Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Klątwa" we Wrocławiu. Różaniec i protesty przed kontrowersyjnym spektaklem [ZDJĘCIA]

Małgorzata Matuszewska
Różańcem i modlitwą rozpoczęły się w czwartek wieczorem protesty przed Impartem, gdzie wystawiana jest "Klątwa" Teatru Powszechnego w Warszawie. Zdaniem Kościoła katolickiego sztuka w reżyserii Olivera Frljicia jest bluźniercza, obelżywa, rani uczucia chrześcijan i znieważa flagę Watykanu. Aktorzy w czasie spektaklu mają m.in. obrażać św. Jana Pawła II oraz profanować krzyż.

Spektakl "Klątwa", który zaplanowano na godzinę 21. w ramach festiwalu Dialog-Wrocław, budzi sporo kontrowersji. Jest to wydarzenie towarzyszące, finansowane nie z budżetu imprezy, ale wyłącznie z pieniędzy za bilety. A te wyprzedano. Widzowie spektaklu w stronę ulicy Mazowieckiej szli zwartą grupą, bo bali się o swoje bezpieczeństwo. Przed wejściem do budynku policja dokładnie rewiduje wszystkich widzów - sprawdzane są torby i plecaki. Nie wolno wnosić plastikowych i szklanych butelek oraz żywności.

Budynek Impartu, na prośbę organizatorów, obstawiła policja. Pojawiła się również grupa około 100 osób, która stoi przed Impartem i odmawia różaniec. Są to przedstawiciele Krucjaty Młodych, Akcji Katolickiej, Narodowego Odrodzenia Polski i Ruchu Narodowego. Mają ze sobą transparenty: "Szatan to tchórz niezdolny znieść spojrzenia niewinnego dziecka", "Nie chcemy dotacji dla profanacji", "Maryja zmiażdży głowę węża" oraz "... i plugawy niech się jeszcze splugawi, ... i święty niechaj się jeszcze uświęci!".

Od premiery w lutym tego roku, przedstawienie wciąż wzbudza kontrowersje. Jest przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, twórcy wykorzystali motywy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. Kontrowersje budzą sceny, uznane przez niektórych za obrazoburcze, przez innych za wulgarne, m.in. „ścinania” piłą stojącego na scenie krzyża.

Dolnośląska Solidarność wystosowała apel w sprawie pokazu we Wrocławiu, pisząc m.in.: „W tej sztuce obiektem bezczeszczenia jest krzyż i św. Jan Paweł II. Autorzy tego przedstawienia z premedytacją znieważają publicznie przedmiot czci religijnej, co jest zabronione w kodeksie karnym w art. 196.”. Solidarność apeluje do organizatorów festiwalu, by nie pokazywali sztuki. „W przypadku jednak zaprezentowania w/w przedstawienia, delegaci apelują do prokuratury, by z urzędu zajęła się tą sprawą” – pisze w apelu.

– Nie robiliśmy celowo akcji wokół „Klątwy”, żeby nie tworzyć atmosfery skandalu. Bardzo zależało mi na tym, żeby spektakl nie był postrzegany jako coś, co wykorzystujemy do nagłośnienia festiwalu. – tłumaczył nam Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy. – To jeden z najważniejszych spektakli, jakie w ostatnich latach powstały w polskim teatrze. Z jednej strony dlatego, że otwiera na nowo debatę o tym, czym jest i czym może być teatr krytyczny. Z drugiej strony spektakl pokazuje, jak w bardzo inteligentny sposób teatr może się rozprawiać z tematami tabu, tematami, które na co dzień uciekają z głównej debaty publicznej – dodał.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z powodu planowanej prezentacji „Klątwy” wstrzymało pół miliona dotacji dla wrocławskiego festiwalu. Wcześniej nie sfinansowało poznańskiego Festiwalu Malta, odbywającego się pod kuratelą Olivera Frljicia.

Zobacz też: Na Rysach, Bałtyku, lotniskach i w bazie wojskowej. Milion osób odmówiło różaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Klątwa" we Wrocławiu. Różaniec i protesty przed kontrowersyjnym spektaklem [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska