Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasztor w Lubiążu to prawdziwa architektoniczna perełka baroku

Małgorzata Kaczmar
Dawne opactwo cystersów w Lubiążu to największy obiekt klasztorny w Europie Środkowej. Czy stanie się nowym symbolem Dolnego Śląska?
Dawne opactwo cystersów w Lubiążu to największy obiekt klasztorny w Europie Środkowej. Czy stanie się nowym symbolem Dolnego Śląska? Tomasz Hołod
NASZA AKCJA. Prezentujemy finalistów plebiscytu na symbol Dolnego Śląska. Dziś - klasztor w Lubiążu.

Rozmowa z Michałem Pulitem z Fundacji Lubiąż.

Klasztor w Lubiążu to zabytek klasy zero. Co wyróżnia opactwo na tle innych?

To największy tego typu kompleks sakralny w Europie Środkowej. Same dachy zajmują powierzchnię ponad dwóch hektarów. W Europie pod względem wielkości może konkurować z tym opactwem tylko obiekt klasztorny z Hiszpanii. Historia budowli sięga początków XII w. - to wtedy książę Bolesław Wysoki ufundował w Lubiążu klasztor cysterski. Z tego okresu zachowała się tylko gotycka bazylika. W XVII w. gruntowną przebudowę klasztoru zapoczątkował opat Arnold Freiberg.

To na ten okres przypada największy rozwój opactwa?

Zdecydowanie. Lubiąż stał się śląskim centrum kultury i sztuki, a sam kompleks klasztorny - barokową perełką architektoniczną. Powstała tu m.in. jedna z największych klasztornych bibliotek w Europie. W Lubiążu spotykała się elita kulturalna tamtych czasów - malarze, rzeźbiarze i pisarze. Tworzyli tu m.in. Franz Mangoldt, autor rzeźb w Auli Leopoldinie Uniwersytetu Wrocławskiego, i Michał Willman, wybitny barokowy malarz. To tu powstały jego pierwsze freski.

Co działo się z klasztorem w XX wieku?

Dzieje opactwa są burzliwe. Znajdował się tu m.in. magazyn broni i szpital armii radzieckiej. W 1951 r. część klasztoru została przekazana Domowi Książki, a w 1967 - Muzeum Śląskiemu. W latach 90. ubiegłego wieku klasztorem interesował się sam Michael Jackson. Krążyły plotki, że chce urządzić tu swoją rezydencję.
Dziś zabytek przyciąga turystów z Polski i zagranicy.

Sądzi Pan, że opactwo w Lubiążu może stanąć w konkury o status symbolu Dolnego Śląska?

To w końcu największy kompleks klasztorny w Europie Środkowej, miejsce o bogatej historii, pięknych wnętrzach, niezwykłych rzeźbach i malowidłach. Myślę, że w pełni zasłużyło sobie na miano symbolu naszego regionu. I choć konkurencja jest spora, będę trzymał kciuki, by wygrało.

Ważne głosy
W finale plebiscytu punkty liczymy od nowa. Można głosować na zaprezentowane poniżej obiekty: Śnieżka, zamek Książ, Ostrów Tumski we Wrocławiu, wrocławski Rynek, Hala Ludowa we Wrocławiu, wrocławski ogród zoologiczny, kościół Wang w Karpaczu, Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne, zamek Czocha, Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, zamek Chojnik, opactwo Lubiąż, wiadukt w Bolesławcu, Twierdza Kłodzka, zamek Bolków, Stadion Olimpijski we Wrocławiu, pomnik Fredry we Wrocławiu, stawy milickie, Szczeliniec Wielki.

Nazwę wpisujemy albo na kuponie, albo wysyłamy esemes o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na numer 7101. Koszt: 1,22 zł z VAT. Co miesiąc do wygrania są interesujące nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska