Komputery z Elwro mają swój skwer i krasnala (ZDJĘCIA)

  Komputery z Elwro mają swój skwer i krasnala (ZDJĘCIA)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Komputery z Elwro mają swój skwer i krasnala (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Skwer u zbiegu ulic Grabiszyńskiej, Klecińskiej i Ostrowskiego nosi imię Elwro. Stanął na nim obelisk upamiętniający pierwsze polskie komputery oraz krasnal Elwruś. To produkowane w stolicy Dolnego Śląska maszyny cyfrowe utorowały rozwój polskiej informatyki.
  Obelisk i tabliczkę z nazwą skweru odsłonięto dziś punktualnie o godzinie 12. - Może za kilkadziesiąt lat małe dziecko spyta tatę lub babcię na spacerze co to było Elwro. I tak pamięć o tym przedsiębiorstwie pozostanie – mówił radny Jerzy Skoczylas, przewodniczący komisji kultury i nauki, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Wspominał, że wówczas Elwro jawiło się jako połączenie techniki i fantazji. – Bo taką fantazją były wówczas komputery – dodał.

  Według wiceprezydenta Adama Grehla skwer przypomina o historii Wrocławia. – Którego pozycję przez wiele lat budowały firmy takie jak Elwro, a pracujący w nim ludzie budowali kulturę techniczną – mówił.

  To w Elwro powstały pierwsze komputery, wówczas nazywane maszynami cyfrowymi, w tym słynne Odry serii 1300. Ich skonstruowanie, na podstawie listy rozkazów brytyjskiego producenta oprogramowania, porównywane bywa do rozszyfrowania Enigmy.

  Precedensem była też dzisiejsza uroczystość. – Bo czy jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo ma swój skwer, obelisk i krasnala? – zauważał Stefan Rylski, drugi w historii dyrektor Elwro.

  Komputery z Wrocławia trafiały do państw bloku wschodniego, tworzyły też podstawy polskiej informatyki. – To one zinformatyzowały setki przedsiębiorstw, instytucji, a nawet całe branże. Ostatnia Odra 1305 w zakładach Hutmen została wyłączona w 2007 roku, w PKP trzy lata później. To się kwalifikuje na rekord Guinessa – powiedział Bogdan Safader z komitetu społecznego upamiętnienia Elwro. To inicjatywa byłych pracowników przedsiębiorstwa, wspartych przez władze miasta, sponsorów i darczyńców.

  Lidia Zajchowska pracowała w Elwro jako programistka. - To, co myśmy tam robili, to dla dzisiejszej młodzieży science fiction. Pisaliśmy programy nie mając ani klawiatur, ani myszek. Trzeba było napisać program, zrobić dziurki w specjalnej karcie, bo tak porozumiewaliśmy się z maszynami cyfrowymi. Wystarczył błąd w jednej dziurce, by cała praca poszła na darmo - wspominała.

  Inny pracownik, Kazimierz Mazurkiewicz, wspominał wizytę radzieckiego generała, podczas której komputery odtworzyły melodię marszu. - Generał usłyszał, przeszedł sprężystym krokiem i zasalutował. To był chyba pierwszy raz, gdy radziecki generał salutował polskiej myśli technicznej - powiedział.

  Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Elwro utworzono w 1959 roku. W 1993 roku wykupiła je firma Siemens i niedługo potem zamknęła.

  O TYM PISALIŚMY: Pamiętacie komputery Elwro? Będą miały swój skwer

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego zniszczono taką firmę

  Bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Czy ktoś beknął za tą złodziejską prywatyzację z 1993? Dlaczego Siemens zamknął zakład i wszystkich zwolnił? Bali się konkurencji? Teraz tylko pomniki będą stawiać i wspominać jak to ruski generał...rozwiń całość

  Czy ktoś beknął za tą złodziejską prywatyzację z 1993? Dlaczego Siemens zamknął zakład i wszystkich zwolnił? Bali się konkurencji? Teraz tylko pomniki będą stawiać i wspominać jak to ruski generał salutował...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krasnal

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Krasnala to może mieć każdy. Duduś wszystko rozmienia na drobne!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pismaki

  Pismaki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jaki Elwruś ???? Ze znanych to ODRA i Junior !!!!!! Pismaki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytam sie dlaczego?

  zenek z DST (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  To ostatnie zdanie jest najsmutniejsze dlaczego tak się stało... ? nie mogły istnieć do dzis tyle zdolnych ludzi mamy w naszym kraju!!

  ,,Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Elwro utworzono w 1959...rozwiń całość

  To ostatnie zdanie jest najsmutniejsze dlaczego tak się stało... ? nie mogły istnieć do dzis tyle zdolnych ludzi mamy w naszym kraju!!

  ,,Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Elwro utworzono w 1959 roku. W 1993 roku wykupiła je firma Siemens i niedługo potem zamknęła"

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patrząc na gigantyczny rozwój wrocławskich firm informatycznych

  od ponad dziesięciu lat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  nie da się "restrukturyzacji" Elwro dokonanej przez Siemensa dynamitem określić inaczej niż bandycko zmarnowaną szansą. No ale "profesor" Sachs (pamięta ktoś jeszcze tego geniusza ekonomii?)...rozwiń całość

  nie da się "restrukturyzacji" Elwro dokonanej przez Siemensa dynamitem określić inaczej niż bandycko zmarnowaną szansą. No ale "profesor" Sachs (pamięta ktoś jeszcze tego geniusza ekonomii?) powiedział geniuszowi Balcerowiczowi że tak trzeba...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  wer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Pamiętacie kto stał za prywatyzacją a potem za likwidacją Elwro?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wesoły 50-latek

  ELWRO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Szkoda że po fabryce został tylko kamień i krasnal.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Elwro

  mir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Została spuścizna, większa niż się wydaje. Pozdrawiam Panią Zajchowską i Pana "Kajtka" Mazurkiewicza.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co zostało?

  Hę? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Biedronki z klepaczami kodu?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo