Kleszcze inspirują pisarzy

Materiał informacyjny kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”
Udostępnij:
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) może dotyczyć każdego z nas. Już co 6. kleszcz może być zakażony KZM, a choroba może w konsekwencji być groźna dla naszego mózgu. Właśnie powstały dwa fikcyjne opowiadania, których inspiracją były historie kliniczne pacjentów zakażonych wirusem KZM. Ich autorami są pisarze – Marta Guzowska oraz Leszek Talko.

W opowiadaniu autorstwa Marty Guzowskiej “Nierozsądny” poznamy kobietę, która podstępnie doprowadza do ukłucia przez kleszcza swojego kochanka, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

“(...) Przyplątało się porażenie splotu barkowego, obustronne. Nie mógł unosić rąk, nawet utrzymać głowy prosto. Bywały takie dni, kiedy nie mógł oddychać bez przenośnego respiratora. W gardle miał dziurę po tracheotomii. Schudł, stracił te swoje wspaniałe mięśnie. Seksowne kurze łapki zniknęły w fałdach obwisłej, szarej skóry. Zostały tylko oczy, ale teraz już nie takie piękne. Czasami nie miał nawet siły unieść powiek.”

Za to felietonista i publicysta Leszek Talko w opowiadaniu “Ten szósty” przedstawia perspektywę nieoczekiwanego sprawcy. “Znam miejsca, które wam się podobają. Mówicie na nie „łono przyrody”. Niech będzie i tak. Lubicie tam spacerować, czasem siadać, nawet się kłaść. A ja po prostu cierpliwie czekam. Bo wiecie: cierpliwość w moim fachu to absolutna podstawa. A poza tym zabójcy muszą znać swoje ograniczenia. Nie dałbym rady was dogonić, muszę więc poczekać, aż sami do mnie przyjdziecie.”

Fikcyjne historie opisane przez autorów zwracają uwagę osób z grup ryzyka na niebezpieczeństwo związane z zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że KZM jest najczęściej raportowaną przyczyną wirusowych neuroinfekcji w Polsce, a przebieg choroby może wyglądać bardzo różnie. U części osób zakażenie może skończyć się niegroźnymi objawami podobnymi do grypy, u innych spowodować stałe zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Najpoważniejsze powikłania KZM obejmują porażenia i niedowłady, a wirus może prowadzić nawet do śmierci.

Obecnie nie ma leku, który można zastosować, w przypadku zachorowania na KZM - stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, następnie leczy powikłania choroby. Jedyną skuteczną i przebadaną ochroną przed KZM jest szczepienie ochronne.

Przeczytaj opowiadania:
Leszek Talko “Ten szósty”
Marta Guzowska “Nierozsądny”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kleszcze inspirują pisarzy - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie