Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowa parada zachwyciła. Mieszkańcy z kilkunastu sołectw przeszli z wielkimi palmami przez Trzebnicę [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Kolorowy, radosny pochód przez Trzebnicę ma charakter integracyjny i podtrzymuje tradycję związaną z palmami wielkanocnymi.
Kolorowy, radosny pochód przez Trzebnicę ma charakter integracyjny i podtrzymuje tradycję związaną z palmami wielkanocnymi. Maciej Rajfur
To kilkuletnia tradycja. W Niedzielę Palmową sołectwa z gminy Trzebnica przygotowują kilkumetrowe palmy na uroczysty pochód po mieście. Taki też odbył się 10 kwietnia w Niedzielę Palmową.

Paradę palm wielkanocnych wprowadził kilka lat temu burmistrz Marek Długozima. Teraz wróciła po pandemicznej przerwie. Tym razem zaangażowało się kilkanaście sołectw i ostatecznie powstało 17 dużych kolorowych palm.

Całe wydarzenie rozpoczęło się przed południem na trzebnickim deptaku. Towarzyszył mu kiermasz ozdób i dekoracji wielkanocnych, które wykonali własnoręcznie mieszkańcy regionu. Na początku pochodu burmistrz Trzebnicy poprosił wszystkich zebranych o minutę ciszy, by uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej, której 12. rocznica wypadała akurat w Niedzielę Palmową. - Powinniśmy zawsze pamiętać o tych Polakach, którzy zginęli po Smoleńskiem - stwierdził Marek Długozima.

Parada palm przeszła przez centrum miasta do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Obok mieszkańców różnych sołectw (m.in. Domanowic, Koniowa, Biedaszkowa Małego, Piersna, Jaźwin, czy Brzezi) w pochodzie kroczyli także trzebniczanie ze swoimi palmami.

- Robiliśmy palmę w sześć osób, ale oprócz tej dużej wykonaliśmy także 35 mniejszych palemek. Łącznie własnoręcznie ułożyliśmy ponad 2 tysiące kwiatów z krepiny na te palmy! Wszystko zajęło nam dwa miesiące. Co roku pojawiamy się na trzebnickiej paradzie, a zaczęliśmy tworzyć palmy w 2015 roku. Wtedy też zajęliśmy 3. miejsce w konkursie w Kłodzku - mówi z Leokadia Wnuk, kierownik zespołu "Brzykowianie" ze wsi Brzyków.

- Palma składa się z bukszpanu, gałązek derenia, jest także siano. Do tego elementy dekoracyjne jak wstążki i kwiaty. Oryginalną koncepcję ustala p. Czesława, a my z siostrą projektujemy kwiaty. Kontynuujemy tę tradycję po babci - mówi Halina Świdzińska, siostra Leokadii.

Kobiety z Brzykowa cieszy udział w radosnym korowodzie i chętnie co roku się w niego włączają.

Kolorowy, radosny pochód przez Trzebnicę ma charakter integracyjny i podtrzymuje tradycję związaną z palmami wielkanocnymi.

Kolorowa parada zachwyciła. Mieszkańcy z kilkunastu sołectw ...

- Niedziela Palmowa symbolizuje tryumfalny wjazd Jezusa Chrystusa wraz z Apostołami do Jerozolimy. Zaś parada palm jest symboliczna dla chrześcijaństwa, ale także dla naszego miasta. Ten dzień ma głęboki wymiar, bo dzisiaj wszyscy wołamy „Hosanna”, a za niecały tydzień będziemy krzyczeć „Ukrzyżuj Go!”. Ale czeka nas Triduum Paschalne zakończone Zmartwychwstaniem, czego jako chrześcijanie mamy świadomość - mówił M. Długozima.

Podziękował sołectwom, które włączyły się w pochód i przygotowały duże palmy i podkreślił integracyjny charakter wydarzenia.
- Tym razem zebraliśmy 17 dużych palm, ale rekord to aż 36. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie pobity. Teraz wracamy po pandemii. Dobrze, że udaje się podtrzymywać tradycję - dodaje burmistrz. Po dojściu pod trzebnicką bazylikę palmy zostały poświęcone przez proboszcza i kustosza ks. Piotra Filasa i wszyscy udali się na Mszę świętą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska