Kobieta trafi do publicznego rejestru gwałcicieli?

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Przemysław Wronecki / Gazeta Wroclawska
Prokuratura chce, żeby do rejestru sprawców przestępstw seksualnych wpisać dwie osoby, wykreślone z niego przez wrocławskie sądy. Decyzję podejmie Sąd Najwyższy. Jedną z tych osób jest kobieta, skazana za udział w gwałcie zbiorowym ze szczególnym okrucieństwem drugą sprawca gwałtu na dziecku młodszym niż 15 lat. Prokurator Generalny zaskarżył do Sądu Najwyższego decyzje wykreślające z listy gwałcicieli i pedofilów oboje skazanych.

Kilka miesięcy temu Sąd Najwyższy rozpatrywał podobną sprawę, również dotyczącą wykreślenia z „listy”. Podobnie jak teraz dotyczyło to decyzji wrocławskiego Sądu Okręgowego, utrzymanej w mocy przez Sąd Apelacyjny. I nakazał wykreślonego ponownie na listę wpisać.

Przepisy o rejestrze sprawców seksualnych przestępstw weszły w życie w październiku 2017 roku. Umieszczone na niej osoby miały dwa miesiące by odwołać się do sądu i poprosić o wykreślenie. Wrocławskie sądy wykreślały każdego, kto się zgłosił, a kto był skazany przed wejściem w życie ustawy. Uznając, że skazani w ogóle nie powinni się w nim znaleźć, zanim rejestr zaczął obowiązywać. W ten sposób z rejestru wykreślona została Sylwia S. - skazana za udział w gwałcie zbiorowym ze szczególnym okrucieństwem i groźby karalne. Wyrok zapadł we Wrocławiu w Sądzie Okręgowym w lutym 2011 roku. Wrocławski Sąd Okręgowy usunął Sylwię S. z listy sprawców seksualnych przestępstw a decyzję te podtrzymał Sąd Apelacyjny.

WSZYSTKO O rejestrze sprawców przestępstw seksualnych

Stanisław M. został skazany przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze za gwałt na dziecku. Również on zaskarżył decyzję o umieszczeniu jego danych w rejestrze. Sąd w Jeleniej Górze odrzucił jego skargę ale Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił tę decyzję i wykreślił mężczyznę. Z takim samym uzasadnieniem jak w sprawie Sylwii S. Skazani przed październikiem 2017 nie powinni być w rejestrze w ogóle umieszczani.

Prokurator Generalny odwołał się w obu przypadkach do Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że jedną podobną sprawę prokuratura już wygrała. Zarządzono ponowne wpisanie na listę uczestnika gwałtu zbiorowego, dokonanego w 2008 roku w lesie koło wsi Miodary pod Oleśnicą. Mężczyzna był skazany na dziesięć lat więzienia. W tym wypadku Sąd Najwyższy ocenił, że skazani przed październikiem 2017 też w rejestrze powinni być.

Czekamy na wyrok w sprawie Sylwii S. i Stanisława M.

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gościówa
2019-08-17T16:28:59 02:00, ulka m.:

Zbok zawsze będzie zbokiem (gwałciciel, pedofil). I powinien wisieć w rejestrze do śmierci.

Nie rozumiem skąd opinie, że pedofila się rehabilituje w więzieniu. Tak samo jak orientacji homo czy hetero się nie da "zrehabilitować" w drugą stronę, tak się pedofila nie da oduczyć podniecenia się dziećmi czy gwałciciela przemocą

G
Gościówa
2019-08-18T12:53:03 02:00, Janusz:

Jak kobieta może zgwałcić mężczyznę ?? Chyba że włoży mu jakiś przedmiot w odbyt. .... No bo jak mu wskoczy na pal czy zrobi loda to żaden zdrowy facet( chyba że pedały z lgbt) gwałtu nie zgłosi bo nie będzie czuł się zgwałcony ...

2019-08-18T16:20:24 02:00, Monika:

Tylko że taki facet może czuć się wykorzystany wbrew własnej woli i to chyba o to bardziej chodzi, trzeba było takiej szmacie je.bnąć w pysk z buta i gościu miałby spokój raz na zawsze.

No nie wiem. Widziałeś niektóre kobiety? Brrrr...

G
Gość

a może byś się Rybak postarał zweryfikować takie huj-bzdety w więcej niż jednym źródle - już raz miałeś z tym Komendę:)

M
Monika
2019-08-18T12:53:03 02:00, Janusz:

Jak kobieta może zgwałcić mężczyznę ?? Chyba że włoży mu jakiś przedmiot w odbyt. .... No bo jak mu wskoczy na pal czy zrobi loda to żaden zdrowy facet( chyba że pedały z lgbt) gwałtu nie zgłosi bo nie będzie czuł się zgwałcony ...

Tylko że taki facet może czuć się wykorzystany wbrew własnej woli i to chyba o to bardziej chodzi, trzeba było takiej szmacie je.bnąć w pysk z buta i gościu miałby spokój raz na zawsze.

M
Monika
2019-08-17T11:37:51 02:00, Monika:

Co????hahaha:))))TO KOBIETY MOGĄ GWAŁCIĆ????:)))ale czym?????? przecież nie mają świstaka:)))))

2019-08-18T13:07:11 02:00, Osadzony:

Udział w gwałcie zbiorowym . Mogła używać różnych przedmiotów do zadawania gwałtu nie zależnie od płci osoby poszkodowanej. Gwałt to nie tylko "stosunek" .

Dziękuję chociaż jeden normalny uzmysłowił mi że kobieta też może zgwałcić hahha:))), sorry za ten śmiech ale nigdy się z takim debilizmem nie spotkałam może dlatego że ja babiszony trzymam krótko i z dala od siebie.

w
werner

16 latka seksiła się z 14 latkiem, ale mi przestępstwo. Trzeba zamknąć kupę ludzi :) Taka jest rzeczywistość.

O
Osadzony
2019-08-17T11:37:51 02:00, Monika:

Co????hahaha:))))TO KOBIETY MOGĄ GWAŁCIĆ????:)))ale czym?????? przecież nie mają świstaka:)))))



Udział w gwałcie zbiorowym . Mogła używać różnych przedmiotów do zadawania gwałtu nie zależnie od płci osoby poszkodowanej. Gwałt to nie tylko "stosunek" .

J
Janusz

Jak kobieta może zgwałcić mężczyznę ?? Chyba że włoży mu jakiś przedmiot w odbyt. .... No bo jak mu wskoczy na pal czy zrobi loda to żaden zdrowy facet( chyba że pedały z lgbt) gwałtu nie zgłosi bo nie będzie czuł się zgwałcony ...

G
Gość

Świetne zdjęcie ilustracyjne. Gratuluję.

G
Gość
2019-08-17T12:05:23 02:00, matahari:

dlaczego niby rejestr ma obowiązywać tylko tych, którzy przestępstwo seksualne popełnili dopiero po jego powstaniu? przecież tu chodzi o ochronę ludzi przed tymi osobami, więc wszyscy, którzy się dopuścili takich czynów, powinni być w takim rejestrze. i przede wszystkim księża też

2019-08-17T16:34:04 02:00, makaron:

Dokładnie tak jak mówisz. Niby prawo nie działa wstecz, ale w tym wypadku nie chodzi o kradzież batonika, tylko przestępstwo najohydniejsze ze wszystkich.

2019-08-17T21:47:06 02:00, Róża:

Właśnie dlatego, że prawo nie działa wstecz. Nie ma co dywagować nad moralnością i zasadnością. Rejest jest potrzebny i dlatego powstał, ale powinny znaleźć się tam osoby nowo skazane.

Boisz się, że synek lub mąż trafi do tego rejestru? Gwałciciel to gwałciciel, nie ważne kiedy dopuścił się czynu. W takim rejestrze powinien się obowiązkowo znależć.

P
Prawda
2019-08-18T06:39:42 02:00, Kokos:

Brawo panie ministrze, czarnosukienkowi przebierańcy przebierający w pupach ministrantów nadal ściśle chronionym gatunkiem?

Czemu?Masz ochotę- droga wolna.

F
FEMINISTKI

Feministki! Do protestów! Chyba powinna być równość, kobiety nie mogą być gwałcicielkami?

K
Kodeina

Wolne sądy, czy jakoś tak.

G
Gość

Brawo Panie Ministrze

R
Róża
2019-08-17T12:05:23 02:00, matahari:

dlaczego niby rejestr ma obowiązywać tylko tych, którzy przestępstwo seksualne popełnili dopiero po jego powstaniu? przecież tu chodzi o ochronę ludzi przed tymi osobami, więc wszyscy, którzy się dopuścili takich czynów, powinni być w takim rejestrze. i przede wszystkim księża też

2019-08-17T16:34:04 02:00, makaron:

Dokładnie tak jak mówisz. Niby prawo nie działa wstecz, ale w tym wypadku nie chodzi o kradzież batonika, tylko przestępstwo najohydniejsze ze wszystkich.

Właśnie dlatego, że prawo nie działa wstecz. Nie ma co dywagować nad moralnością i zasadnością. Rejest jest potrzebny i dlatego powstał, ale powinny znaleźć się tam osoby nowo skazane.

Dodaj ogłoszenie