Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kongres 590. Dwa dni dyskusji ekspertów różnych dziedzin o stanie polskiego biznesu. "Łączymy wszystkich"

Strefa Biznesu
Kongres 590 to cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Właśnie rozpoczęła się 7. edycja pod hasłem „Łączymy wszystkich”. W uroczystym otwarciu wziął udział prezydent Andrzej Duda, który podkreślał, że perspektywy rozwoju gospodarczego Polski są ogromne, a „590 to spojrzenie na współpracę Trójmorza z polskiego punktu widzenia”.

Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Jego głównym celem jest uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług. Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych.

Kongres 590 potrwa do 23 czerwca. Na pięciu scenach oraz Polsko-Rumuńskim Forum Ekonomicznym gościć będą zarówno polscy, jak i zagraniczni eksperci. Wysłuchać będzie można szeregu debat. W agendzie znalazły się m.in. rozmowy o roli spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski, Polska w drodze do neutralności klimatycznej, współpraca regionalna w obliczu globalnych wyzwań, efektywna komunikacja w biznesie czy narzędzia polskiej transformacji cyfrowej.

Agendę z całego wydarzenia oraz linki do transmisji debat na żywo można znaleźć pod tym adresem: kongres590.pl/7-edycja/agenda.

Uroczyste otwarcie 7. edycji Kongresu 590

Kongres 590 to kluczowe wydarzenie gospodarcze w kraju, które swoją obecnością zaszczycają najważniejsze osoby w państwie. Na uroczystym otwarciu pojawił się gość honorowy – prezydent Andrzej Duda. Tegoroczna konferencja ma wymiar międzynarodowa, pojawili się więc na niej również ambasadorowie.

Łączymy wszystkich – to hasło tegorocznego kongresu. Wiodącym tematem jest współpraca międzynarodowa państw inicjatywy Trójmorza, ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw zacieśniania współpracy z Ukrainą. Ważnym elementem debat w środę i czwartek będzie rola naszego regionu w powojennej odbudowie Ukrainy.

„Zaistniała idea współpracy w ramach Trójmorza. Budowania współdziałania pomiędzy krajami w Europie Środkowej i to w bardzo specyficzny sposób. Tam gdzie ta współpraca była do tej pory bardzo słaba albo nie było jej w ogóle, w zakresie rozwoju infrastrukturalnego w osi północ-południe. Trójmorze to Bałtyk, Morze Czarne, Adriatyk. Ten specyficzny trójkąt, w którym są państwa, które kiedyś znajdowały się za Żelazną Kurtyną” – mówił podczas otwarcia prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał również, że Polska na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat jest w czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie Funduszy Europejskich na cele polityki spójności. – Perspektywy są ogromne i niezwykle ciekawe. 590 to spojrzenie na współpracę Trójmorza z polskiego punktu widzenia – powiedział.

Andrzej Duda poruszył także temat Ukrainy, podkreślił raz jeszcze, że Polska pomaga krajowi, w którym trwa obecnie wojna, głośno potwierdzał, że w planach są różne rodzaje współpracy, w tym szybkie połączenie kolejowe Warszawy z Kijowem i Lwowem. – Chcemy być częścią wolnego świata. Wierzę, że w tej części Europy będzie się rozwijała współpraca nie tylko gospodarcza ale też międzyludzka – apelował.

Podczas kongresu, zaproszeni goście będą zastanawiać się nad tym, co jeszcze jest w Polsce potrzebne, aby kraj mój ewoluować i stale się rozwijać. Przed nami dwa dni obrad, dyskusji i ważnych dla biznesu refleksji. Na scenach odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych.

„Czas kryzysu, to również czas wielkich szans”

Podczas uroczystego otwarcia wystąpił również Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych, który mówił, że w od trzech lat żyjemy w czasie permanentnego kryzysu. Najpierw wywołanego epidemią COVID-19, obecnie jest to agresja Rosji na Ukrainę.

– Czas kryzysu, to również czas wielkich szans, które możemy wykorzystać – powiedział minister Jacek Sasin.

Wiceprezes Rady Ministrów podkreślił, że Trójmorze to kraje, do których może być przenoszona produkcja. – To co koncentrowało się w Chinach, może równie dobrze dziać się tutaj. Dysponujemy dzisiaj wszelkimi atutami, żeby zachęcać inwestorów do inwestowania w Polsce – zaznaczył.

Rozwinięta infrastruktura ma być kolejnym czynnikiem zachęcającym inwestorów do zwrócenia uwagi na nasz kraj. Dzisiaj Polska dysponuje nowoczesnymi drogami ekspresowymi, autostradami, coraz lepszymi drogami samorządowymi. – Polska dysponuje wspaniałymi, dobrze przygotowanymi do pracy ludźmi, chętnymi do podejmowania nowych wyzwań, podnoszenia swoich kompetencji – dodał Sasin.

- To nie jest czas aby maksymalizować zyski, ale jest to czas aby połączyć się pewną solidarnością z własnymi klientami, którzy przecież dla każdej formy są największym dobrem – podsumował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kongres 590. Dwa dni dyskusji ekspertów różnych dziedzin o stanie polskiego biznesu. "Łączymy wszystkich" - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska