KGHM Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 0:1. Każda seria kiedyś się kończy - lider wygrał w Lubinie (Wynik, relacja, zdjęcia, bramka, skrót)

KGHM Zagłębie Lubin przegrało z Pogonią Szczecin 0:1 na inaugurację 12. kolejki PKO Ekstraklasy. Bramkę na wagę trzech punktów dla "Portowców" strzelił były piłkarz Zagłębia Adam Buksa.

Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin to drużyny, które z niecierpliwością czekały na powrót do gry o ligowe punkty. Lubinianie od momentu zwolnienia holenderskiego trenera Bena van Daela nie przegrali żadnego z pięciu rozegranych od tamtej spotkań, a aż cztery z nich wygrali. Na dodatek stali się najskuteczniejszą pod względem strzelonych bramek ekipą w całej PKO Ekstraklasie (21 goli, tyle samo przed tą kolejką miał tylko Lech Poznań-przyp. PJ).

Szczecinianie z kolei okres przerwy na reprezentację spędzili w fotelu lidera. Podopieczni Kosty Runjaicia co prawda dość niespodziewanie przegrali w poprzedniej serii gier z Rakowem Częstochowa u siebie (1:2-przyp. PJ), ale wypracowana wcześniej przewaga pozwoliła im utrzymać się na pierwszej pozycji w tabeli.

Szkoleniowiec Zagłębia Lubin Martin Ševela nie zdecydował się na rozegranie sparingu podczas weekendu bez meczów o stawkę. Postawił na mocniejsze jednostki treningowe i regenerację, gdyż piłkarze "Miedziowych" dostali także dwa dni wolnego. Efekt miał przyjść właśnie w piątek, a w jego osiągnięciu miała pomóc galowa jedenastka, z Filipem Starzyńskim Damjanem Boharem i Sašą Živecem na czele.

Przed meczem statuetkę dla najlepszego młodzieżowca miesiąca w PKO Ekstraklasie. Był to jednak ostatni pozytywny moment dla gospodarzy przed przerwą...

Pogoń już w 6 min wyszła na prowadzenie po tym jak były piłkarz Zagłębia Adam Buksa wykończył ładną akcję Srđan Spiridonovicia. "Portowcy" prezentowali wyższą kulturę gry i absolutnie zdominowali "Miedziowych". Tylko dzięki postawie Dominika Hładuna Zagłębie nie schodziło na przerwę przegrywając wyżej.

Drugą połowę gospodarze rozpoczęli odważniej, wyszli z większym animuszem i zaczęli dochodzić do pozycji strzeleckich. Dalej brakowało jednak poważnego zagrożenia pod bramką Dante Stipicy, a z upływem kolejnych minut "Portowcy" odzyskiwali kontrolę nad meczem.

Zagłębie przycisnęło w ostatnich 10 min, dobrą zmianę dał Asmir Suljić, ale grająca niskim pressingiem Pogoń umiejętnie się broniła i dowiozła skromne zwycięstwo do końcowego gwizdka.

Seria meczów bez porażki Zagłębia Lubin zakończyła się na pięciu. W następnej kolejce KGHM Zagłębie Lubin zmierzy się z Lechem w Poznaniu, a Pogoń Szczecin uda się do Krakowa na mecz z Cracovią.