Komfort mieszkańców celem systemu zarządzania odpadami

Materiał informacyjny Molok LTD
Rynek mieszkaniowy wciąż rośnie, a wraz z nim wymagania Polaków dotyczące warunków mieszkalnych, w tym lepszej organizacji przestrzeni wspólnej mieszkańców. Jeden z nich stanowią wiaty śmietnikowe. Niestety, ich jakość najczęściej nie jest zadowalająca, wręcz przeciwnie zazwyczaj stanowią główny problem wspólnoty mieszkaniowej. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku kontenerów w przestrzeni miejskiej. Standardem są już wiecznie przepełnione kosze na śmieci, których walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia. Pojemniki na odpady są jednak koniecznością, dlatego warto zadbać, aby nie stanowiły niedogodności dla mieszkańców. Propozycję rozwiązania tego problemu oferuje fińska firma Molok.

Więcej miejsca użytkowego dla mieszkańców

Aktualnie wiaty śmietnikowe zajmują aż do 24 m2 przestrzeni, a pomimo to często są przepełnione. Można powiedzieć, że wręcz wysypują się z nich śmieci stanowiąc ogromny problem dla mieszkańców- nie tylko estetyczny. Brzydki zapach, a także możliwość pojawienia się gryzoni, które roznoszą pochodzący z kontenerów odór, śmieci, a także choroby. Taki stan jest problemem również pod względem estetyki. Mogą wynikać z tego szkodliwe skutki dla całej wspólnoty.

Półpodziemne kontenery firmy Molok wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Ich koncepcja opiera się na tym, że tylko jedna trzecia kontenera widoczna jest nad ziemią, natomiast 2/3 znajduje się pod powierzchnią ziemi. Pozwala to na składowanie większej ilości śmieci przy jednoczesnej redukcji zajmowanego miejsca nawet o 50%. Co więcej, produkt posiada przemyślane zamknięcia wlotów do kontenerów, które chronią przed szkodnikami. Dzięki temu, że 60% powierzchni pojemników znajduje się pod ziemią, jest ona naturalnie chłodzona. Hamuje to rozwój bakterii, a także ogranicza wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, kontenery opróżniane są od dołu. Dzięki temu rozwiązaniu pokrywa z klapą wrzutową pozostaje czysta, zapewniając higieniczność i komfort z korzystania.

Sposób na ułatwienie mieszkańcom procesu segregacji odpadów

Przed krajami członkowskimi Unii Europejskiej stoi duże wyzwanie – do 2035 roku, 65% odpadów komunalnych musi być poddanych recyklingowi. Cel ten może być problematyczny dla polskich samorządów, ponieważ obecne procesy sortowania odpadów mogą nie sprostać temu zadaniu. Jak wykazał sondaż przeprowadzony na reprezentatywnej próbie Polek i Polaków na początku sierpnia 2021 roku przez pracownię SW Research, aż 69,6% badanych z województwa dolnośląskiego postuluje o konieczność wprowadzenia rozwiązań ułatwiających segregację. Co więcej, 48,1% mieszkańców województwa dolnośląskiego dostrzega problem w niewłaściwym oznakowaniu kontenerów. Plakietki informujące jakie odpady należy umieszczać w danym kontenerze, często są przyklejone do ścian altanek. W efekcie po opróżnieniu, śmietnik zostaje przesunięty pod inny znak segregacji. Niesie to duże prawdopodobieństwo złego ulokowania odpadów. Produkty przeznaczone do segregacji odpadów powinny być zatem jasno oznakowane, tak aby proces poprawnego wyrzucania śmieci nie stanowił dla mieszkańców problemu, a wręcz był intuicyjny.

Jest to cecha, na którą firma Molok zwróciła szczególną uwagę przy konstruowaniu swoich pojemników. Wygląd tych kontenerów, jest nie tylko funkcjonalny ze względu na umieszczenie na nich czytelnych informacji, ale również jest estetyczny. Nowoczesny i elegancki design kontenerów sprawi, że wtopią się one w otoczenie zatem zmieni to całkowicie negatywne podejście do gospodarowania odpadami.

Na pomoc mieszkańcom i ekologii

Wymienione powyżej problemy występujące w aktualnym systemie zarządzania odpadami, wskazują potrzebę zmian w tym zakresie. Co istotne, wdrożenie nowych produktów może przyczynić się do korzyści w wielu aspektach. Po pierwsze, mieszkańcy mogą zmienić postrzeganie segregacji śmieci. Mając w swojej wspólnocie, schludne, czyste kontenery, z jasnymi komunikatami, poprawne wyrzucanie odpadów nie będzie stanowiło wyzwania jak do tej pory.

Po drugie, pojemniki półpodziemne to korzyść dla ekologii. Poza kolorowymi oznaczeniami ułatwiającymi segregację śmieci, innowacyjny system odbierania odpadów pozwala na redukcję emisji gazów CO2. W związku z tym, że znaczna część kontenerów znajduje się pod powierzchnią ziemi, zależnie od liczby pojemników, mogą one przechować nawet powyżej 10 000 litrów odpadów. Dzięki temu, liczba koniecznych opróżnień zmniejsza się nawet o 80%. Skutkuje to zredukowaniem emitowanych spalin przez pojazdy odpowiedzialne za wywożenie śmieci oraz generuje oszczędności związane z tym procesem. Wdrażając produkty firmy Molok decydujemy się zatem na inteligentne rozwiązanie, które przyniesie mnóstwo korzyści przede wszystkim dla mieszkańców.

Więcej o produktach firmy Molok można przeczytać na stronie: https://www.molok.com/pl/

Piotr Kamiński, Project Manager
[email protected]
Tel. +48 608 412 500

Marek Habrych, Project Manager
[email protected]
Tel. + 48 601 284 773

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie