Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zapalają się wrocławskie latarnie?

Marcin Walków.
Janusz Wójtowicz
- Dlaczego w różnych częściach Wrocławia oświetlenie uliczne włącza się i wyłącza o zupełnie różnych porach? Nie chodzi oczywiście o różnicę kilku minut, a znacznie większe - pyta Tomasz, nasz Czytelnik. Odpowiedzi szukał Marcin Walków, reporter Gazety Wrocławskiej.

Różnice w czasie włączania i wyłączania ulicznych latarni zależą od tego, kto nimi zarządza. Nie wszystkie bowiem uliczne lampy należą do miasta. Oświetleniem w parkach, na parkingach lub osiedlach zarządzają np. spółdzielnie i to one ustalają, kiedy latarnie świecą, a kiedy nie.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta decyduje o tym w przypadku ponad 42 tys. latarni na terenie Wrocławia. W ich przypadku godziny pracy zależą od pory roku i wskazań zegara astronomicznego.

- Zapalają się około 20 minut po zachodzie słońca i gasną około 15 minut przed jego wschodem. Dotyczy to również oświetlenia gazowego na Ostrowie Tumskim, z tym że jest ono uruchamiane ręcznie przez latarników, każda latarnia po kolei - tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM.

Najwcześniej latarnie włączają się w grudniu, który we Wrocławiu jest najciemniejszym miesiącem. Pierwsze latarnie zapalają się wtedy już około godz. 16.45 i pracują do godz. 7.20. Najpóźniej zaś w czerwcu, kiedy to latarnie świecą przeciętnie od godz. 20.45 do 2.45.

Włączanie latarni rozpoczyna się w Rynku. Potem następuje kaskadowo.
- Uruchomiona szafka uruchamia kolejną, a ta kolejna jeszcze następną i tak dalej - dodaje Mazur. Podkreśla, że czujniki zmierzchu nie sprawdziłyby się. - Ich pracę zakłóca zbyt wiele czynników zewnętrznych. To przede wszystkim duże zachmurzenie, opadające liście czy przyklejona guma do żucia, powodując zapalenie latarni w ciągu dnia.

W podobnym czasie, jak oświetlenie uliczne, włącza się iluminacja zabytkowych obiektów, a także iluminacja świąteczna przed Bożym Narodzeniem.

Średni koszt pracy jednej latarni to 50 zł miesięcznie.
- Nieprawidłowości w pracy latarni, np. mruganie, przerwy w kaskadzie, nieświecące oprawy, zbyt duże opóźnienia względem innych latarń, można zgłaszać całodobowo dyspozytorowi ZDiUM pod numerami telefonów 71 376-00-22 oraz 19 501 - dodaje Ewa Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska