Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputery z Elwro mają swój skwer i krasnala (ZDJĘCIA)

Marcin Walków
Skwer u zbiegu ulic Grabiszyńskiej, Klecińskiej i Ostrowskiego nosi imię Elwro. Stanął na nim obelisk upamiętniający pierwsze polskie komputery oraz krasnal Elwruś. To produkowane w stolicy Dolnego Śląska maszyny cyfrowe utorowały rozwój polskiej informatyki.

Obelisk i tabliczkę z nazwą skweru odsłonięto dziś punktualnie o godzinie 12. - Może za kilkadziesiąt lat małe dziecko spyta tatę lub babcię na spacerze co to było Elwro. I tak pamięć o tym przedsiębiorstwie pozostanie – mówił radny Jerzy Skoczylas, przewodniczący komisji kultury i nauki, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Wspominał, że wówczas Elwro jawiło się jako połączenie techniki i fantazji. – Bo taką fantazją były wówczas komputery – dodał.

Według wiceprezydenta Adama Grehla skwer przypomina o historii Wrocławia. – Którego pozycję przez wiele lat budowały firmy takie jak Elwro, a pracujący w nim ludzie budowali kulturę techniczną – mówił.

To w Elwro powstały pierwsze komputery, wówczas nazywane maszynami cyfrowymi, w tym słynne Odry serii 1300. Ich skonstruowanie, na podstawie listy rozkazów brytyjskiego producenta oprogramowania, porównywane bywa do rozszyfrowania Enigmy.

Precedensem była też dzisiejsza uroczystość. – Bo czy jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo ma swój skwer, obelisk i krasnala? – zauważał Stefan Rylski, drugi w historii dyrektor Elwro.

Komputery z Wrocławia trafiały do państw bloku wschodniego, tworzyły też podstawy polskiej informatyki. – To one zinformatyzowały setki przedsiębiorstw, instytucji, a nawet całe branże. Ostatnia Odra 1305 w zakładach Hutmen została wyłączona w 2007 roku, w PKP trzy lata później. To się kwalifikuje na rekord Guinessa – powiedział Bogdan Safader z komitetu społecznego upamiętnienia Elwro. To inicjatywa byłych pracowników przedsiębiorstwa, wspartych przez władze miasta, sponsorów i darczyńców.

Lidia Zajchowska pracowała w Elwro jako programistka. - To, co myśmy tam robili, to dla dzisiejszej młodzieży science fiction. Pisaliśmy programy nie mając ani klawiatur, ani myszek. Trzeba było napisać program, zrobić dziurki w specjalnej karcie, bo tak porozumiewaliśmy się z maszynami cyfrowymi. Wystarczył błąd w jednej dziurce, by cała praca poszła na darmo - wspominała.

Inny pracownik, Kazimierz Mazurkiewicz, wspominał wizytę radzieckiego generała, podczas której komputery odtworzyły melodię marszu. - Generał usłyszał, przeszedł sprężystym krokiem i zasalutował. To był chyba pierwszy raz, gdy radziecki generał salutował polskiej myśli technicznej - powiedział.

Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Elwro utworzono w 1959 roku. W 1993 roku wykupiła je firma Siemens i niedługo potem zamknęła.

O TYM PISALIŚMY: Pamiętacie komputery Elwro? Będą miały swój skwer

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komputery z Elwro mają swój skwer i krasnala (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska