Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy szef może odwołać pracownika z urlopu

Alicja Peplińska
Jeśli szef bezpodstawnie odwoła Cię z urlopu, może się narazić na niemiłe konsekwencje. Artykuł 167 paragraf 1 Kodeksu pracy dokładnie precyzuje, na jakich zasadach pracodawca ma prawo przerwać urlop podwładnego.

Przede wszystkim wtedy, gdy konieczność nagłego powrotu do firmy uzależniona jest od okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia wypoczynku, a także kiedy powrót jest konieczny, aby zapewnić prawidłowy tok pracy.

Nie sprzeciwiaj się woli swego szefa

Nie wszystkie zdarzenia da się przewidzieć i czasem okazuje się, że jesteś w swoim zakładzie niezastąpiony. Masz bowiem specjalistyczne kwalifikacje niezbędne do usunięcia poważnej awarii lub przeprowadzana jest niespodziewana kontrola dotycząca spraw, za które odpowiadasz - to przykłady sytuacji, kiedy pracodawca może Cię wezwać z urlopu.

Jeśli jakąkolwiek z tych spraw można było przewidzieć wcześniej, pracodawca na podstawie artykułu 164 paragraf 2 Kodeksu pracy powinien o tym pomyśleć zawczasu i nie zgodzić się na dany termin wypoczynku. W takim przypadku odwołanie pracownika z urlopu może być bezpodstawne.

Twój dyrektor nie może żądać, abyś się stawił w firmie natychmiast, podczas gdy np. pływasz jachtem po Morzu Śródziemnym. Musi uwzględnić, gdzie się znajdujesz i w jakim czasie możesz się stawić na swoim stanowisku.

Nawet jeśli uważasz, że powrót nie jest konieczny i że inni mogą Cię zastąpić, nie możesz się sprzeciwić woli szefa. To on decyduje o zasadności tej decyzji. Stanowi o tym art. 100 par. 1 Kodeksu pracy.

Jeśli odmówisz, pracodawca może zastosować wobec Ciebie karę porządkową lub nawet rozwiązać dyscyplinarnie umowę o pracę (czyli bez wypowiedzenia z winy pracownika). Wszelkie spory dotyczące zasadności odwołania z urlopu oraz rozwiązania stosunku pracy w następstwie odmowy przerwania urlopu rozstrzygają sądy pracy.

Kiedy możesz kontynuować urlop
W przypadku odwołania z urlopu jego niewykorzystaną część pracownik może wykorzystać bezpośrednio po wykonaniu zadań, z powodu których został odwołany z urlopu, lub w terminie późniejszym.

Pracodawca powinien w tym przypadku uwzględnić wszystkie wnioski i sugestie pracownika. Ogólne zasady dotyczące urlopu stanowią, że powinien być on udzielony w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, a urlop niewykorzystany powinien być udzielony najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy - choć ostatnio trwają dyskusje nad przesunięciem tego terminu do końca sierpnia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska