Komunikacyjny koszmar: zamknięcie mostów Pomorskich i remont na ul. Probusa

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Udostępnij:
Zamknięcie mostów Pomorskich i ul. Probusa w jednym czasie spowoduje komunikacyjny armagedon w centrum miasta. Urzędnicy przekonują, że remonty są koordynowane tak, aby utrudnienia były jak najmniejsze. Dlatego też ważne było jak najszybsze zakończenie przebudowy ul. Probusa. Tymczasem ten remont nabrał 3-tygodniowego opóźnienia jeszcze zanim na dobre się rozpoczął.

Trzy tygodnie opóźnienia ma remont ul. Probusa. Ten krótki odcinek jest niezwykle ważny: chętnie korzystają z niego kierowcy poruszający się z południa Wrocławia na Nadodrze i dalej w stronę Psiego Pola. Przebudowa ulicy ma polegać na zrobieniu nowej podbudowy i położeniu asfaltu na jezdnię i nowego chodnika z płytek betonowych. Podczas robót samochody będą jeździć tylko jednym pasem ruchu. W pierwszym etapie przez Probusa ruch odbywa się od Nadodrza w stronę centrum.

Termin zakończenia remontu tej ulicy ma duże znaczenie, ponieważ w przygotowaniu jest przebudowa mostów Pomorskich. Zamknięcie tej przeprawy przez Odrę w czasie, kiedy trwa modernizacja ul. Probusa sparaliżuje komunikację na ogromnym obszarze Wrocławia. Dziś wiadomo, że przejazd przez mosty Pomorskie zostanie całkowicie zamknięty w sobotę, 7 marca. Przejazdu nie będzie przez 2,5 roku.

- Z uwagi na 3 tygodniowy nieplanowany przestój termin zakończenia prac ulegnie wydłużeniu. Na pewno nie będzie to 30 czerwca. Musimy na pewno doliczyć utracone tygodnie, a nie wiemy jeszcze, jakie niespodzianki czekają na nas pod ziemią, bo jest to teren niezbadany nie tylko archeologicznie – informuje Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

Opóźnienie wynika z decyzji konserwatora zabytków. Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzki konserwator zabytków informuje, że wstrzymała prace na ul. Probusa, ponieważ rozpoczęły się one wcześniej niż zapowiadano i nie było wymaganego nadzoru archeologa.

Ewa Mazur podkreśla, że żadne prace rozbiórkowe i rozkopowe nie były rozpoczęte przed terminem. Wcześniej, jak przekonuje Mazur, MPWiK miał wykonać swoją część robót w ul. Probusa: - Prace te były zaplanowane do wykonania metodą bezrozkopową, przy użyciu rękawa i tak zostały przeprowadzone. Na jezdni ani chodniku nie było wykopów, kostka kamienna i nawierzchnia chodnika były w stanie nienaruszonym, zdemontowano jedynie słupki przeszkodowe i krawężnik. Wyjaśnienie sprawy z konserwatorem i uzyskanie uchylenia decyzji wstrzymującej budowę trwało ponad 3 tygodnie – tłumaczy Ewa Mazur.

Jeszcze pod koniec 2019 r. Przemysław Gałecki z biura prasowego zapewniał, że oba remonty będą skoordynowane tak, aby nie powodowały dodatkowych utrudnień w ruchu: - Dlatego też pierwszym etapem remontu mostów będzie demontaż rury ciepłowniczej – właśnie po to, aby utrzymać przejezdność przez przeprawę. Z kolei na ul. Probusa na czas remontu ruch w kierunku centrum zostanie utrzymany, a w przeciwnym kierunku samochody pojadą ul. Jedności Narodowej - mówił Gałecki.

Po wyjaśnieniu sytuacji z konserwatorem zabytków prace na Probusa zostały wznowione w czwartek, 27 lutego. Wykonawca przystąpił do rozbiórek na jezdni i chodniku. Kiedy zakończą się prace archeologiczne zakład wodociągów zajmie się kanalizacją i wymieni wszystkie przyłącza do budynków. Później będzie odbudowana jezdnia: - Następnie przełożymy ruch na gotową połowę drogi i przeprowadzimy identyczne prace po przeciwnej stronie: rozbiórka, rozkopy, badania archeologiczne, wymiana wodociągu, odtworzenie nawierzchni w standardzie bitumicznym plus budowa nowego chodnika – wyjaśnia rzeczniczka ZDiUM-u.

Kierowcom jadącym od centrum do Nadodrza proponowany jest objazd przez ul. Jedności Narodowej i Henryka Pobożnego do ul. Trzebnickiej. Ruch od Nadodrza do centrum odbywa się na tym etapie ul. Probusa.

Organizacja ruchu na czas zamknięcia mostów Pomorskich zostanie przedstawiona podczas konferencji, która według wstępnych ustaleń odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 123

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MANGOJERRY
29 lutego, 16:25, Ja:

Oczekuję na odpowiedź osoby odpowiedzialne za organizację ruchu we Wrocławiu, Z jakiego powodu została wyłączona z ruchu ul. Łokietka?

Miasto TRUP - zarzadzane przez zydow WLASCICIELI MIASTA – Wroclaw nie POsiada zadnej komunikacji podziemnej. 200.000 schrotow z NRD - czyli zlomow samochodowych jest zaparkowanych na chodnikach. Miastem rzadzi mafia zydowska - ale bardzo zle...dbaja tylko o wlasne wyplaty PIENIEDZY z kasy Miasta. KASJERKA jest zydowa.

G
Gość

To dobrze, że w tym pięknym mieście coś się robi. Malkontentów jest pełno marudzą jak robią, marudzą jak nie robią. Choć raz pomyślcie.

G
Gość
29 lutego, 16:25, Ja:

Oczekuję na odpowiedź osoby odpowiedzialne za organizację ruchu we Wrocławiu, Z jakiego powodu została wyłączona z ruchu ul. Łokietka?

Mosty Pomorskie - zespół trzech wrocławskich mostów (Północny, Środkowy i Południowy) łączących północny i południowy brzeg Odry ze znajdującą się pomiędzy nimi Kępą Mieszczańską.

Który jest zamykany????????Czy wszystkie trzy ?????

G
Gość

Mosty Pomorskie - zespół trzech wrocławskich mostów (Północny, Środkowy i Południowy) łączących północny i południowy brzeg Odry ze znajdującą się pomiędzy nimi Kępą Mieszczańską.

Który jest zamykany????????Czy wszystkie trzy ?????

s
se

Paranoja wrocławska w pełnej krasie. Nie podobały im sie rury przy moście to wydadzą 70 mln i zamkna ulice na 3 lata. Zbudowanie tuz przy Uniwersytecie koszmarnych stodół im nie przeszkadzał. Podobnie jest z ul. Długa. Tramwaj na Popowice to pomysł bardzo sredni. Sa tramwaje na Legnickiej i jest dobra komunikacja autobusowa. O kosztach nawet nie chce sie przypominać. Takie wydawanie pieniędzy jest karygodne.

G
Gość
28 lutego, 17:00, Gość:

Jesli most będzie wyłączony z ruchu prawie 3 lata to znaczy że nie jest kierowcom do niczego potrzebny.

Zostawić tam ruch tramwai i rowerów a auta niech jadą szeroką Dubois

Szerpka Dubois? I co dalej, promem przez rzeke, ty rozkoszny debilku?

J
Ja

Oczekuję na odpowiedź osoby odpowiedzialne za organizację ruchu we Wrocławiu, Z jakiego powodu została wyłączona z ruchu ul. Łokietka?

G
Gość
28 lutego, 13:29, Gość:

Z jakiego powodu została wyłączona z ruchu ulica Łokietka ??

Czy ktoś zna logiczną odpowiedź ?

28 lutego, 14:36, Ciepły Jacuś:

BO TAK!

28 lutego, 18:36, Gość:

Z tego co kiedyś czytałem to ktoś z urzędu miejskiego tam mieszka i nadmierny ruch mu przeszkadzał...

Nie wiem czy to jest prawda, ale nie zdziwił bym się bo logicznego wytłumaczenia nie ma :)

28 lutego, 20:49, Ubywatel RP:

Bo tam siedzibę ma Konserwator Zabytków i musi mieć spokój. Gawiedź niech się gniecie.

smietanka na lokietka

G
Gość
28 lutego, 14:56, Gość:

TO NIE MOGLI KUR.WA ZROBIĆ PROBUSA, ZANIM!!! ZAMKNĘLI ŁOKIETKA TAK??? KUR.WA SAME POJE.BY W TYCH URZĘDACH...

RUCH LOKIETKA

G
Gość
28 lutego, 13:29, Gość:

Z jakiego powodu została wyłączona z ruchu ulica Łokietka ??

Czy ktoś zna logiczną odpowiedź ?

28 lutego, 14:36, Ciepły Jacuś:

BO TAK!

28 lutego, 18:36, Gość:

Z tego co kiedyś czytałem to ktoś z urzędu miejskiego tam mieszka i nadmierny ruch mu przeszkadzał...

Nie wiem czy to jest prawda, ale nie zdziwił bym się bo logicznego wytłumaczenia nie ma :)

29 lutego, 7:47, Gość:

Czy na czas remontu nie byloby6 logiczne przywrócić ruch na Łokietka?

OTWORZYC LOKIETKA

G
Gość
28 lutego, 10:53, Gość:

A czy tak trudne by było otwarcie ulicy Łokietka dla samochodów? Na to nikt nie wpadnie? Po co w ogóle została zamknięta? Generują się tylko większe korki, przez co więcej spalin trafia do nas. W czasie tych remontów powinna być ponownie otwarta dla przejazdu samochodów ale nikt na to nie wpadnie.

28 lutego, 11:09, Gość:

To albo ulica czyli droga do jazdy aut i rowerów albo parking.

Co cię tak tam boli, że musisz parkować na podwórku nie od frontu?

Nie ulica Łokietka jest ulicą z której wyrzucono auta.

Dzięki temu nie powodują one korków na Drobnera czyli drodze głównej

Czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Nic o parkingu nie pisałem. A korki na Drobnera są większe niż były.

G
Gość
28 lutego, 11:15, mm:

Przez centrum i tak się już nie da przejechać autem w godzinach szczytu. Naprawdę nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby obecnie pchać się autem do centrum :)

28 lutego, 15:41, Gość:

Potrzebę a czasem konieczność dojazdu z punktu A do B. Ze względu na układ komunikacyjny, przejazd przez centrum to jedyna alternatywa (czyt.: bardoziej opłaca mi się pchac przez centrum niż obwodnicą bo jest szybciej (mimo korków) i krócej). Poniał?

We Wrocławiu nie robi się już obwodnic. Tzn nie dokańcza się tych zbudowanych. Nie buduje się tramwaju (szybkiego) tam gdzie byłby potrzebny np. Psie Pole, Maślice, Wojszyce, a na Jagodno, bo się z PKP nie dogadali. A'propos kolei. Aglomeracyjnej też się nie rozwija (symbolem jest Świebodzki). Gonią tu, w tym dziadowie Europę ścieżkami rowerowymi i betonowymi klockami a główne ulice dziurawe od wojny. A ci.ule z Urzędu Miejskiego kombinują ile sobie nagród wypłacić. Brawo Wrocławianie, jesteście "zwycięscami" (może po trochę dzięki tej sezonowej swoł/oczy, która tu rejestrowała się do głosowania).

G
Gość
28 lutego, 16:27, Gość:

Jak ja się cieszę, że nie muszę mieszkać w tym mieście. Wrocław to największe pośmiewisko tego kraju xD. Ludzie, serio - wyprowadźcie się z tego burdelu, bo szkoda życia.

28 lutego, 16:58, Gość:

Trzeba wyrzucić z centrum co najmniej połowe aut inaczej boordel się nigdy nie skończy

28 lutego, 18:32, Gość:

Trzeba wyrzucić z połowę mieszkańców i po problemie :)

29 lutego, 7:46, Gość:

Trzeba wyrzucić wszystkich przyjezdnych.

Trzeba wyrzucić wszystkich miejscowych i zostawić kota

G
Gość
28 lutego, 13:29, Gość:

Z jakiego powodu została wyłączona z ruchu ulica Łokietka ??

Czy ktoś zna logiczną odpowiedź ?

28 lutego, 14:36, Ciepły Jacuś:

BO TAK!

28 lutego, 18:36, Gość:

Z tego co kiedyś czytałem to ktoś z urzędu miejskiego tam mieszka i nadmierny ruch mu przeszkadzał...

Nie wiem czy to jest prawda, ale nie zdziwił bym się bo logicznego wytłumaczenia nie ma :)

Czy na czas remontu nie byloby6 logiczne przywrócić ruch na Łokietka?

G
Gość
28 lutego, 16:27, Gość:

Jak ja się cieszę, że nie muszę mieszkać w tym mieście. Wrocław to największe pośmiewisko tego kraju xD. Ludzie, serio - wyprowadźcie się z tego burdelu, bo szkoda życia.

28 lutego, 16:58, Gość:

Trzeba wyrzucić z centrum co najmniej połowe aut inaczej boordel się nigdy nie skończy

28 lutego, 18:32, Gość:

Trzeba wyrzucić z połowę mieszkańców i po problemie :)

Trzeba wyrzucić wszystkich przyjezdnych.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie