Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec skarbówki jaką znamy. Co zmieni się dla podatnika? (SPRAWDŹ)

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Od 1 marca wchodzą w życie nowe przepisy. Łączą się administracja podatkowa (izby i urzędy skarbowe), Służba Celna (izby i urzędy celne) i kontrola skarbowa (urzędy kontroli skarbowej). Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa. Ma to usprawnić ich funkcjonowanie, urzędnicy nie będą powielali kompetencji. Zamiast tego większa ich liczba zajmie się walką z przestępczością gospodarczą i obsługą petentów. Dla tych ostatnich właściwie nic się nie zmieni.

Największe zmiany

  • Nie będzie izb skarbowych (przy wejściu do wrocławskiej siedziby już jest tabliczka Izba Administracji Skarbowej, w całej Polsce będzie ich 16 – tyle ile województw).
  • Zadania izb skarbowych przejmą częściowo m.in. urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe.
  • Urzędy celno-skarbowe będą dokonywać kontroli celno-skarbowych, które dotychczas przeprowadzały urzędy kontroli skarbowej i służba celna. Przedsiębiorca dziś może się spodziewać dwóch kontroli jedna po drugiej. Teraz będzie jedna i to dla tych, co do których będzie zachodziło podejrzenie, że oszukują Skarb Państwa. Uczciwi obywatele nie będą wyrywkowo kontrolowani.
  • Podatkiem akcyzowym będą się zajmowały urzędy skarbowe, nie celnicy. Ale miejsca złożenia deklaracji pozostają te same, można także złożyć deklarację akcyzową przez internet.

Pozostanie bez zmian

  • Wszystkie sprawy będziemy załatwiać w tych samych urzędach co dotychczas. Rozliczeń PIT, CIT, PCC, spadku od darowizn itd., będą nadal dokonywały te same urzędy skarbowe.
  • Pozostają aktualne wszystkie adresy, numery rachunków bankowych, telefonów, w tym do infolinii podatkowej.
  • Zasady działania urzędów skarbowych (w tym tych wyspecjalizowanych do obsługi „dużych” podatników) i prowadzenia przez nich kontroli podatkowej zostaną takie same.
  • Funkcjonowanie i liczba oddziałów celnych także się nie zmienia. Na granicach nadal będą pracować umundurowani celnicy, a na lotnisku będzie ich wręcz więcej. Na Dolnym Śląsku jest ponad 800 pracowników Służby Celnej (funkcjonariuszy i cywilów).
  • Nie są zapowiadane zwolnienia w wymienionych służbach, a jedynie przesunięcia kadrowe. W całej Polsce zmiany dotyczą 65 tys. urzędników. Część z nich się przekwalifikuje.

– Zmienia się nam struktura, ale będziemy wykonywali te same zadania – mówi Joanna Szczygielska, p.o. Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu. Aby nie wprowadzać zamieszania, petent będzie mógł składać dokumenty w dotychczasowych miejscach. Następnie rolą urzędników będzie odpowiednie przekazanie dokumentów. A to ma być łatwiejsze, bo zamiast trzech baz danych będzie jedna.

Nowe przepisy mają na celu skuteczniejszą walkę z przestępczością gospodarczą. Kontrole będą przygotowywane lepiej i wycelowane w tych, którzy dopuszczają się nadużyć.

Jako ciekawostkę można dodać, że podatek PIT stanowi aż 50 proc. wpływów do budżetu państwa. Kolejne 20 proc. to podatek akcyzowy. Krajowa Administracja Skarbowa ma zapobiec "wyciekom" części tych dochodów, przez przekręty nieuczciwych przedsiębiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska