Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze już ruszyły na żer. "Aktywność tych pasożytów może zaczynać się wcześniej przez łagodne zimy"

TVN/X-News
Kilka stopni na plusie przez kilka dni wystarczyło, by się uaktywniły i ruszyły na żer. Kleszcze atakują i zwierzęta, i ludzi. Te roztocza mogą być bardzo niebezpieczne. Najgroźniejszą przenoszoną przez nie chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Łagodne zimy mogą powodować wcześniejszą aktywność tych pasożytów.

Za oknami panuje coraz bardziej wiosenna aura, a to oznacza, że na żer wychodzą kleszcze. - W ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy w związku z tym aktywność tych pasożytów może się zaczynać wcześniej, w odniesieniu w szczególności do większych ssaków. Czyli w związku z tym także możemy wcześniej niż w poprzednich latach znajdować go na człowieku – mówi dr Radomir Jaskuła z Uniwersytetu Łódzkiego.

Kleszcze mogą przenosić choroby zakaźne. Babeszjoza to jedna z chorób odkleszczowych, które są groźne dla zwierząt. Pierwszymi objawami są apatia, ospałość czy brak apetytu. Choroba może doprowadzić do stanów zapalnych organów wewnętrznych takich jak wątroba i nerki.

Kleszcze przenoszą także inne choroby, z których najgroźniejsza jest borelioza wywoływana przez bakterie należące do krętków (z rodzaju Borellia) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) wywoływane przez wirusa z rodziny flawiwirusów (Flaviviridae).

Do zakażenia dochodzi w czasie wysysania krwi. Dzieje się to w ciągu pierwszych 48 godzin - tyle czasu zajmuje bakteriom uwolnienie się z jelit kleszcza i przeniknięcie do jego ślinianek, skąd wraz ze śliną przechodzą do organizmu żywiciela.

Kleszcze atakują i zwierzęta, i ludzi. Te roztocza mogą być bardzo niebezpieczne. Najgroźniejszą przenoszoną przez nie chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu.

- To jest neuroinfekcja, czyli zakażenie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. To jest stan zagrożenia życia – przestrzega dr hab. n.med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak dodaje, skutki kleszczowego zapalenia mózgu mogą być trwałe.
- Ludzie tracą pamięć, mają porażenia. Wraz ze wzejściem zapalenia mózgu może pojawić się padaczka czy inny deficyt neurologiczny. Natomiast jest też mnóstwo następstw, które są trudno uchwytne. Na przykład to, że człowiek staje się mniej inteligentny – ostrzega dr Kuchar.

Według lekarzy, jedyną skuteczną ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu są szczepienia ochronne, które niemal w 100 proc. chronią przed zachorowaniem.
Konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepionki. Pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Zaszczepienie zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę już od początku aktywności kleszczy. Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu cechuje wysoka skuteczność – na 100 szczepionych powyżej 95 osób wytwarza przeciwciała ochronne zabezpieczające przed powikłaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska