MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy będzie nowa szkoła na Stabłowicach? I co z drogami?

Redakcja
Nowa szkoła na Stabłowicach w okolicy ul. Głównej i Towarowej
Nowa szkoła na Stabłowicach w okolicy ul. Głównej i Towarowej mat. prasowe
- Maślice i Stabłowice rozbudowały się strasznie, tysiące dodatkowych rodzin, tysiące dodatkowych aut na tych samych drogach i tysiące dzieci! Kiedy miasto ma zamiar postawić szkołę? Ta nowa-stara już pęka w szwach, a lekcje już odbywają się na zmiany – pisze nasza Czytelniczka Anna Kowalska i pyta też o nowe drogi na zakorkowanym osiedlu. – Rano z osiedla jest trudno wyjechać – dodaje.

Sprawą zajęła się reporterka Weronika Skupin

Szkoła Podstawowa Nr 22 przy ul. Stabłowickiej 143 będzie miała nową siedzibę. To dobra wiadomość, bo w okolicy powstanie nowa duża podstawówka z przedszkolem i dzieci nie będą musiały tłoczyć się w starej. Obecnie zajęcia odbywają się tam na dwie zmiany.

– Jest graniczna liczba uczniów, która zapewnia komfortowe warunki nauczania. Nie jest źle, ale zapala się czerwona lampka. Oczywiście naszym marzeniem jest przeprowadzka do dużej i nowoczesnej szkoły – mówi Jarosław Wojna, dyrektor SP 22. Aktualnie w szkole uczy się 260 uczniów, a nowa ma pomieścić ich aż 1 200 (szczegóły poniżej).

W pobliżu są też dwie inne szkoły, gdzie dzieci chodzą zgodnie ze swoim rejonem. To m.in. Szkoła Podstawowa Nr 95 im. Jarosława Iwaszkiewicza przy ul. Starogajowej gdzie zabudowa jest nieco inna (więcej starszych domków jednorodzinnych niż nowego budownictwa). Tu rozbudowy nie będzie. Szkoła wprawdzie się rozwija, wygrała głosowanie WBO na boisko, bieżnię i plac zabaw, boisko do sportów plażowych. Obok działa też przedszkole kontenerowe. Ale to dodatkowe udogodnienia

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 wraz ze Szkołą Podstawową Nr 26 przy ul. Suwalskiej to dość nowy budynek (oddany w 2009 roku), ekologiczny, nowoczesny i ze źródłami ciepła pod ziemią. Znajduje się na Maślicach.

To właśnie między wymienionymi trzema podstawówkami znajdzie się nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny, w skład którego będzie wchodziła wspomniana SP 22. Do ZS będzie mogło przenieść się część dzieci z innych szkół, bo być może będą miały do niej bliżej (a na pewno luźniej bo nie będzie tłoku).

NOWA SZKOŁA - NAJWIĘKSZA WE WROCŁAWIU

Nowa szkoła na Stabłowicach budowana jest w okolicy ul. Głównej i Towarowej. Ma być największa powierzchniowo we Wrocławiu. Powstaje tam dwukondygnacyjna podstawówka z dwoma patiami i parterowe przedszkole z jednym patio. Pomieści 1 200 uczniów i 200 przedszkolaków. Będą też boiska i place zabaw. Jak mówi Jarosław Wojna, nie wiadomo na razie czy stara SP 22 przeniesie się do nowego budynku, czy będą czynne oba.

Przedszkole będzie 8-oddziałowe z salą wielofunkcyjną dla 200 osób wraz z placem zabaw. W szkole podstawowej znajdą się 44 sale lekcyjne, 4 pracownie komputerowe, biblioteka, sala gimnastyczna i sale gimnastyki korekcyjnej, świetlice, zewnętrzne tereny sportowe: boisko wielofunkcyjne i do piłki nożnej ze sztucznej trawy, bieżnia ze skocznią i plac zabaw dla dzieci szkolnych. Zespół szkół będzie posiadał własną kuchnię z jadalniami dla przedszkola i podstawówki. Powstanie też ogólnodostępna droga dojazdowa, również chodniki i drogi rowerowe w pobliżu szkoły.

Największą krytykę wśród rodziców wzbudza brak basenu. Nowa szkoła, owszem, przyda się, ale na zajęcia z pływania trzeba będzie dojeżdżać gdzie indziej.

Szkoła gotowa będzie w połowie 2017 roku i jest szansa, że za rok 1 września dzieci rozpoczną tam nowy rok szkolny. Inwestycja za 50 mln jest budowana z pieniędzy Zarządu Inwestycji Miejskich przez firmę Skanska.

CO Z DOJAZDAMI NA STABŁOWICACH?

Budowane jest przedłużenie ul. Wojanowskiej i Fieldorfa (przy nowym szpitalu). Dzięki temu ul. Wojanowska na osiedlu TBS nie będzie ślepa, a ze szpitala im. Marciniaka będzie alternatywny wyjazd (obecnie jest tylko w Kosmonautów). Droga będzie gotowa w przyszłym roku.

Jest też koncepcja roboczo nazwana Stabłowice Ogrodowe, według której Wojanowska ma być nową osią rozbudowującego się osiedla. Planowana jest nawet promenada osiedlowa biegnąca od ul Daktylowej prawie do ul. Stoszowskiej. Na końcu promenady, niedaleko ul. Piotrkowskiej, powstanie nowe przedszkole. O takich planach pisał dwa lata temu Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia.

– Koncepcja jest jak najbardziej aktualna – mówi dziś w rozmowie z GazetaWroclawska.pl Tomasz Ossowicz. – Chcemy by powstała oś wielofunkcyjna, przy której będą obiekty handlowe i usługowe, sklepy, punkty opieki zdrowotnej. Ustanowiono miejscowy plan, który przewiduje takie zagospodarowanie tego terenu. Będziemy chcieli, aby część inicjatyw podjęli prywatni inwestorzy. O kolejności inwestycji za wcześnie jednak mówić. Warunkiem do wcielenia życie takiej koncepcji jest powstanie ul. Wojanowskiej – opowiada Tomasz Ossowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska