Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze w listopadzie? To możliwe - atakują i szerzą choroby nie tylko latem. Jak usunąć kleszcza?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kleszcze czyhają na nas także jesienią.
Kleszcze czyhają na nas także jesienią. GettyImages/Aksakalko
Wielu z nas myśli, że skoro lato dobiegło końca, problem kleszczy został rozwiązany. Nic bardziej mylnego. Mogą atakować jesienią, zwłaszcza w ciepłe (jak na ten okres) i słoneczne dni. Na choroby odkleszczowe narażeni są nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. W trakcie spaceru warto więc zadbać o to, aby ani nas, ani naszego psa, nie ukąsił niewidzialny na pierwszy rzut oka insekt.

Spis treści

W obliczu zmian klimatycznych ciężko o dokładne sprecyzowanie początku pór roku. Kalendarzowe terminy są stałe, jednak przyroda corocznie płata figle. Kwiaty i drzewa kwitną coraz wcześniej, podobnie jesienią bardziej czuć lato i wiosnę, niż chłód zbliżających się niskich temperatur. Taka aura sprzyja żerowaniu niektórych owadów.

Aktywność kleszczy. Zagrażają nam również jesienią

Pierwsza aktywność kleszczy rozpoczyna się w marcu i trwa do czerwca. Jesienny szczyt aktywności przypada na wrzesień-październik, przy takich warunkach, jak teraz, nawet na listopad.

- Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Specjaliści wskazują, że migracje kleszczy są obecnie tak spore, że można je znaleźć w każdym środowisku. Lubują się w lasach i polanach, bez problemu radzą sobie w miejskich parkach lub na łąkach.

Kleszcze są groźne nie tylko dla człowieka, ale też dla zwierząt

Za plagi insektów w mieście często odpowiadają nasi pupile, którzy na sierści przenoszą kleszcze do przestrzeni publicznej. Psy potrafią przynieść również owady do domu, co stwarza zagrożenie chorobami dla domowników i wspomnianych już zwierząt. O tym, jak ważna jest profilaktyka prowadzona przez właścicieli czworonogów, ma informować w sezonie jesiennym kampania „Sezon na kleszcze 2”.

- Chłodniejsza pogoda często wprowadza nas w błąd, że zagrożenie przenoszonymi przez nie chorobami jest mniejsze. Jednak nic bardziej mylnego! Jesienią kleszcze wciąż atakują, a przyjemne i słoneczne jesienne dni sprawiają, że zarówno my, jak i nasi czworonożni przyjaciele jesteśmy cały czas narażeni na zagrażające zdrowiu i życiu choroby – przekonują twórcy.

Badanie przeprowadzone przez SW Research na grupie właścicieli psów i wychodzących kotów pokazuje, że nie utożsamiamy jesieni z okresem zagrożenia, myśląc, że problem kleszczy mija wraz z końcem lata. Spada również procent użycia odpowiednich środków zabezpieczających.

- Jesienią jest bardzo mała świadomość konieczności ochrony przed chorobami odkleszczowymi. Należy jednak podkreślić, że kleszcze są nadal aktywne w chłodniejszych temperaturach, preferują środowiska wilgotne, więc warunki atmosferyczne jesienią i ciepłą zimą im sprzyjają – mówi dr Michał Ceregrzyn, lekarz weterynarii.

Jeszcze kilka lat temu o tej porze ektopasożyty zapadały w zimowy sezon. Obecnie prognozy zapowiadają stosunkowo ciepły listopad i grudzień, co sprawia, że kleszcze wyruszą w poszukiwaniu żywiciela. Polowanie rozpoczyna się już przy temperaturze 6-7 stopni, a więc nie tylko wiosną.

U ludzi najczęstsze choroby odkleszczowe stanowią borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu, u zwierząt niebezpieczne są babeszjoza oraz anaplazmoza.

Jak usunąć kleszcza bez wychodzenia z domu?

Kleszcze są małe, a dzięki znieczulającej substancji, którą wydzielają, ich ukąszenie jest niezauważalne. Warto więc zachować szczególną ostrożność. Pora roku skłania nas do zakrywania większości partii ciała, śliskie materiały mogą być jednak nośnikiem, który przeniesie insekta do miejsca pracy lub domu. Większość potrafi też przeniknąć pod warstwę odzieży. Mogą wbić się w każdą partię ciała, chętnie jednak wybierają te cienkie, łatwo dostępne i dobrze ukrwione.

Tak pozbędziesz się kleszcza z ciała krok po kroku:

  1. Specjalnym zestawem lub pęsetą należy chwycić kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć go zdecydowanym ruchem do góry. Nie należy zgniatać ani szarpać insekta, a także smarować go wcześniej maściami lub kremami.
  2. Po wyjęciu kleszczy trzeba upewnić się, że żadna jego część nie została w ciele. Często zdarza się, że w skórze dalej tkwi główka lub inny oderwany fragment.
  3. Miejsce wkłucia oraz ręce należy dobrze zdezynfekować.
  4. Jeśli po jakimś czasie w obrębie miejsca występowania kleszcza pojawi się obrzęk, należy zgłosić się do lekarza.

Jak usunąć kleszcza u psa lub kota?

Wielu właścicieli zastanawia się, co zrobić, gdy zauważą kleszcza na skórze kota lub psa. Trzeba działać szybko, można to zrobić samodzielnie lub udać się do lekarza weterynarii. Im dłużej kleszcz pozostaje w ciele, tym zwiększa się szansa przenoszenia chorób.

  1. Najlepiej użyć pęsety, łapiąc tuż przy ciele, między skórą a kleszczem i pociągnąć zdecydowanym ruchem.
  2. Można próbować wycisnąć insekta palcami, jest to jednak ryzykowne. Kleszcz cofnie się lub zostanie uszkodzony i niewyjęty w całości.
  3. Przy wyciąganiu kleszcza nie należy smarować wcześniej skóry kremami lub alkoholem. Dezynfekcję warto zrobić już po wszystkim.

W aptekach i gabinetach weterynaryjnych można zakupić specjalny sprzęt – lasso lub wyciągarkę (kleszczołapkę).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kleszcze w listopadzie? To możliwe - atakują i szerzą choroby nie tylko latem. Jak usunąć kleszcza? - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska