Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy we Wrocławiu będzie zakaz palenia węglem w piecu?

Malwina Gadawa
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Anna Kaczmarz / Polskapresse
Trwają prace nad uchwałą antysmogową, która wprowadzi restrykcyjne przepisy dotyczące zakazu palenia węglem w piecu. Urząd Marszałkowski konsultuje z samorządami projekty uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska. Dr Maciej Zathey, który stoi na czele zespołu przygotowującego uchwały antysmogowe, mówi, że zapisy są jeszcze otwartą kwestią.

- W najbliższym czasie zorganizujemy konsultacje społeczne - mówi Maciej Zathey. - Chcemy, żeby wszyscy zainteresowani mieli możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Każdy będzie mógł zgłosić się do nas z merytorycznym wnioskiem. O wszystkich zdaniach będziemy dyskutować. Konsultacje powinny się zakończyć w połowie września

Według niego trzy uchwały antysmogowe: dla Wrocławia, miejscowości uzdrowiskowych i pozostałych miast na Dolnym Śląsku mogą zostać przyjęte przez sejmik w listopadzie.

Przypomnijmy, że projekt uchwały dotyczący Wrocławia zakłada zakaz paleniem w piecach węglem i złej jakości drewnem. Mieszkańcy Wrocławia będą także zobowiązani do wymiany pieców na niskoemisyjne, spełniające wymogi klasy 5.

W projekcie uchwały dopuszcza się stosowanie wyłącznie paliwa gazowego i lekkiego oleju opałowego. Zakaz palenia węglem i drewnem miałby obowiązywać po okresie przejściowym, dopiero od 2024 roku.

- Wrocław chciałby złagodzenia tych przepisów. Chodzi m.in. o okres przejściowy i o to, czym będzie można palić w piecach - mówi Maciej Zathey.

Czy urząd marszałkowski przychyli się do sugestii wrocławskiego magistratu? - Jesteśmy na etapie konsultacji, więc nic nie jest jeszcze przesądzone - zaznacza Zathey.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu jest ogrzewanie domów (62 proc.). W jednej czwartej przyczyniają się pojazdy jeżdżące po stolicy Dolnego Śląska. Przemysł dokłada się w 12 proc.

Dzięki dotacjom wymieniono już na Dolnym Śląsku ok. 5 tys. kotłów, a do końca trwania programu KAWKA będzie ich 7-8 tys..

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczy 50 mln zł na dopłaty do wymiany pieców. Zgłaszający sie do programu wrocławianin dostanie do 10 tys. zł na wymianę starego pieca na bardziej przyjazny środowisku. Z tego połowa to pieniądze, których nie musi zwracać, a reszta - niskooprocentowana pożyczka.

Kotły starej generacji mają być zastępowane gazowymi, olejowymi, piecami elektrycznymi, kotłami na paliwa stałe lub biomasę o odpowiedniej klasie energetycznej, pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, ogniwami fotowoltaicznymi, przydomowymi elektrowniami wiatrowymi.

Dofinansowane ma być także podłączenie się do sieci ciepłowniczej i zakup kotłów węglowych, ale wysokiej klasy z niską emisją spalin.

Zobacz też: Polskie miasta toną w szkodliwych pyłach. Czy warto zainwestować w maskę przeciwsmogową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska