Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska wstrzymuje pieniądze dla regionu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Samorządowcy połączyli siły i apelują do UE

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Samorządowcy zjednoczyli się w apelu do Komisji Europejskiej, choć nie wszyscy. Wałbrzych nie podpisał apelu.
Samorządowcy zjednoczyli się w apelu do Komisji Europejskiej, choć nie wszyscy. Wałbrzych nie podpisał apelu. Biuro Prasowe UMWD
Gra toczy się o ponad 2 miliardy złotych z funduszy unijnych dla regionu wałbrzyskiego. "Wystarczy już przedłużających się negocjacji. To nie czas na dyskusje tylko na uruchamianie tych środków" - mówią jednym głosem samorządowcy.

W ostatnich tygodniach trwa szeroko zakrojona debata nad wykorzystaniem środków europejskich na Dolnym Śląsku. Dolnośląscy samorządowcy przekazali do Biura Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej specjalny apel Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz apel samorządowców subregionu wałbrzyskiego do Komisji Europejskiej ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- Pod koniec października wysłaliśmy gotowy program, pisany od ponad 2 lat przez urzędników urzędu marszałkowskiego. Setki osób, które go uwagowały i modyfikowały, były zaangażowane w różnych grupach roboczych w tworzenie zapisu tego programu. Częścią tego programu jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla byłego województwa wałbrzyskiego. To dedykowane pieniądze na transformację w pięciu powiatach byłego województwa wałbrzyskiego - informuje Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego i dodaje. - 556 milionów euro są w tej chwili poprzez decyzje Komisji Europejskiej w zawieszeniu. Cały czas trwa dyskusja choćby na temat wygaszenia kopalni węgla koksującego w Radkowie.

Zarząd województwa dolnośląskiego w ubiegłym tygodniu spotkał się z samorządowcami z gmin południa województwa, aby nakreślić dobrze sytuację i podpisać specjalny apel do Komisji Europejskiej, który powoduje, że różnego rodzaju czynniki nie będą wpływać na ew. wydatkowanie środków, na które czekamy. Pod apelem podpisało się kilkudziesięciu wójtów, burmistrzów i starostów oraz zarząd województwa dolnośląskiego na czele z marszałkiem Cezarym Przybylskim.

Samorządowcy powinni się zjednoczyć

W apelu samorządowcy zwracają się do Komisji Europejskiej o nieblokowanie środków przeznaczonych na sprawiedliwą transformację.

- Jesteśmy gotowi do tego, aby te środki przyjąć, są już przygotowane konkretne projekty na poprawę jakości życia mieszkańców. Wynika to z konieczności dokończenia transformacji, która została w sposób nagły przeprowadzona w latach 90. i budzi do dzisiaj wiele wątpliwości. Skutki widać w miastach południowej części Dolnego Śląska. Chcemy pokazać, że głos dolnośląskich samorządowców jest głosem jednolitym. Zależy nam na tym, żeby pieniądze popłynęły do naszego regionu - mówi G. Macko.

Gra toczy się o ponad 2 miliardy złotych, które negocjował zarząd województwa w ostatnich miesiącach

- Apel to efekt naszego zaniepokojenia. Ustalaliśmy plan terytorialny sprawiedliwej transformacji dla regionu potraktowanego najbardziej niesprawiedliwie z całej Europy. Mamy odczucie niesprawiedliwości, bo nic poza polityką nie będzie odgrywało znaczenia w przyznaniu funduszy przez Unię Europejską. Nie mieliśmy żadnych powodów, by przypuszczać wcześniej, że takie komplikacje się pojawią. Blokowanie dostępu naszemu regionowi do środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest niedopuszczalne i stanowi rażącą niesprawiedliwość. Uważają tak wszyscy radni sejmiku województwa dolnośląskiego - deklaruje Andrzej Jaroch, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Środki zostały dwa lata temu przyznane naszemu regionowi. Pod koniec negocjacji powstały jednak problemy ze strony Unii Europejskiej związane z kopalnią Radków.

- To sztucznie tworzony problem. Mamy nadzieję, że urzędnicy pracujący w Komisji Europejskiej wsłuchają się w nasz głos i zrozumieją, że te pieniądze należą się Dolnemu Śląskowi, a dokładnie regionowi wałbrzysko-kłodzkiemu. Potrzebne są, aby dokończyć transformację po tym, jak zlikwidowano kopalnię. Jeżeli apel nie odniesie skutku, będziemy nadal zbierać wsparcie polityczne wśród samorządowców z całego Dolnego Śląska, a jeżeli to nie pomoże, będziemy namawiać mieszkańców by osobiście apelowali do KE - zapowiada Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Samorządowcy zjednoczyli się w apelu do Komisji Europejskiej, choć nie wszyscy

- W walce o środki dla naszego województwa niezwykle ważna jest jedność. Te pieniądze nie mają barwy politycznej. One mają służyć dla rozwoju Dolnego Śląska. Istotny jest kontekst. Jesteśmy po pandemii, w trakcie kryzysu związanego z wojną na Ukrainie. Nie ma żadnych powodów, by te środki blokować. Zastanawiające jest natomiast, dlaczego Wałbrzych naszego apelu nie podpisał? Mam nadzieję, że na tych dalszych etapach uzyskamy tę jedność. Ale zdecydowana większość samorządowców z subregionu wałbrzyskiego podpisała apel, rozumiejąc tę konieczność. Wystarczy już rozmów i przedłużających się negocjacji. To nie czas już na nie tylko na uruchomienie środków - stwierdza Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Jeżeli te pieniądze zostaną zablokowane, wydarzy się ogromna niesprawiedliwość dla obszaru wałbrzyskiego, który jest ważny dla całego Dolnego Śląska. Kopalnia Radków była przed ustaleniem reguł i jest dzisiaj. A skoro coś było, nie możemy tego podnosić jako problemu. Ponad 400 uwag zostało już przenegocjowane i mam nadzieję, że ta drobna rzecz nie zablokuje środków - uważa Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

MOGŁO CI UMKNĄĆ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska