Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Piękny Wrocław" rozstrzygnięty. Najpiękniejszy Bulwar Dunikowskiego

Błażej Organisty
nagroda specjalna -  Hydropolis
nagroda specjalna - Hydropolis Materiały prasowe
Najpiękniejszą realizacją architektoniczną 2016 roku we Wrocławiu jest Bulwar Xawerego Dunikowskiego, projekt pracowni architektonicznej Piotra Żurawia. Tak zdecydowała kapituła corocznego konkursu "Piękny Wrocław". Za najlepsze obiekty w pozostałych trzech kategoriach uznała zespół budynków biurowo-usługowych Pegaz, Ogrody Tumskie i budynek mieszkalny przy ul. Mikulskiego, z kolei najpiękniej zmodernizowany budynek historyczny to Hydropolis.

Sześcioosobowa kapituła pod przewodnictwem Piotra Fokczyńskiego, architekta miejskiego, wybrała najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia 2016 roku. "Piękny Wrocław" to coroczny konkurs organizowany przez miasto i Towarzystwo Miłośników Wrocławia od 27 lat (najpierw jako "Najpiękniejsza Plomba Roku", a jeszcze wcześniej "Mister Wrocławia"). W ubiegłym roku najpiękniejszym budynkiem okazał się gmach Narodowego Forum Muzyki, w tym roku wygrał Bulwar Xawerego Dunikowskiego, projekt pracowni architektonicznej Piotra Żurawia.

Z roku na rok kapituła ma twardszy orzech do zgryzienia. Na tegoroczną edycję wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. - Trudno było wybrać zwycięzców i wyróżnionych - przyznaje Fokczyński. - Liczba dobrych projektów była większa niż przypuszczaliśmy. Poziom konkursu jest coraz wyższy. Dziś wyróżnienie to już nie nagroda pocieszenia, a wielki sukces.

Kapituła przyznała Grand Prix oraz nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach głównych: budynek użyteczności publicznej (13 kandydatów), budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek mieszkalny jednorodzinny (łącznie 29 kandydatów) oraz budynek inżynierski w przestrzeni publicznej (5 nominacji). Zaplanowano także piątą kategorię - budynek produkcyjny - ale do niej nikt nie zgłosił żadnego obiektu, a zgłaszać mógł każdy. Dodatkowo kapituła nagrodziła projekt modernizacji obiektu historycznego (7 kandydatów). - Wbrew moim obawom nagroda specjalna dobrze się przyjęła. We Wrocławiu jest sporo udanych realizacji. Nagradzamy inwestorów, którzy podjęli się bardzo trudnego zadania. Modernizacja budynku historycznego to wielka sztuka. Trzeba bowiem nie zepsuć tego, co było i tchnąć ducha w to, co jest - twierdzi Fokczyński.

W przypadku budynku historycznego kapituła zwracała uwagę zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny, a także na zakres zmian. - Inne budynki oceniamy przede wszystkim pod kątem architektury zewnętrznej i tego, jak korespondują z otoczeniem - wyjaśnia dyrektor wydziału architektury i budownictwa w urzędzie miejskim.

Głównymi kryteriami wyboru są walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe. - Liczy się ogólne piękno i klasa architektoniczna. Wynik konkursu zależy od subiektywnych wrażeń członków kapituły. Dobrze, że zasiadają w niej nie tylko profesjonaliści, ale także osoby z Towarzystwa Miłośników, które niejako wnoszą do oceny reprezentatywny pogląd wrocławian. Co roku nasze wybory nie budzą kontrowersji, więc można powiedzieć, że są odzwierciedleniem również odczuć mieszkańców - zauważa architekt miejski.

Piotr Fokczyński uważa, że konkurs poprzez pozytywne działanie ma zachęcać do rozmów o architekturze i kanonach estetyki, do dyskusji o tym, co ładne, a co brzydkie. "Piękny Wrocław" ma być manifestem gustu wrocławian. - Natomiast inwestorów chcemy zachęcać do lokowania pieniędzy w ład architektoniczny, który oddziałuje na wszystkich - podsumowuje.

Nagrodę główną, Grand Prix, zdobył Bulwar Xawerego Dunikowskiego (projekt pracowni Piotra Żurawia), nagrodę specjalną Hydropolis (projekt pracowni Ewy Kineckiej), a wyróżnienie specjalne m.in. Centrum Historii Zajezdnia (projekt pracowni Zbigniewa Maćkowa). Na dzisiejszej gali w Muzeum Architektury Piotr Fokczyński nagrodził architektów, inwestorów i wykonawców poszczególnych projektów. Architekt miejski wręczył zwycięzcom pamiątkowe tablice, które ozdobią obiekty, oraz dyplomy.

Budynek użyteczności publicznej
I nagroda: zespół budynków biurowo-usługowych Pegaz (ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Ruska, ul. Grabarska);
II nagroda: budynek biurowo-usługowy Promenady Zita (ul. Antoniego Słonimskiego);
III nagroda: biurowiec Nowy Alexanderhaus (pl. Jana Pawła II 8);
Wyróżnienia: biurowiec Ślężna Park (ul. Ślężna 102-106), Szkoła Fundacji Edukacji Międzynarodowej Atut (ul. Racławicka 101), Centrum Komercyjne Długosza Business Park (ul. Długosza 48).

Budynek mieszkalny wielorodzinny
I nagroda: Ogrody Tumskie II (ul. Sienkiewicza 28/30);
II nagroda: apartamenty Innova (ul. Jesionowa 39, 41, 43);
III nagroda: zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych (ul. Partynicka 18);
Wyróżnienie: kompleks budynków apartamentowych Olimpia Port (ul. Marco Polo 33-39, ul. Ferdynanda Magellana 1).

Budynek mieszkalny jednorodzinny
I nagroda: budynek mieszkalny jednorodzinny (ul. Tadeusza Mikulskiego);
II nagroda: zespół zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej Dalia 2 (ul. Daliowa 76-128);
III nagroda: Vida Park, dwulokalowe budynki w zabudowie bliźniaczej (ul. Fryzjerska 21a-21c).

Obiekt w przestrzeni publicznej
I nagroda: Bulwar Xawerego Dunikowskiego;
II nagroda: Bulwar Politechniki Wrocławskiej (Wybrzeże Wyspiańskiego);
III nagroda: Bulwar Księdza Aleksandra Zienkiewicza;
Wyróżnienie: obiekt sportowo-rekreacyjny na terenie Zespołu Szkół nr 9 (ul. Krajewskiego 1);

Skład kapituły: Piotr Fokczyński (przewodniczący), Jan Paluchniak, Wojciech Gryczyński (obaj Towarzystwo Miłośników Wrocławia), Andrzej Poniewierka (architekt, rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia), Roman Rutkowski (Stowarzyszenie Architektów Polskich), Aleksander Szarapo (Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP).

Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety - odcinek 34 Skąd wzięła się katedra we Wrocławiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska