Koniec ograniczeń dla odbiorców prądu. Przywrócono 11....

  Koniec ograniczeń dla odbiorców prądu. Przywrócono 11. stopień zasilania

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Koniec ograniczeń dla odbiorców prądu. Przywrócono 11. stopień zasilania
  Od godz. 13 w całej Polsce obowiązuje 11. stopień zasilania - ogłosiły Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W praktyce oznacza to, że duże firmy nie mają już ograniczeń dotyczących zużycia prądu. Na jak długo? Nie wiadomo. Za kilka godzin mogą zapaść nowe decyzje związane z koniecznością oszczędzania energii.
  Koniec ograniczeń dla odbiorców prądu. Przywrócono 11. stopień zasilania
  - 11. stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do poziomu określonego w umowie, nie może tej mocy przekraczać - co w praktyce oznacza brak ograniczeń - potwierdzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

  Wrocławskie galerie handlowe zareagowały natychmiast. Renoma, Sky Tower już włączyły klimatyzatory. W Arkadach Wrocławskich powoli uruchamiane jest oświetlenie o pełnej mocy i wszystkie schody ruchome, klimatyzację mogą też uruchamiać poszczególne sklepy, a za niedługo ma zostać włączona w całym centrum handlowym.

  – Monitorujemy komunikaty o stopniach zasilania i stopniowo dostosowujemy się do nich. W Sky Tower i Arkadach wszystko wraca do normy – mówi Wojciech Sury, rzecznik Sky Tower.

  W Koronie klimatyzacja nie działa jeszcze w pełnym zakresie, informacja o wprowadzeniu niższego stopnia dopiero tam dotarła. Jak usłyszeliśmy, nie od razu klimatyzacja da odczuwalny efekt. W Magnolii klimatyzacja, schody i oświetlenie także działały dotąd na pół gwizdka, ale w centrum poinformowano nas że lada moment się to zmieni.

  TAK WROCŁAW OSZCZĘDZAŁ PRĄD
  W poniedziałek w całym kraju obowiązywał 20. stopień zasilania, we wtorek - 19. i 13. Z tego powodu co piąty tramwaj we Wrocławiu został wycofany z trasy, fabryki - np. wrocławskie Volvo - wstrzymały produkcję, a galerie handlowe wyłączyły klimatyzacje, schody ruchome i windy.

  Ograniczenia były konieczne, bo w czasie upału Polacy zużywają więcej prądu niż elektrownie są w stanie zapewnić. Elektrownie potrzebują wody do chłodzenia, ale poziom wód w rzekach i jeziorach ostatnio spada. Tymczasem zużycie prądu jest wyższe niż normalnie, m.in. ze względu na pracę klimatyzacji, wiatraków i innych urządzeń, mających przynieść ochłodę.

  Jak tłumaczyła Jolanta Szczepańska, prezes MPK we Wrocławiu, gdyby miasto nie dostosowało się do nakazu ograniczenia zużycia prądu, spółce groziłyby kary finansowe - nawet do 45 mln zł. Ograniczenia dotyczyły pojedynczych kursów na terenie całego Wrocławia. – Z uwagi za płynny charakter koniecznych zmian, ruch tramwajowy będziemy regulować na bieżąco. W związku z tym można spodziewać się nieregularnego kursowania komunikacji tramwajowej – tłumaczyła Agnieszka Korzeniowska z MPK. We wtorek po godz. 17 tramwaje wróciły na swoje trasy.

  MPK zapowiedziało też, że w dniach, w których wprowadzony będzie 20. stopień zasilania odwołane będą wszystkie kursy linii 6 na Kowale, co oznacza że osiedle to pozostaje bez komunikacji tramwajowej. Zostanie tam uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

  20. STOPNIEŃ ZASILANIA - SPRAWDŹ CO TO ZNACZY

  SKLEPY BEZ KLIMATYZACJI, SCHODÓW RUCHOMYCH I WIND
  Prąd musiały oszczędzać galerie handlowe. Większość z nich wyłączyło klimatyzację lub zmniejszyło jej wydajność. Tak było m.in. w Parku Handlowym Auchan Bielany w Bielanach Wrocławskich, Sky Tower czy Parku Handlowym Bielany.
  - Musimy bardzo oszczędnie gospodarować prądem. Oszczędności nie wchodzą w grę tam, gdzie trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Dlatego zredukowaliśmy oświetlenie pasażu na zewnątrz, zmniejszyliśmy moc klimatyzacji, by zachować optymalne warunki we wnętrzach Galerii Dominikańskiej - mówił nam Andrzej Wasowicz z firmy ECE Projektmanagement Polska, która zarządza Galerią Dominikańską.

  W Renomie oprócz redukcji mocy klimatyzacji i oświetlenia części sektorów niedostępnych dla klientów, konieczne były też inne ograniczenia. - Musieliśmy ograniczyć pracę schodów ruchomych. Ze względu na liczbę kondygnacji, zużywany przez nie prąd stanowi istotną część naszego poboru energii. Komunikujemy to naszym klientom i przepraszamy za wszelkie niedogodności - tłumaczyła Barbara Wójcik, dyrektor domu handlowego Renoma.

  Podobne zmiany wprowadzono w Centrum Handlowym Astra przy Horbaczewskiego. Jak informowali pracownicy działu administracji, było mniej oświetlenia, a także obniżono moc klimatyzacji, a w niektórych miejscach (głównie zaplecze), gdzie nie była konieczna, wyłączono ją w ogóle. Wyłączone są też schody ruchome i windy.

  Przygaszone światła były również w Centrum Handlowym Korona. Ponadto, zminimalizowano działanie klimatyzacji, a wietrzenie galerii odbywało się za pomocą otwartych drzwi.

  Ikea zamknęła sklep w Katowicach. Ten w Bielanach Wrocławskich pracował - we wtorek miał jednak wyłączoną część klimatyzatorów, a restauracja IKEA do godz. 17 serwowała tylko zimne posiłki i napoje.  Wiele fabryk musiało wstrzymać lub ograniczyć produkcję. Wrocławska fabryka Volvo wstrzymała produkcję do najbliższego piątku (14.08.2015), a znaczna część pracowników administracyjnych pracuje zdalnie, z domu.

  W fabryce Whirlpool produkcję przeniesiono na trzecią zmianę, gdy ograniczenie poboru prądu nie obowiązuje. - Okres letni nie jest czasem wzmożonej produkcji, dlatego mogliśmy sobie na to pozwolić - mówił Zygmunt Łopalewski, rzecznik Whirlpool. Natomiast osobom pracującym w biurach zalecono ograniczenie zużycia prądu, poprzez niekorzystanie ze zbędnych urządzeń elektrycznych.

  Firma WABCO we Wrocławiu w godz. 10-17 na większości stanowisk zrezygnowała z korzystania ze sprzętu biurowego, m.in. drukarek czy komputerów stacjonarnych, odwołano część zaplanowanych szkoleń. Tu również produkcja została tak zorganizowana, by korzystać z energii przede wszystkim w czasie, gdy ograniczenia nie obowiązują.

  W KGHM jeszcze w poniedziałek informowano, że możliwe będzie wyłączenie tych maszyn i urządzeń, których praca nie jest kluczowa w procesach technologicznych. We wtorek rzecznik spółki poinformował: - O ile nie wystąpią wyłączenia zasilania od strony PSE (a istnieje takie ryzyko), sytuację z realizacją produkcji przy 19-20 stopniu zasilania mamy opanowaną. Zarządzając z poziomu Centrali KGHM zużyciem energii, aktualnie nie widzimy konieczności ograniczenia produkcji w związku z brakiem energii w Krajowym Systemie Energetycznym.

  Świdnicki Electrolux i Fabryka Wagonów wstrzymały produkcję i zwolniły załogę do domów. Do zakończenie upałów i ograniczeń w poborze prądu dla przedsiębiorców fabryki będą pracowały tylko na nocną zmianę. W Wagonach nie powinno to spowodować większych strat, bo do tej pory od 22.00 do 6.00 rano produkcja nocna stanowiła tylko 20 procent dobowej, teraz to się zmieni.

  PROFESOR POLITECHNIKI O OGRANICZENIACH W DOSTAWACH PRĄDU (ZOBACZ FILM)


  Ograniczenie dostaw prądu nie powinno sparaliżować ruchu kolejowego. - 19. i 20. stopień zasilania nie wpływa na kursowanie pociągów w całym kraju - informuje Krzysztof Kiełmiński z Biura Prasowego PKP Energetyka.

  ZOBACZ TEŻ: Co zrobić by w mieszkaniu nie czuć upału

  KOGO NIE DOTYCZĄ OGRANICZENIA W POBORZE PRĄDU
  - budynków mieszkalnych
  - odbiorców, dla których dostarczanego prądu określona w umowie nie przekracza 300 kW
  - bezpieczeństwa lub obronności państwa określonych w przepisach odrębnych,
  - obiektów opieki zdrowotnej w tym szpital;
  - obiektów wykorzystywanych do obsługi środków masowego przekazu o zasięgu krajowym;
  - portów lotniczych;
  - obiektów międzynarodowej komunikacji kolejowej;
  - obiektów wojskowych, energetycznych oraz innych o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki lub państwa
  - obiektów dysponujących środkami technicznymi służącymi zapobieganiu lub ograniczaniu emisji, negatywnie oddziałujących na środowisko.
  - telekomunikacji,
  - edukacji,
  - wydobywania paliw kopalnych ze złóż, ich przeróbki i dostarczania do odbiorców,
  - wytwarzania i dostarczania energii elektrycznej oraz ciepła do odbiorców,
  - ochrony środowiska.

  KARY ZA ZBYT DUŻE ZUŻYCIE PRĄDU
  Firmy same muszą ograniczyć zużycie prądu. Te, które tego nie zrobią, mogą zostać surowo ukarane. Kara to nawet 15 procent przychodu danego przedsiębiorcy z ubiegłego roku.


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (267)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zus

  kurdemol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A u mnie w zusie zostawia się włączone komputery, monitory, włączone klimatyzacje i idzie na długi weekend do domu, niech się dobrze schłodzi na poniedziałek bo kompy tyle nagrzewają, nie ma czasu...rozwiń całość

  A u mnie w zusie zostawia się włączone komputery, monitory, włączone klimatyzacje i idzie na długi weekend do domu, niech się dobrze schłodzi na poniedziałek bo kompy tyle nagrzewają, nie ma czasu ich wyłączyć bo ludzie muszą pędzić do domu, dobrze wypocząć. Jak tacy pracownicy mogą racjonalnie myśleć o jakimś oszczędzaniu jak oni nawet nie potrafią zrozumieć że w biurach gdzie nie ma klimy i im gorąco, nie można otwierać na na full okien od strony nasłonecznionej bo całe gorąco z zewnątrz budynku leci do środka. Siedzą takie ćmoki i się smażą w słońcu. No przecież okno jest otwarte, czemu się nie chce schłodzić ??zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakoś przyjemniej chodziło się po sklepach, kiedy klimatyzacja była ustawiona na wyższą temperaturę.

  Wrocławianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wiele sklepów oraz galerii handlowych ustawia tak niskie temperatury, że wchodząc/wychodząc ze sklepów odczuwa się lekki szok spowodowany różnicą temperatur.
  Nie można ustawić klimatyzacji, aby...rozwiń całość

  Wiele sklepów oraz galerii handlowych ustawia tak niskie temperatury, że wchodząc/wychodząc ze sklepów odczuwa się lekki szok spowodowany różnicą temperatur.
  Nie można ustawić klimatyzacji, aby temperatura w pomieszczeniu była np. niższa o 10st. od zewnętrznej?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szał z klimą

  tk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czyli znów wróci szał chłodzenia pomieszczeń do 18-19 st. W takim np. empiku w Pasażu nie idzie wytrzymać - tak chłodzą w normalnych warunkach. W ten sposób też odstraszają klientów. I kto za to...rozwiń całość

  Czyli znów wróci szał chłodzenia pomieszczeń do 18-19 st. W takim np. empiku w Pasażu nie idzie wytrzymać - tak chłodzą w normalnych warunkach. W ten sposób też odstraszają klientów. I kto za to płaci?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Polska prosi Ukrainę o pomoc.

  Jacek, NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Polska prosi Ukrainę o pomoc. Ukraina wspomoże Polskę prądem. Dostawy ukraińskiej energii elektrycznej zapowiedział premier Arsenij Jaceniuk.". "Elektrownie palą węglem mafii, szyny w zimie...rozwiń całość

  "Polska prosi Ukrainę o pomoc. Ukraina wspomoże Polskę prądem. Dostawy ukraińskiej energii elektrycznej zapowiedział premier Arsenij Jaceniuk.". "Elektrownie palą węglem mafii, szyny w zimie pękają, w lecie się gną, jedna rzeka nie ma przyzwoitej regulacji, ale za to wójt, burmistrz, wojewoda i minister każdego dnia przecina wstęgę Muzeum Jednopłciowej Sztuki Współczesnej. Oczywiście nie ma w tych działaniach żadnego przypadku, tylko jest metodyczne rozpieprzanie kolejnej potężnej gałęzi gospodarczej, by za chwilę jakiś zaprzaniec mógł ogłosić brutalną prawdę. Szanowne obywatelki, szanowni obywatele zachęcajmy zagranicznego inwestora specjalną strefą ekonomiczną i płacą dla polskiego murzyna za 1500 złotych, bo inaczej światło zgaśnie i nie będzie „M jak Miłość”. Zwykła solidna polska gospodyni domowa byłaby lepszym premierem Polski niż ta nieudaczna i złodziejska zgraja, która Bogu dzięki kończy swój marny żywot."
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wcale nie kończy. Dopóki nie będzie nowych ludzi w polityce, to nic się nie zmieni.

  Wrocławianin. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szkoda, że tylu Polaków nabiera się na "POPiSową" grę kilku partii.
  PiS miał okazję rządzić ponad 2 lata i wcale nie było lepiej...

  PO = PiS = SLD = PSL

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Typowe

  V (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A nie byłoby PRL-owskiego migania żarówką przy 20 stopniu, gdyby ten durny rząd zgodził się kupować część energii od Niemców. No ale to wpływy z podatków byłyby niższe i na ośmiorniczki by nie...rozwiń całość

  A nie byłoby PRL-owskiego migania żarówką przy 20 stopniu, gdyby ten durny rząd zgodził się kupować część energii od Niemców. No ale to wpływy z podatków byłyby niższe i na ośmiorniczki by nie starczyło.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie będzie dobrze z polską energetyką, dopóki będziemy wspierać pieniędzmi obywateli "mafię węglową"

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zarówno PO jak i PiS chcą dalej pompować nasze pieniądze w tą studnię bez dna.
  Zamiast przeznaczyć je na inwestycje oraz prawdziwą restrukturyzację państwowych przedsiębiorstw.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  www.thinkhealthypz.blogspot.com

  ThinkHealthy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dało się wczoraj odczuć, że ograniczenia się zmniejszyły.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada.

  Wrocławianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Astra i klimatyzacja? Śmiech na sali... Nawet jak NIBY jest włączona - to ukrop jest taki, jak by jej nie było... Niestety rozumowanie poprzedniej epoki oraz przesadne oszczędzanie całkiem...rozwiń całość

  Astra i klimatyzacja? Śmiech na sali... Nawet jak NIBY jest włączona - to ukrop jest taki, jak by jej nie było... Niestety rozumowanie poprzedniej epoki oraz przesadne oszczędzanie całkiem przysłania władzom tego domu handlowego (bo przecież nie centrum bo to było by nadużycie) oczy i świadomość, że w ten sposób to ONI klienta nie przyciągną, a ten który nawet się tam pojawi - to nie zostanie długo bo go ta temperatura szybko wygoni. To już taka biedronka, lidl a o dużych sklepach nie wspominając oferują przyjemniejsze warunki zakupowe (nie tylko asortyment, ale i temperatura otoczenia). A na koniec - jak władze DH Astra mogły dopuścić do likwidacji stoisk Orange i T-Mobile, przecież to jedyne miejsca które regularnie przyciągały ludzi. Jeśli pozostałe punkty komórkowe znikną, nie będzie sensu odwiedzać tego przybytku handlowego. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  banan w dumę i kamieni kupę

  ex president (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Jednym słowem "państwo w teorii " ,nie daj Bóg czegoś poważniejszego.
  Nowy prezydent PiSuarowy, a ja zaczynam śpiewać "wolną Polskę raczej nam zwrócić Panie..."


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POpapranae panstwo

  polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A kto to panstwo stworzył POPAPRAŃCY

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie "redaktorze'

  specjalista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Jak się nie zna tematu to nie należy zabierać głosu.
  REDAKTORKU TEGO ARTYKUŁU dla twojej wiadomości: 11 stopień zasilania określa, iż odbiorca może pobierać moc...rozwiń całość

  Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Jak się nie zna tematu to nie należy zabierać głosu.
  REDAKTORKU TEGO ARTYKUŁU dla twojej wiadomości: 11 stopień zasilania określa, iż odbiorca może pobierać moc w wysokości określonej w planie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej (może to być pobór w wysokości mocy umownej) to znaczy, że nie zawsze to jest bez ograniczeń!!!!!!!!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dodatek

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  a na dodatek najwięcej energii biernej wytwarzaja klienci indywidualni i male firmy ktore nie kompensuja mocy biernej .wiadomo ze to oznacza mniejsza zdolnosc przesylowa .koniec kropka.:-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadzam sie

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  zgadzam się .U mnie w firmie tez juz byli zadowoleni i chcieli pracowac na pierwsza zmiane . Musialem im dlugo uswiadamiac ze sa w bledzie i beda pracowac do 31 sierpnia na druga zmiane

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czy już

  !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wszystkie tramwajowe brygady wróciły na swoje trasy?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2

  2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wczoraj

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo