MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze z rodzaju Hyalomma opanowują Europę. Pojawiły się już nawet na Dolnym Śląsku, mogą przenosić groźną chorobę!

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kleszcze z rodzaju Hyalomma, dotychczas znane głównie z obszarów Afryki i Azji, coraz częściej pojawiają się w Europie, a ostatnio też w Polsce. Ich rozprzestrzenianiu sprzyjają zmiany klimatyczne, a migracja tych pasożytów może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Spis treści

Zmiany klimatyczne sprzyjające dla kleszczy

Kleszcze z rodzaju Hyalomma, które dotąd spotykało się głównie na obszarach sawann i stepów Afryki oraz Azji, coraz częściej stają się obecne także w Europie. Informacje o ich wystąpieniu pojawiły się już w Niemczech, Czechach, a niedawno także na Dolnym Śląsku. Jak tłumaczy Robert Maślak, doktor nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, pojawienie się kleszczy związane jest z migracją ptaków oraz zmianami klimatycznymi, które sprzyjają ekspansji tych pajęczaków.

Wiadomo, że kleszcze Hyalomma przenoszone były przez ptaki wędrowne z obszarów Afryki. Ostatnio jednak zaobserwowano, że mogą one także przemieszczać się przez żywe zwierzęta gospodarskie, które są przewożone z regionów, gdzie te pasożyty występują powszechnie. Dotychczas w warunkach europejskich kleszcze te szybko ginęły, gdyż preferują tereny suche i ciepłe, typowe dla sawann oraz stepów Afryki i Azji.

Kleszcze z rodzaju Hyalomma opanowują Europę.
Kleszcze z rodzaju Hyalomma opanowują Europę. Fot. facebook.com/MaslakRobert

Nosiciele groźnych chorób

Zmiany klimatyczne sprawiają jednak, że kleszcze Hyalomma mogą przetrwać także w Europie. To niepokojące zjawisko, gdyż te pasożyty mogą być wektorami wielu groźnych chorób. Jedną z nich jest krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, która może prowadzić do śmiertelności w zakresie od 10 do nawet 60 proc. Dodatkowo kleszcze te mogą przenosić również inne choroby, takie jak babeszjoza i riketsjoza.

Dr Robert Maślak tłumaczy, że w przeciwieństwie do pospolitych u nas kleszczy Ixodes ricinus, które czekają na swoją ofiarę, kleszcze Hyalomma są aktywne i samodzielnie zmierzają w kierunku swoich żywicieli. Wykazano, że wyczuwając ruch, ciepło ciała oraz większe stężenie dwutlenku węgla związane z oddychaniem, kleszcz ten potrafi w ciągu zaledwie 10 minut przejść nawet 100 metrów! Dodatkowo jest w stanie wizualnie rozpoznać potencjalną ofiarę z odległości sięgającej 9 metrów.

Te kleszcze są dwa razy większe

Najczęściej spotykanym w Europie gatunkiem kleszcza Hyalomma jest Hyalomma marginatum, który jest dwukrotnie większy od kleszcza pospolitego, osiągając długość około 8 mm. Gdy jest odżywiony krwią, może osiągnąć nawet blisko 2 cm.

Osoby natrafiające na nietypowe kleszcze, proszone są o przesłanie ich na Uniwersytet Warszawski, który prowadzi monitoring tych pasożytów. Więcej informacji na temat tego programu można znaleźć pod adresem: narodowekleszczobranie.pl.

Jak się chronić przed kleszczami?

Środki ochrony przed kleszczami afrykańskimi są takie same, jak przed innymi kleszczami. Pamiętaj przede wszystkim o działaniach profilaktycznych – nie tylko podczas spaceru w lesie, ale także w parku, ogrodzie i na działce.

  • Stosuj preparaty odstraszające kleszcze,

  • noś odzież z długimi nogawkami i rękawami,

  • naciągaj skarpetki na nogawki,

  • spaceruj środkiem ścieżek,

  • sprawdzaj skórę po przebywaniu na zewnątrz,

  • weź prysznic lub kąpiel do dwóch godzin po powrocie do domu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: facebook.com / i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kleszcze z rodzaju Hyalomma opanowują Europę. Pojawiły się już nawet na Dolnym Śląsku, mogą przenosić groźną chorobę! - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska