Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Firm Rodzinnych w stolicy Dolnego Śląska pomaga przedsiębiorcom zebrać myśli

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
We Wrocławiu odbyła się 5. edycja Kongresu Firm Rodzinnych
We Wrocławiu odbyła się 5. edycja Kongresu Firm Rodzinnych MP
Za nami 5. edycja Kongresu Firm Rodzinnych, jeden z największych w kraju kongresów dla przedsiębiorców, zwłaszcza cenny dla firm rodzinnych. Tegoroczna edycja pod hasłem ,,Odnowa od nowa’’ poruszyła tematy odnajdywania się przedsiębiorców w świecie wstrząsanym przez zmiany.

Wydarzenie zainicjowane przez dr. Krzysztofa Safina, profesora WSB współtworzy wiele środowisk. Teoretycy i praktycy biznesowi, samorządy i środowiska akademickie, spotykają się na Dolnym Śląsku na jednym z największych takich wydarzeń w kraju, by wymienić doświadczenia i wiedzę. Co roku Kongres Firm Rodzinnych ściąga zainteresowanych własnym rozwojem, wyczekują go przedsiębiorcy z mikro i makro przedsiębiorstw oraz pracownicy i właściciele firm rodzinnych.

„Odnowa od nowa” - dyskusja nad nowymi zjawiskami i wymiana doświadczeń

Podczas paneli dyskusyjnych specjaliści wielu dziedzin podzielili się obserwacjami trendów i wyzwań związanych z podążaniem w kierunku rozwoju w różnych obszarach biznesu. Na konkretnych przykładach przedstawiono zagrożenia i możliwości, sposoby wykorzystania pozytywnych efektów działania firmy, ale też sposoby minimalizowania zagrożeń i skutków. Również tych, wywołanych pandemią i wojną w Ukrainie.

- Zmodyfikowane w ciągu ostatnich dwóch lat koncepcje i modele biznesowe muszą zostać na nowo poddane ocenie i rewizji. Pojawia się przy tym mnóstwo pytań, na które nie ma jeszcze dobrych odpowiedzi. Dotyczą one konkretnych rozwiązań prawnych, rozstrzygnięć podatkowych, ale również dróg wyjścia, oceny korzyści i zagrożeń oraz poszukiwania ścieżek przyszłego rozwoju. – mówił dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB, inicjator i twórca Kongresu Firm Rodzinnych.

Hasło tegorocznego Kongresu „Odnowa od nowa” nawiązuje do tej konieczności ponownego sprawdzenia przydatności swoich rozwiązań biznesowych i dokonania niezbędnych zmian. Konieczność sprawdzania rozwiązań biznesowych w firmie oraz znajomość rynku i możliwości współpracy, pomagają przedsiębiorcom dostosować i wprowadzić potrzebne zmiany. Zwłaszcza w ostatnim czasie rynkowych wstrząsów. Związane z tym regulacje Polskiego Ładu, zmiany w prawie podatkowym, składkach zdrowotnych, rosnąca inflacja, wzrost stóp procentowych czy przerwane łańcuchy dostaw są ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców.

,,Nie ma makro bez mikro – o małych firmach inaczej’’
W przygotowanym programie wyłoniono kilka głównych obszarów dyskusji. Jednym z najbardziej istotnych tematów poruszanych przez specjalistów, była współpraca mikro i makro przedsiębiorstw.

- W tym roku zdecydowaliśmy się na wsparcie merytoryczne tego wydarzenia, ponieważ polski biznes i MŚP polskie, są tak naprawdę największym gronem odbiorców pomocy strefowej, którą możemy oferować w tej chwili. Współpracujemy z wieloma branżami w MŚP, które są zlokalizowane w naszej strefie, reprezentują one branże takie jak motoryzacja, jak przemysł spożywczy, przetwórstwo metali, przemysł farmaceutyczny i chcemy pokazać, że strefa nie tylko jest dla firm dużych, jak globalne koncerny, ale przede wszystkim dla polskiego, średniego i małego biznesu - mówi Katarzyna Prociak z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wspiera rozwój regionalny i pomaga w inwestycjach dla rozwoju biznesu.

Jak wygrać Polski Ład podatkowy dla siebie i firmy? Znaczenie wojny i pandemii dla przedsiębiorców. Jakie są strategie rozwoju firmy rodzinnej w zmieniającej się rzeczywistości czy budowanie dynastii i przekazanie wpływów potomkom. Odpowiedzi na te zagadnienia sporo ułatwiają. Jak przyznają uczestnicy, spotkania są bezcenne.

- Kongres rodziny to świetne miejsce dla mikro przedsiębiorców, bardzo dużo można tu usłyszeć o nowych trendach, przepisach czy zmianach w prawie. Cieszę się, że po covidzie można w końcu gdzieś pojechać i porozmawiać. — przyznaje właściciel modelowej firmy rodzinnej. Jak wygląda praca w jego firmie?

- Wszyscy pomagają w rozwoju działalności. Tata jest konstruktorem, brat programistą maszyn CNC, więc wdraża te wszystkie pomysły. Ja jestem tą osobą, która ma wszystko sprzedać i tak jak mówiłem na panelu, mama jest od trudnych zadań. — opowiada. - Zajmujemy się produkcją rowerów transportowych, ale mamy dwie gałęzie działalności: rowery i obróbka metalu. — opowiada Andrzej Łoziński, prezes Maxpro CNC, firmy współpracującej z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Podczas kongresu wręczono również nagrody w konkursie Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej. Nie zabrakło przykładów firm rodzinnych, z powodzeniem działających na Dolnym Śląsku w branży przetworów, produkujących akcesoria odzieżowe, wędliny czy znane wszystkim kiszonek. Uczestnicy mogli skosztować produktów i porozmawiać z przedstawicielami firm o drodze do sukcesu.

Rozmowy z panelistami w zapisie wideo, dostępne będą po zakończeniu wydarzenia na stronie internetowej organizatora, Wyższej Szkoły Bankowej.

We Wrocławiu odbyła się 5. edycja Kongresu Firm Rodzinnych

Kongres Firm Rodzinnych w stolicy Dolnego Śląska pomaga prze...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska