Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec szkoły na Biskupinie. Radni przegłosowali przeprowadzkę

Redakcja
Protest rodziców na sesji rady miejskiej
Protest rodziców na sesji rady miejskiej Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Mimo protestów rodziców i dyrekcji oraz rady osiedla, wrocławscy radni zdecydowali w czwartek o przymusowej przeprowadzce Gimnazjum nr 20 z ul. Pautscha na Biskupinie do gmachu XI LO przy ul. Spółdzielczej. Za uchwałą byli radni klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą. Przeciw opozycja.

- Budynek przy Pautscha jest przygotowany na 380 miejsc, a uczy się tam teraz 147 uczniów, z czego 117 to uczniowie spoza rejonu - argumentował Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji. Przekonywał radnych, że te liczby to wystarczający argument by w ogóle zlikwidować tę szkołę, zwłaszcza że na tym samym osiedlu - przy ul. Dembowskiego, działa Gimnazjum nr 19, w którym są wolne miejsca. Mimo to miasto zdecydowało się nie na likwidację, a o przeniesienie Gimnazjum nr 20 do budynku XI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Spółdzielczej.

Rodzice o zamiarze przeniesienia szkoły dowiedzieli się przed tygodniem. Bronią nie tylko budynku. W tym roku obok ma powstać nowoczesne boisko i bieżnia, które dzieci same wywalczyły w ramach budżetu obywatelskiego. Teraz dowiedziały się, że to nie one będą z boiska korzystać. Czytaj więcej na ten temat

Szkoły bronili na sesji radni opozycji. - Stać nas na World Games, stać nas na Europejską Stolicę Kultury, stać nas na Hydropolis. Nie stać nas na gimnazjum. Podczas kampanii wyborczej Rafał Dutkiewicz mówił, że będzie bliżej. Dziś jest dalej niż bliżej - mówił radny Łukasz Olbert z Prawa i Sprawiedliwości. - Szkoła przy ulicy Spółdzielczej nie rokuje utrzymania tych klas na odpowiednim poziomie. Nie da się trenować lekkiej atletyki na trawie czy na kostce brukowej - dodawał radny SLD Dominik Kłosowski.

- Podwyższyliśmy podatki, opłatę za wodę, sięgamy do kieszeni mieszkańców, a co im w zamian proponujemy? Miasto chce zlikwidować szkołę – mówił Krystian Mieszkala (PiS).

- Mam wrażenie, że coś musiało pójść nie tak skoro jest takie zamieszanie. Być może jest brak komunikacji, porozumienia. Jeżeli urząd planował przenieść szkołę, to powinien poinformować o tym, żeby szkoła nie walczyła o bazę sportową przy budynku. Nie chcę w to wierzyć, że ktoś to zrobił celowo, żeby inny podmiot miał nowoczesną bazę przy szkole - mówiła Katarzyna Obara-Kowalska radna z klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą.

Radny Piotr Uhle (PO) przypomniał radnym PiS, że teraz bronią Gimnazjum nr 20, ale to właśnie ich partia chce zlikwidować wszystkie szkoły gimnazjalne w Polsce. - Wydaje mi się, że za dobrze żyje się wam we Wrocławiu, za dużo dróg budujemy. Ten cyrk, który wy tutaj robicie to jest nie fair – mówił natomiast radny Tomasz Hanczarek, zwracając się do innych radnych.

Jarosław Delewski, który przed samym głosowaniem odpowiadał jeszcze na pytania zadane przez radnych, podkreślał, że urząd nie likwiduje Gimnazjum nr 20, tylko przenosi całą szkołę do budynku XI LO. Gimnazjaliści mają mieć osobne wejście. - Proszę nam zaufać. To jest dobra decyzja. Działamy na rzecz edukacji wrocławskiej – mówił Delewski.

Za przeniesieniem siedziby Gimnazjum nr 20 było 20 radnych z klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą. Przeciwni byli wszyscy radni opozycyjni. Od głosu wstrzymała się Katarzyna Obara-Kowalska.

Dyrektor gimnazjum przeciwna przeniesieniu
Już wcześniej przymusowej przeprowadzce szkoły sprzeciwiała się też Tamara Matulko, dyrektor Gimnazjum nr 20. - Jestem ze swoimi uczniami i chciałabym, żeby dalej mogli się uczyć w komfortowych warunkach – mówiła dyrektorka w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl - Nie rozumiem dlaczego nie możemy usłyszeć oficjalnie, co stanie się z budynkiem po przeniesieniu szkoły. Na spotkaniu z rodzicami Ewa Szczęch, dyrektor wydziału gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w departamencie edukacji powiedziała, że nie jest upoważniona do udzielania takich informacji. A kto jest? – denerwowała się Tamara Matulko.

Rodzice słyszeli nieoficjalnie, że budynek ma zostać przekazany katolickiemu stowarzyszeniu, które będzie tam prowadziło swoją szkołę. Miasto do dziś nie skomentowało tych informacji. - Ja słyszę same nieoficjalne informacje, o których mówią rodzice, ale nikt nie chce z urzędników na razie tego potwierdzić - mówiła dyrektor Tamara Matulko.

Czy przeniesienie gimnazjum jest już przesądzone? Jeszcze nie. Interwencję w tej sprawie zapowiedziała w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl minister edukacji Anna Zalewska. Nowe przepisy przyjęte już przez Sejm pozwalają wybieranemu przez ministra kuratorowi oświaty zablokować decyzję miejskich radnych o likwidacji czy przeniesieniu szkoły.


Tak rodzice protestowali we wtorek przeciw przeprowadzce szkoły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska