Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy możesz sam zatrzymać przestępcę?

Marcin Rybak
Możemy użyć przemocy broniąc się przed „bezpośrednim bezprawnym zamachem na jakiekolwiek dobro chronione prawem”.  Trzeba uważać. Prawo mówi o „przekroczeniu granic obrony koniecznej”. Bo sposób, w jaki się bronimy, musi być „współmierny” do ataku.  Nie w każdej  sytuacji musimy używać noża, pałki czy broni palnej (o ile mamy na nią pozwolenie).  Jeśli użyjemy siły fizycznej, to nie tak, by pobić napastnika do nieprzytomności. Nie można też naszej „obrony” za bardzo rozciągać w czasie. O tym, czy doszło do przekroczenia granic obrony koniecznej, decyduje sąd.
Możemy użyć przemocy broniąc się przed „bezpośrednim bezprawnym zamachem na jakiekolwiek dobro chronione prawem”. Trzeba uważać. Prawo mówi o „przekroczeniu granic obrony koniecznej”. Bo sposób, w jaki się bronimy, musi być „współmierny” do ataku. Nie w każdej sytuacji musimy używać noża, pałki czy broni palnej (o ile mamy na nią pozwolenie). Jeśli użyjemy siły fizycznej, to nie tak, by pobić napastnika do nieprzytomności. Nie można też naszej „obrony” za bardzo rozciągać w czasie. O tym, czy doszło do przekroczenia granic obrony koniecznej, decyduje sąd. Pixabay
Kiedy możesz nagrywać rozmowy telefoniczne? Kiedy możesz sam zatrzymać przestępcę? Czy jeśli złodziej wejdzie do twojego mieszkania, możesz użyć siły? Czy wolno nagrywać wykroczenia innych kierowców i publikować je w sieci? Sprawdzamy, kiedy zwykły obywatel może zamienić się w policjanta. Zobacz na kolejnych slajdach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska