Kodeks pracy w 2019 r. - szykują się spore zmiany. Wysokość pensji w Polsce nie jest zwykle znana. Często wiedza o zarobkach na danym stanowisku stanowi tajemnicę firmy. Z tego względu pracownicy nie mają jasnego poglądu dotyczącego pracy u konkurencji – nie wiedzą, że ich pensje są zaniżane. Rządzący chcą to zmienić. Czy projekt trafi do kodeksu pracy?

Kodeks pracy w 2019. Wysokość zarobków ma być jawna!

W wielu firmach ujawnienie wysokości zarobków grozi karą. W Sejmie pojawił się jednak projekt, który zmienia kodeks pracy – ma być wprowadzona jawność wynagrodzeń.

Zgodnie z proponowanymi zmianami pracodawca miałby obowiązek zamieszczenia w ofercie pracy dokładnej kwoty brutto zasadniczego wynagrodzenia (czyli wynagrodzenia podstawowego) lub widełek zasadniczego wynagrodzenia.

W przypadku, gdyby wynagrodzenie miało podlegać negocjacjom, odpowiednia informacja także powinna znaleźć się w ogłoszeniu.

Kodeks pracy w 2019 r. - wady i zalety jawności zarobków

Nowe prawo miałoby stanowić przede wszystkim ukłon względem pracowników.

Jakie są zalety nowego rozwiązania?

  • pracownicy będą mniej narażeni na ewentualną dyskryminację płacową.
  • znajomość zarobków na danym stanowisku wpłynie pozytywnie na konkurencję na rynku pracy.
  • znacznie wzrośnie świadomość opłacalności zawodów wśród pracowników.

Nowe rozwiązanie ma także zalety z punktu widzenia pracodawców. Aneta Socha-Jaworska, ekspertka kadrowo-płacowa w firmie inFakt tłumaczy:

Pracodawcy dzięki podawaniu kwot w ogłoszeniach będą lepiej postrzegani przez potencjalnych pracowników. Oni również zaoszczędzą czas, ponieważ odpowiadać na ich oferty będą te osoby, dla których zakres płacowy jest odpowiedni i które rzeczywiście będą zainteresowane oferowanymi warunkami pracy.

Projekt ustawy przewiduje kary – w wysokości od 1000 do 30000 zł dla pracodawcy, który podpisze z pracownikiem umowę z wynagrodzeniem niższym niż zadeklarowano w ogłoszeniu (jeśli pracownik nie miał możliwości zapoznać się z prognozowanym zasadniczym wynagrodzeniem).

Kodeks pracy w 2019 r. Zmiana w sposobie wypłaty wynagrodzeń – teraz tylko przelewem

Domyślnym sposobem wypłaty pensji dla pracownika będzie teraz wpłacanie pieniędzy na konto bankowe. Jeżeli pracownik będzie chciał dostać pieniądze wprost do ręki, od 2019 r. musi prosić o to na piśmie.

Kiedyś było na odwrót – to gotówka była domyślnym sposobem wypłacania pensji pracownikowi. Rządzący wychodzą jednak z założenia, że przelew na konto pozwoli ograniczyć ewentualne nadużycia pracodawców przy rozliczaniu pensji.

Zmiany w prawie pracy w 2019 r. Koniec z wypełnianiem PIT-ów?

W 2019 r. rozliczenie PIT-37 (czyli tzw. standardowe rozliczenie pracownicze) oraz PIT-38 (zeznanie za zyski z gry na giełdzie) będzie wypełnione za nas przez Urząd Skarbowy. Pracodawcy do 31 stycznia muszą zawrzeć w PIT-11 wszystkie niezbędne informacje i przekażą skarbówce.

Aleksandra Dziadykiewicz, redakcja ekonomiczna TOK FM:

Dzięki nowemu rozwiązaniu, tak naprawdę osoba, która rozlicza PIT-37 lub 38, może całkowicie przestać się martwić o rozliczenie. Zostanie ono za nią złożone automatycznie. Choć oczywiście jako podatnicy będziemy mieli wgląd w to zeznanie. Będziemy mogli sprawdzić w internecie, na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów, czy wszystko się zgadza.

Ulgi podatkowe także zostaną rozliczone automatycznie. PIT można edytować, ale jeśli podatnik nie chce tego robić, wszystkie dokumenty zostaną wysłane samoczynnie.

Prawo pracy w 2019 r. a PPK

W 2019 r. wchodzi w życie PPK. Początkowo Pracownicze Plany Kapitałowe będą dotyczyć wyłącznie osób, które pracują w dużych firmach (zatrudniających co najmniej 250 pracowników). Ich roczny obrót przekracza 50 mln euro.

Przepisy, które dotyczą dużych firm wchodzą w życie 1 lipca 2019 r. Pracodawca będzie miał obowiązek poinformowania pracownika o tym, że 2% pensji brutto będzie potrącane z pensji na PPK. Pracodawca zdecyduje, który fundusz inwestycyjny zostanie zasilony. Pracownik zebranymi w ten sposób środkami będzie mógł dysponować po skończeniu 60 r.ż.

Pracodawca musi też dopłacić do PPK kwotę w wys. 1,5% brutto pensji (plus raz w roku musi wpłacić 240 zł).

Pracownik, jeśli chce, może na PPK wpłacać 4% pensji – w takim wypadku pracodawca także będzie musiał wpłacić na fundusz 4%.