Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Dolnośląskie: Pierwsze w Polsce wagony rowerowe wyruszają w trasę z Wrocławia [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jeden wagon pomieści 38 rowerów. Na przewóz swojego trzeba kupić osobny bilet jednorazowy
Jeden wagon pomieści 38 rowerów. Na przewóz swojego trzeba kupić osobny bilet jednorazowy Koleje Dolnośląskie
Pierwsze w kraju wagony rowerowe ruszyły w swoją inauguracyjną trasę z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę w sobotę, 2 lipca. Dzięki nim pasażerowie będą mieli więcej miejsca podczas podróży, a same rowery zostaną przewiezione w bezpieczny sposób. Przez wakacje żółte wagony będą kursować w weekendy, kiedy rowerzyści potrzebują ich najbardziej.

Spis treści

Czy wagony będą jeździć tylko na trasie Wrocław - Sobótka - Świdnica?

Koleje Dolnośląskie nie wykluczają, że po wakacyjnym okresie pilotażu, wagony zostaną wykorzystane na dodatkowych trasach, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród podróżnych.

"Linia z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę w pierwszym tygodniu funkcjonowania spotkała się z zainteresowaniem 15 tysięcy podróżnych. Spora część pasażerów podróżowała w tym kierunku wraz z rowerami, korzystając z możliwości szybkiego dostania się pociągiem do atrakcyjnych dla cyklistów okolic Sobótki. Dolny Śląsk słynie z licznych, urokliwych tras rowerowych, a my chcemy ułatwiać dotarcie do nich. Dlatego po okresie pilotażu na trasie Wrocław-Świdnica będziemy rozważać możliwości uruchomienia kolejnych linii dla wagonów rowerowych" – zapowiada Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Tak wygląda przewóz roweru w praktyce

Obsługa pociągu umożliwia załadunek oraz odbiór rowerów na trzech stacjach: Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia oraz Świdnica Przedmieście. Aby móc skorzystać z przewozu jednośladu w specjalnym wagonie, pasażer powinien zgłosić się do obsługi pociągu kwadrans przed planowanym odjazdem. Po okazaniu biletu na przewóz roweru, musi przekazać rower pracownikowi drużyny konduktorskiej, który umieszcza go w wagonie o charakterystycznym, żółtym kolorze.

"Dla bezpieczeństwa pasażerów i obsługi pociągu instalowaniem rowerów w wagonie zajmuje się drużyna konduktorska znajdująca się w środku wagonu. Pasażerów prosimy jedynie o podanie roweru z peronu do rąk pracownika obsługi przez drzwi wagonu. Dzięki temu w szybki sposób będziemy w stanie załadować, a następnie wydać rowery podróżnym na docelowych stacjach" - podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Rowery są instalowane w środku wagonu za pomocą specjalnych uchwytów dociskających siodełko do podłogi. Następnie obsługa wagonów przekazuje podróżnym potwierdzenie nadania pojazdu wraz z widocznym numerem. Kwit należy zachować do momentu zakończenia podróży, bo będzie niezbędny przy odbiorze jednośladu.

Ile to kosztuje?

Na pokład każdego z wagonów zmieści się 38 rowerów. Transportując je, pasażerowie będą mogli wybrać się w malownicze trasy zlokalizowane tuż obok masywu Ślęży. Osoby, które będą chciały zdobyć szczyt, mają do pokonania ok. 10-kilometrową trasę od stacji kolejowej Sobótka Zachodnia. Bilety na przewóz roweru można kupić zarówno w kasach biletowych Kolei Dolnośląskich we Wrocławiu, jak i za pośrednictwem systemu KOLEO, nie później niż 30 minut przed odjazdem pociągu. Na przewóz roweru w wagonie rowerowym należy nabyć osobny bilet jednorazowy w cenie 7 zł.

Jeden wagon pomieści 38 rowerów. Na przewóz swojego trzeba kupić osobny bilet jednorazowy

Koleje Dolnośląskie: Pierwsze w Polsce wagony rowerowe wyrus...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska