładowi Zygmunta Baumana, komunistycznego łotra, a obecnie gwiazdy pseudonaukowej hucpy. Jest mi bardzo przykro, że za to, że stanęli w ten sposób w obronie godności mojego Uniwersytetu, mają teraz przykrość kontaktu z wymiarem sprawiedliwości.
  Sala wykładowa powinna być miejscem skupienia, a nie awantur. Ale kto sieje wiatr zbiera burzę, a odpowiedzialność za zgorszenie spada na gorszycieli. W tym przypadku na tych, którzy tę kreaturę na Uniwersytet zaprosili. Nie zaś na tych, którzy przeciw temu zaproszeniu słusznie przyszli zaprotestować.

  Jerzy Marcinkowski
  kwiecień 2014"

  Info stąd: http://www.ii.uni.wroc.pl/~jma/

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dokładnie

  Johnny09 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Prof. Jurek z Wydziału prawa ma podobne zdanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bauman to zwykły Gad!

  Ejo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

  Tego GADA powinno się zeszczaną cegłą dotłuc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wreszcie...

  Polak, katol, kibol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 4

  Brawa dla Instytutu!!! Miód na moje serce. No i plusik dla tej gazety, bo nie spodziewałem się, że znajdę tutaj taką informację.
  Najbardziej cieszy mnie, że ktoś wreszcie użył zarezerwowanego do...rozwiń całość

  Brawa dla Instytutu!!! Miód na moje serce. No i plusik dla tej gazety, bo nie spodziewałem się, że znajdę tutaj taką informację.
  Najbardziej cieszy mnie, że ktoś wreszcie użył zarezerwowanego do tej pory dla lewaków sformułowania "środowiska zagrożone społecznym wykluczeniem" w stosunku do Polaków "przywiązanych do tradycyjnego ładu społecznego oraz świata wartości, z którego się on wywodzi."zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stop afirmacji zbrodniarzom z:

  terminator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 2

  KBW
  SB
  PZPR
  KPZR
  NKWD
  NSDAP
  fujarom Che Gevary oraz innej maści komunistów włącznie z tymi od Putina...

  Socjalizm (rosyjski, niemiecki a także ten kubański-rewolucyjny) ma na sumieniu więcej...rozwiń całość

  KBW
  SB
  PZPR
  KPZR
  NKWD
  NSDAP
  fujarom Che Gevary oraz innej maści komunistów włącznie z tymi od Putina...

  Socjalizm (rosyjski, niemiecki a także ten kubański-rewolucyjny) ma na sumieniu więcej ofiar niż wszystkie klęski żywiołowe na całym świecie i od początku istnienia świata!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niezła szopka

  Taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 1

  Jak można popierać człowieka, który nie dość, że walczył z polskimi patriotami po wojnie, to jeszcze w swojej nowej książce kopiuje hasła z Wikipedii?...rozwiń całość

  Jak można popierać człowieka, który nie dość, że walczył z polskimi patriotami po wojnie, to jeszcze w swojej nowej książce kopiuje hasła z Wikipedii?

  http://kompromitacje.blogspot.com/2014/04/bauman-przepisuje-z-wikipedii.html

  Rozumiecie? "Profesor" (cudzysłów ma tutaj ogromne znaczenie) Bauman skopiował artykuły z popularnej encyklopedii internetowej i użył ich jako własny tekst w swojej publikacji. Ilu zwykłych doktorów (już bez cudzysłowu), czy nawet prostych studentów musiałoby odpowiedzieć za tak ordynarny plagiat? A major Bauman?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Baumann - zbrodniarz?

  Lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 74

  Jeśli tak, poproszę o nazwiska ofiar. Inaczej to zwykłe pierd*lenie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po 60 latach ?

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 56 / 2

  Tam już nowy las rośnie.
  Idź z łopatą i szukaj.
  Ale nazwisk nie znajdziesz tylko kości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bredzisz.

  Paweł Ly. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 1

  Bredzisz. Jego ofiary to anonimowe postaci zapomniane w "wolnej" Polsce, ich nekrologów nie znajdziesz. Czy to się tobie podoba czy nie towarzysz major bauman był zbrodniarzem choćby przez to, że...rozwiń całość

  Bredzisz. Jego ofiary to anonimowe postaci zapomniane w "wolnej" Polsce, ich nekrologów nie znajdziesz. Czy to się tobie podoba czy nie towarzysz major bauman był zbrodniarzem choćby przez to, że utrwalał zbrodniczy stalinowski terror w Polsce od 1944 r i go afirmował. Należy mu się za to szubienica. Nawet do dziś ze stalinowskim terrorem nie zerwał. Jego życiową partnerką jest córka zbrodniarza- bieruta. Jakże to symboliczne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bredzisz.

  Paweł Ly. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 1

  Bredzisz. Jego ofiary to anonimowe postaci zapomniane w "wolnej" Polsce, ich nekrologów nie znajdziesz. Czy to się tobie podoba czy nie towarzysz major bauman był zbrodniarzem choćby przez to, że...rozwiń całość

  Bredzisz. Jego ofiary to anonimowe postaci zapomniane w "wolnej" Polsce, ich nekrologów nie znajdziesz. Czy to się tobie podoba czy nie towarzysz major bauman był zbrodniarzem choćby przez to, że utrwalał zbrodniczy stalinowski terror w Polsce od 1944 r i go afirmował. Należy mu się za to szubienica. Nawet do dziś ze stalinowskim terrorem nie zerwał. Jego życiową partnerką jest córka zbrodniarza- bieruta. Jakże to symboliczne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sleza Sobótka

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 10

  NA POHYBEL CZARNYM I CZERWONYM KURWOM!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto tego majora bezpieki zaprosił do Wrocławia?

  Były wyborca PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 2

  Ten, kto majora bezpieki zaprosił do Wrocławia powinien dostać dożywotni zakaz przebywania we Wrocławiu!
  A major bauman swój "wykład" miał po niemiecku w polskim Wrocławiu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie należy się dziwić poparciu dla NOP jakiejś grupki naukowców

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 85

  Hitler, Stalin i podobni też mieli grupy naukowców ich popierających.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli jesteś emerytem

  piroman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  to nie masz prawa głosu, bo wychowałeś się w Polsce odbitej krzywym zwierciadłem potocznie zwanym "komuną" i stąd się bierze Twoja niechęć do środowisk narodowych, prawicowych, ale nie można Cię za...rozwiń całość

  to nie masz prawa głosu, bo wychowałeś się w Polsce odbitej krzywym zwierciadłem potocznie zwanym "komuną" i stąd się bierze Twoja niechęć do środowisk narodowych, prawicowych, ale nie można Cię za to winić, bo nikt nie jest w stanie wpłynąć na czas/miejsce swoich narodzin.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dutkiewicz, kolega majora baumana

  były wyborca PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 1

  No i bauman też ich ma.
  Może tak z sympatii do starych, dobrych czasów, gdy razem strzelali w tył głowy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polak

  a dla was faszysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 97 / 4

  Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo