Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec endoprotez? Naukowcy z Wrocławia mają lepszy pomysł

Agata Grzelińska
.
. Tomasz Bolt/Polskapresse
Naukowcy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej pracują nad metodą, która zastąpi endoprotezy. Zamiast nich pacjent dostanie własne komórki.

Jest nadzieja dla wszystkich, którzy doznali urazów w stawach, albo cierpią na zwyrodnienia tkanek stawowych. Często jedynym ratunkiem dla nich były endoprotezy. Naukowcy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pracują teraz nad tym, by zamiast sztucznej protezy pacjentom takim wszczepiać ich własne i rozmnożone komórki tkanki chrzęstnej – tzw. chondrocyty, które pomogą zregenerować ubytki w stawach.

Autoprzeszczepy będą wykonywane w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu przy ul. Borowskiej. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku. Na razie trwają eksperymentalne badania nad rozmnażaniem komórek chrząstki stawowej. W tym celu powstała Pracownia Eksperymentalnej Komórkowej Regeneracji Tkanek, którą kieruje prof. Julia Bar, kierownik Zakładu Immunopatologii i Biologii Molekularnej.

– Przygotowujemy procedury do autoprzeszczepów, czyli uzupełniania ubytków tkanki chrzęstnej z użyciem chondrocytów – pojedynczych komórek – mówi prof. Julia Bar. Na razie to eksperymenty.

Naukowcy opracowują metodę, która już wkrótce ma być zastosowana w leczeniu. – Pracujemy teraz nad materiałem pobranym od dwóch pacjentów, za ich zgodą oczywiście. Z fragmentów tkanki chrzęstnej będziemy izolować pojedyncze komórki, a następnie je namnażać i utrzymywać w dobrej formie fizjologicznej.

Tak przygotowany materiał, (ok. 20 mln komórek) zespół pani profesor będzie przekazywał do Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu, a ortopedzi będą go wszczepiać w staw kolanowy lub biodrowy. – Te 20 milionów komórek powinno w stawie kolanowym czy biodrowym pacjenta zacząć się mnożyć i wypełniać ubytek – tłumaczy prof. Bar.

Naukowcy sprawdzają też, czy można zamrażać, a potem po jakimś czasie odmrażać i namnażać chondrocyty. Dlaczego? Na wypadek, gdyby efekt po pierwszym wszczepieniu komórek nie był zadowalający. Nie trzeba będzie pacjenta ponownie operować, by pobrać tkankę, tylko wszczepi mu się drugą próbkę jego komórek. Naukowcy planują stworzyć też bank komórek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska