Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM wybuduje nową kopalnię soli?

Redakcja
KGHM wybuduje nową kopalnię soli?W kopalni Polkowice-Sieroszowice pracownicy KGHM kombajnami urabiają słone skały, kruszą, przesiewają, oczyszczają. Sól w postaci śnieżnobiałego proszku wywożą na powierzchnię
KGHM wybuduje nową kopalnię soli?W kopalni Polkowice-Sieroszowice pracownicy KGHM kombajnami urabiają słone skały, kruszą, przesiewają, oczyszczają. Sól w postaci śnieżnobiałego proszku wywożą na powierzchnię Polska Press Grupa
Miedziowy holding rozpoczął szczegółowe badania złóż soli potasowych w Zatoce Puckiej. Może tam być 600 mln ton surowca. Wstępne szacunki, na które powołują się przedstawiciele Polskiej Miedzi, pokazują, że w Zatoce Puckiej, w rejonie prowadzenia badań, mogą znajdować się złoża bogate w tlenek potasu, służący do produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa. Jeżeli badania to potwierdzą, całkiem prawdopodobne, że w przyszłości nad morzem powstanie kopalnia głębinowa, w której wydobywane będą sole potasowo--magnezowe.

Obszar występowania złóż nie jest jeszcze dobrze rozpoznany. KGHM przystępuje właśnie do szczegółowych badań w okolicy Pucka, Władysławowa i Krokowej.

Przyroda nie ucierpi

Przedstawiciele holdingu uspokajają, że badania nie zagrożą środowisku. - W ramach badań geofizycznych nie będziemy prowadzić prac ziemnych, wiertniczych czy strzałowych - wyjaśnia Maciej Koński, dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM. - Nie ma jakichkolwiek obaw związanych z ochroną dziedzictwa przyrodniczego. Najistotniejsze elementy środowiska geologicznego, takie jak warunki hydrogeologiczne i struktura warstwy przypowierzchniowej, pozostaną nienaruszone - dodaje.

Według dostępnych danych, którymi dysponuje holding, złoża soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej występują na głębokości 740-900 metrów. 

Powstaną miejsca pracy 

Mieszkańcy tych okolic mogą być dobrej myśli. Jeśli powstanie tam kopalnia, zatrudnienie w niej znajdzie nawet kilkaset osób.

- Wokół kopalń KGHM tworzy się gospodarczy ekosystem, oparty o trwałe więzi i dialog z samorządami, lokalnym biznesem, instytutami naukowymi oraz uczelniami wyższymi. Dlatego rozwój górnictwa to szansa dla całego regionu Zatoki Puckiej - przekonuje Mariusz Dąbrowski, szef projektu.

Jeżeli plany kombinatu uda się zrealizować, wydobywane w Zatoce Puckiej sole posłużą do stworzenia pierwszych nawozów sztucznych z polskich surowców. Co istotne, rozpoczną się również badania technologiczne nad możliwościami wyprodukowania nowych rodzajów nawozów, bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu. 

- Dotyczy to także nawozów długo działających, które rozsiane na polach nie będą przedostawać się do wód powierzchniowych tak szybko i w takiej ilości, jak nawozy produkowane dotychczas - przekonują przedstawiciele KGHM.

Miedziowa spółka planuje eksploatację złóż potasowo--magnezowych wspólnie z Grupą Azoty. Obu partnerom projekt ten powinien przynieść duże korzyści. Dla KGHM oznacza rozszerzenie profilu działalności górniczej. 

Obecnie wydobywa on sól kamienną w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. Dlatego chce rozwijać posiadane technologie i wykorzystać swe doświadczenie przy wydobyciu soli potasowo-magnezowych. 

Z kolei Grupa Azoty uzyska dzięki nadmorskiej inwestycji dostęp do stabilnych dostaw surowca niezbędnego w przemyśle chemicznym i nawozowym. 

Ewa Chojna[email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska