Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kłodzko: Zakon odzyskał zamek. Chorzy zostaną bez dachu nad głową

Natalia Wellmann
Chorzy mają opuścić zamek do 2012 r. Taki termin wyznaczył Zakon Misjonarzy św. Rodziny
Chorzy mają opuścić zamek do 2012 r. Taki termin wyznaczył Zakon Misjonarzy św. Rodziny Dariusz Gdesz
Władze powiatu kłodzkiego chcą 16 mln zł odszkodowania od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za utracony majątek w Szczytnej. Chodzi o zamek na Szczytniku, gdzie od wielu lat funkcjonuje prowadzony przez powiat Dom Pomocy Społecznej dla upośledzonych umysłowo mężczyzn. W 2006 roku komisja majątkowa przy MSWiA oddała obiekt Zakonowi Misjonarzy św. Rodziny.

- Cała sprawa odbyła się z pominięciem starostwa. Mimo że prowadzenie tego typu placówek jest zadaniem własnym powiatu, nikt z ministerstwa nie zastanowił się, czy mamy możliwość zapewnienia dachu nad głową ponad stu chorym - żali się Krzysztof Baldy, starosta kłodzki, i dodaje, że sprawa jest pilna.

Interweniowała już w niej m.in. Monika Wielichowska, posłanka PO. Co więcej, obiekt został oddany zakonowi, kiedy ta pełniła funkcję starosty kłodzkiego. - Uważam, że roszczenia powiatu są słuszne i będę interweniować w tej sprawie w ministerstwie - obiecuje.

Na razie Zakon Misjonarzy św. Rodziny dał władzom powiatu czas do 2012 roku na opuszczenie zamku. - Co więcej, od stycznia bieżącego roku co miesiąc płacimy ponad 10 tys. zł dzierżawy - podkreśla starosta Baldy i nie ukrywa, że największy żal ma do urzędników ministerstwa, którzy w całej sprawie pominęli władze powiatu. - Nie będę komentował roszczeń Kościoła do majątku, który, słusznie lub nie, mu się należy - podkreśla. - Ważne, że ministerstwo nie zadbało o to, by znaleźć rozwiązanie zastępcze.

A chodzi o los ponad stu chorych i około 70 osób zatrudnionych w placówce. Plan jest taki, żeby wybudować dla nich nowy ośrodek. Władze powiatu podpisały porozumienie z gminą Szczytna.
- Zobowiązaliśmy się przekazać 3-hektarową działkę i uzbroić teren - mówi Marek Szpanier, burmistrz Szczytnej.

Szkopuł w tym, że póki co władze powiatu nie mają pieniędzy na inwestycję. A czas nagli. Koszt jest niemały, bo szacowany na kilkanaście mln zł. Już wiadomo, że wygospodarowanie pieniędzy w budżecie będzie trudne. Stąd pomysł, by z roszczeniem zwrócić się do ministerstwa. - Walczymy o to, co nam się słusznie należy. Za kwotę 16 mln zł, której się domagamy, spokojnie wybudujemy ośrodek, o jakim nasi podopieczni do tej pory mogli sobie tylko pomarzyć - dodaje starosta Baldy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zamek ma być wydzierżawiony na 30 lat z myślą o zagospodarowaniu turystycznym. Tymczasem starosta zapowiada, że w przyszłym tygodniu sprawę odszkodowania kieruje do sądu.

Aresztowany pełnomocnik

Komisja majątkowa działająca przy MSWiA na mocy ustawy z 1989 r., dotyczącej stosunków państwa i Kościoła, zajmuje się m.in. roszczeniami strony kościelnej ws. dóbr kościelnych bezprawnie zagarniętych w PRL. W zamian kościelne instytucje dostają rekompensaty, np. grunty. Rozstrzygnęła ok. 2,8 tys. spraw; w części z nich nie osiągnięto porozumienia. Pojawiły się jednak zarzuty, że w wielu przypadkach działała w sposób niekontrolowany i bezprawny. 22 września sąd w Gliwicach aresztował pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji. Prokuratura stawia mu cztery zarzuty, m.in. korupcji i oszustwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska