Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs recytatorski o KL Ravensbrück. Te teksty w czasie wojny wybrzmiały jeszcze mocniej [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Laureaci dolnośląskich przesłuchań VIII edycji konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.
Laureaci dolnośląskich przesłuchań VIII edycji konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Maciej Rajfur
Uczniowie szkół dolnośląskich wzięli udział w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Konkurs nabrał nowego znaczenia wobec wydarzeń wojennych na Ukrainie.

Przesłuchania dolnośląskie odbyły się 15 marca Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych "Piast" we Wrocławiu. Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych recytowali fragmenty prozy oraz wiersze, które nawiązywały do tematu walki o życie Polek w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

"Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu" - mówi organizator, Marek Gadowicz z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowe

j.

Pierwsze miejsce zajęła Joanna Solecka z Zespołu Szkół Salezjańskich we Wrocławiu, drugie Marta Piasecka z tej samej szkoły, natomiast trzecie miejsce przypadło ex aequo: Magdalenie Cudzik z I LO w Kłodzku i Wiktorii Zawalniak z LO nr 6 we Wrocławiu.

"Kiedy młodzi ludzie poznają losy kobiet, które solidarnie i razem przeżywały ogromne nieszczęście, myślę, że to do nich trafia. Zasieje ziarno zastanowienia, czy warto kogoś skrzywdzić, czy warto zrobić komuś coś złego. Nie ukrywam, że trudno jest dzieci zachęcić do takiego konkursu z dwóch powodów. Po pierwsze, młodzież nie chce występować publicznie. Wstydzi się i krępuje. Po drugie, tematyka okazała się bardzo trudna" - mówi Blanka Jakubowska, psycholog ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Obornikach Śląskich. Na konkurs przyjechała z dwiema uczennicami, które otrzymały wyróżnienia.

Podkreśla przy tym, że trudne tematy historyczne młodzież omija. Bardzo dużo czasu poświęcają komunikatom i obrazom w smartfonach. Dlatego udział w takim konkursie należy docenić.

"Konkurs to kolejny etap rozwoju młodzieży, który może ich wiele nauczyć. Nie chodzi do końca o miejsca i wyróżnienia. Chodzi o to, by się nie poddać, przełamać swój stres i lęk, a kiedy coś nie wyjdzie, podnieść się i kontynuować swój występ. W ten sposób człowiek staje się silniejszy" - stwierdza Beata Rakowska, członek komisji konkursowej, a na co dzień polska aktorka teatralna i telewizyjna.

Młodzież recytowała teksty mówiące o II wojnie światowej, ale przede wszystkim przekazujące przesłanie miłości człowieka w niezwykle trudnych czasach.

"Oni potrafią w taki sposób to przekazać, że nie sposób oderwać wzroku i słuchu. To chwila prawdy, którą dają nam młodzi ludzie, a my się w nią zasłuchujemy. W trudnym czasie, w jakim trwamy ze względu na wojnę na Ukrainie, podjęcie się takiego zadania, jest wielkim wyczynem i hołdem wobec wszystkich skrzywdzonych przez wojnę. Dlatego wielkie ukłony dla uczestników konkursu, że podjęli się tego trudnego wojennego tematu właśnie teraz. Wykazali się odwagą" - stwierdza Aldona Struzik, członek komisji, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

A jak do swoich występów podchodzą sami uczestnicy?

"Interesuje się historią od dawna, zwłaszcza historią III Rzeszy. Zdecydowałam się na występ w konkursie, by to właśnie pokazać. Najtrudniejsza okazała się dla mnie sama recytacja. Ja lubię mówić do ludzi, ale nie lubię tego robić z pamięci" - przyznaje Pola Rybałtowska z SP nr 1 w Obornikach Śląskich.

Jej szkolna koleżanka z kolei nie interesuje się historią, ale bardzo lubi recytować wiersze.
"Czuję ogromną satysfakcję, gdy mi to wychodzi, choć nauka tekstów nie przychodzi mi łatwo" - mówi Magdalena Urbańska, harcerka od 7 lat. Obie dziewczyny wywalczyły wyróżnienia.

Pierwsza z nich zaprezentowała wiersz „Zamknięte drzwi” Grażyny Chrostowskiej i fragment książki Karoliny Lanckorońskiej „Wspomnienia wojenne". Druga natomiast recytowała wiersz „Przypomnienie” autorstwa Chrostowskiej, zaś w dziedzinie prozy fragment książki o harcerskiej drużyny "Mury", autorstwa Józefy Kantor: „Rewir i komora gazowa”.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück, założony w listopadzie 1938 roku, znajdował się kilkadziesiąt kilometrów na północ od Berlina. Był obozem dla kobiet. Trafiło tam ponad 130 tys. ludzi. Największą grupę tworzyły młode Polki - śmietanka kobiecej inteligencji zaangażowana w Polsce w konspirację antyhitlerowską. W KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach – w większości właśnie na młodych Polkach. Jedną z więźniarek, która przeżyła tę gehennę, jest ponad 100-letnia dr Wanda Półtawska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska