Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM wesprze naukę szkolną przyszłych górników i hutników

Ewa Chojna
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Pięć szkół z Lubina, Głogowa, Legnicy i Bolesławca, a w nich 42 klasy zostaną objęte pilotażowym programem pod hasłem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”.

KGHM, we współpracy z samorządami i Ministerstwem Edukacji Narodowej zadba o praktyczną część kształcenia przy-szłych pracowników. Uczniowie z kierunków elektryk, monter, elektromonter czy kierunku wiertniczego będą mieli zapewnioną pomoc merytoryczną pracowników miedziowej spółki, materiały dydaktyczne oraz system praktyk i stażów. Minister edukacji rozważa też wprowadzenie stypendiów.

W ministerstwie chcą, by kształcenie praktyczne w konkretnym kierunku wróciło do 
łask. Stąd projekt realizowany we współpracy z dużymi firmami – m.in. z Polską Miedzią.

- KGHM jest firmą unikalną. Działa w obszarze całego ciągu technologicznego, począwszy od badań geologicznych, poprzez drążenie tuneli, szybów, chodników, poprzez wydobycie, przeróbkę w zakładach wzbogacania rudy, kończąc na procesie pirometalurgicznym – wylicza Radosław Domagalski - Łabędzki. – To wymaga ponadprzeciętnych kompetencji i zaangażowania kierownictwa KGHM w przygotowanie pracowników. A wyzwań mamy więcej, niż w przeszłości – dodaje.

Prezes Polskiej Miedzi wskazuje nowe problemy, z jakimi przychodzi się zmierzyć spółce w związku z tym, że wydobycie schodzi coraz niżej w głąb ziemi. – Działamy na głębokości 1350 metrów. Kopalnia Rudna jest najgłębsza w Polsce. Mamy nowe zjawiska, wyższe temperatury, a co za tym idzie nowe wyzwania związane z klimatyzacją i wentylacją – dodaje Domagalski-Łabędzki. - Dlatego musimy stawiać na wiedzę, kompetencje, wykształcenie, na dobre przygotowanie pracowników. Musimy kształcić przyszłe kadry, zanim ci młodzi ludzie staną się pracownikami KGHM.

Jak zaznaczył prezes miedziowego holdingu, te powody przemawiają za silną współpracą z samorządami i udziałem w projektach, które mają na celu zmianę systemu edukacji.

- Musimy odnieść sukces 
– powiedziała obecna przy podpisaniu porozumienia Anna Zalewska, minister edukacji. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani nazwać 40 procent zawodów, które pojawią się za 
pięć lat. Dlatego musimy być przy szkolnictwie branżowym. Pracodawcy, nauczyciele, dyrektorzy i rodzice, którzy decydują o tym, gdzie młody człowiek idzie do szkoły - mówiła minister edukacji. Zapowiedziała również mocne wsparcie finansowe takiego nauczania. Na szkolnictwo branżowe w subwencji oświatowej przeznaczono 9 mld zł. – A 4 mld jest w urzędach marszałkowskich – wskazała szefowa MEN.

KGHM Polska Miedź S.A zaprosił do projektu pięć szkół ponadgimnazjalnych z regionu zagłębia miedziowego: ZS nr 1 w Lubinie, ZS im. Jana Wyżykowskiego oraz Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu.

Anna Zalewska: W 2019 r. nie będziemy finansowali żadnej klasy, która będzie kształciła bezrobotnych. Trzeba będzie mieć podpisana umowę z pracodawcą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska