Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2023. Pracujesz z domu? Możesz liczyć na atrakcyjne dodatki! Te przywileje dotyczą również ciebie

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Nowelizacja Kodeksu Pracy wejdzie w życie już 7 kwietnia 2023 roku. Przewiduje ona spore zmiany dla pracowników, w tym m.in. ekwiwalent za pracę zdalną.
Nowelizacja Kodeksu Pracy wejdzie w życie już 7 kwietnia 2023 roku. Przewiduje ona spore zmiany dla pracowników, w tym m.in. ekwiwalent za pracę zdalną. Fot. pixabay.com
Już 7 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Dotyczy ona pracy zdalnej oraz hybrydowej i niesie za sobą pewne obowiązki, jakie nałożone zostaną na pracodawców. Wśród nich jest m.in. wypłacanie dodatków dla osób wykonujących pracę w trybie zdalnym. Sprawdź, na jakie przywileje może liczyć pracownik korzystający z home office oraz kiedy pracodawca musi uwzględnić wniosek o pracę zdalną.

W ostatnich latach rynek pracy znacząco się zmienił. Wpływ na to miała przede wszystkim pandemia koronawirusa, która upowszechniła pracę w trybie zdalnym oraz hybrydowym. Jej wykonywanie regulowała dotychczas specustawa covidowa. Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązywać będą jednak przepisy wprowadzające pracę zdalną do Kodeksu pracy. Będzie ona mogła zostać uzgodniona zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, jak i w trakcie zatrudnienia (w formie zmiany warunków umowy o pracę, bez wymaganej formy pisemnej).

Czytaj również:

Praca zdalna w Kodeksie pracy - ważne informacje

Pracę zdalną wprowadza do Kodeksu ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r., która jednocześnie uchyla przepisy dotyczące tzw. telepracy. Nowelizacja określa definicję pracy zdalnej, która mówi o tym, iż będzie ona polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną, jak i pracę hybrydową, czyli taką, która wykonywana jest częściowo w domu i częściowo w firmie.

Dodatkowe pieniądze za pracę zdalną

Nowelizacja Kodeksu pracy niesie za sobą pewne korzyści. Pracownicy wykonujący pracę zdalną będą mogli bowiem liczyć na dodatkowe pieniądze. Będzie to rekompensata za poniesione koszty, w tym energię elektryczną czy Internet, które są niezbędne przy wykonywaniu pracy w formie home office. Ustawa określa także pewne obowiązki, do których będzie zobowiązany pracodawca.

Według przepisów pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną m.in.:

  • niezbędne materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne
  • instalację, serwis oraz konserwację narzędzi pracy lub pokrycie niezbędnych kosztów dotyczących serwisu, instalacji, eksploatacji czy konserwacji narzędzi pracy (w tym urządzeń technicznych)
  • pokrycie kosztów energii elektrycznej i potrzebnych usług telekomunikacyjnych
  • szkolenia i pomoc techniczną, która jest niezbędna do wykonywania pracy w trybie home office

Ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą będzie przysługiwał także w przypadku korzystania przez pracownika z prywatnych narzędzi pracy (np. komputera). To jednak musi zostać ustalone wcześniej przez obie strony, ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Okazjonalna praca zdalna - czym jest?

Pracownikom przysługuje także okazjonalna praca zdalna. Według przepisów jest to 24 dni w roku kalendarzowym. Będzie ona udzielana na wniosek pracownika, jednak będzie to niewiążące i pracodawca może go nie uwzględnić. W przypadku okazjonalnej pracy zdalnej nie będą stosowane także niektóre przepisy takie jak obowiązek zapewnienia materiałów i narzędzi pracy.

Kiedy pracodawca musi uwzględnić wniosek o pracę zdalną?
Nowe zapisy Kodeksu pracy określają także, to kiedy dla pracodawcy wniosek dotyczący pracy zdalnej jest wiążący. Sprawdź, komu pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska