Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne certyfikaty dla wrocławskich szpitali. Tym razem chodzi o bezpieczeństwo

Monika Fajge
Monika Fajge
W skali roku polskie szpitale odnotowują aż 37 tys. zranień wśród pracowników medycznych.
W skali roku polskie szpitale odnotowują aż 37 tys. zranień wśród pracowników medycznych. Karolina Misztal / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Cztery dolnośląskie szpitale, w tym trzy z Wrocławia, otrzymały ważne certyfikaty. To w ramach pierwszej edycji programu "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent".

"Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent" to inicjatywa Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Nagrodzone certyfikatami placówki najlepiej przestrzegają zasad, które mają zapobiegać m.in. sytuacjom przypadkowych zakłuć i zranień sprzętem medycznym. Na to najczęściej narażone są pielęgniarki.

Do programu zgłosiły się 63 placówki z całej Polski, z czego 52 zostały nagrodzone za przestrzeganie określonych standardów bezpieczeństwa i higieny pracy. Te standardy to m.in.:

  • edukowanie pracowników,
  • korzystania z bezpiecznego sprzętu medycznego, np. strzykawek z samoczynnie chowającą się igłą,
  • prowadzenie rejestru wszystkich zranień i zakłuć,
  • zapewnienie dobrej jakości pojemników na odpady medyczne.

­– Cieszymy się, że mogliśmy nagrodzić certyfikatami ponad 50 placówek, w tym cztery z województwa dolnośląskiego. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąć ­– powiedział prof. Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w w dziedzinie chirurgii onkologicznej, członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Cztery dolnośląskie szpitale z certyfikatami

  • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu
  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
  • Szpital im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

­– To jeden z wielu certyfikatów, jakie mamy. Zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych to nie tylko kwestie dotyczące samej procedury medycznej, ale również organizacji pracy szpitala, przestrzeganie odpowiednich procedur czy używania bezpiecznego sprzętu. Takie bezpieczeństwo, zarówno pracownikom, jak i pacjentom zapewniamy, czego dowodem jest ten certyfikat – mówi dr Jakub Berezowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

– Staramy się zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa dla naszych pracowników, wychodząc z założenia, że tym samym zwiększymy jednocześnie bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich pacjentów. Efektem jest m.in. znakomita ocena, jaką uzyskaliśmy podczas ostatniej akredytacji przeprowadzonej przez Centrum Monitorowania Jakości – mówi płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu. I dodaje: – Stale inwestujemy w zdrowie naszych pracowników. Tylko w ostatnich miesiącach zdecydowałem o zakupie dwóch urządzeń wykorzystywanych na bloku operacyjnym. Pierwszym z nich jest robot UV-C, który za pomocą promieniowania ultrafioletowego dezynfekuje pomieszczenia oraz sprzęt, dzięki czemu wybitnie zmniejsza ryzyko zakażeń personelu i chorych. Drugim zakupionym sprzętem jest urządzenie, które całkowicie eliminuje kontakt naszego personelu z kancerogennymi oparami formaliny podczas zabezpieczania próbek do badań histopatologicznych. Ważne jest także stałe poszerzanie wiedzy pracowników i organizowanie cyklicznych szkoleń.

– Celem inicjatywy "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent" jest zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy dla personelu medycznego, co nierozerwalnie wiąże się z zapewnieniem najlepszej możliwej opieki naszym pacjentom. Dążymy do tworzenia jak najbezpieczniejszego środowiska pracy poprzez cykliczne szkolenia personelu, prowadzenie rejestru zakłuć i zranień, zapewnienie dostępu do sprzętu ograniczającego stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny oraz dbałość o aktualność obowiązujących w szpitalu procedur. Otrzymanie certyfikatu stanowi potwierdzenie, że przestrzegamy najwyższych standardów w zakresie jakości i bezpieczeństwa oraz motywuje nas do podejmowania kolejnych działań w tym zakresie – tłumaczy Agnieszka Czajkowska-Masternak, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistyczny im. T. Marciniaka.

Zranienia pracowników medycznych

Problem jest poważny, bo jak wynika z ubiegłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli, codziennie dochodzi do około 100 zranień wśród pracowników ochrony zdrowia. Na sześć z nich zgłaszane jest tylko jedno. W skali roku polskie szpitale odnotowują aż 37 tys. zranień.W krajach Unii Europejskiej dochodzi do 2,5 mln zakażeń szpitalnych. **

Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

Została zawiązana w 2021 roku, a głównym jej celem jest zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy. W skład koalicji wchodzą:

  • Polska Federacja Szpitali
  • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
  • Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych
  • Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Terapii
  • Główny Inspektorat Sanitarny
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska