Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM: Polska Miedź zawiązała nową spółkę z Kanadyjczykami

Piotr Kanikowski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
KGHM i pochodząca z Vancouver firma Abacus Mining & Exploration Corporation podpisały umowę przystąpienia do spółki joint venture, która będzie eksploatować złoże miedzi i złota Afton-Ajax w Kanadzie. Przedsiębiorstwo będzie działać pod szyldem KGHM Ajax Mining Incorporated.

Zgodnie z zapowiedziami, KGHM objął w nim 51 proc. udziałów, płacąc za nie 37 mln dolarów (tj. ponad 106 mln zł). Pieniądze mają być przeznaczone na wykonanie Bankowego Studium Wykonalności oraz na dalsze prace eksploracyjne. Jednocześnie, gdy studium będzie już gotowe, Polska Miedź ma zagwarantowaną możliwość dokupienia dodatkowych 29 procent udziałów w KGHM Ajax Mining Incorporated za nie więcej niż 35 mln dolarów.

Kanadyjski partner wniósł do spółki joint venture wszelkie posiadane prawa do złoża Afton-Ajax oraz w rejonie Afton. Dotąd rozpoznane zasoby w tym miejscu wynoszą 442 mln ton rudy. Jak informuje komunikat dla akcjonariuszy, umowa zobowiązuje KGHM do finansowania wydatków inwestycyjnych kanadyjskiego projektu.

Kopalnia w Kanadzie będzie eksploatowana przez 23 lata, począwszy od 2013 roku. Ruda ma być wydobywana metodą odkrywkową (w rejonie Lubina i Polkowic trzeba po nią sięgać aż 1000 metrów pod ziemię). Projekt zakłada, że w Afton-Ajax znacznie tańszą metodą będzie się produkować rocznie 50 tysięcy ton miedzi i ponad trzy tony złota. Dla porównania, w Polsce KGHM wytwarza w ciągu roku ok. 500 tysięcy ton miedzi i prawie tonę złota. Rudy w Afton-Ajax wystarczy na 23 lata działalności.
Kanadyjska inwestycja budzi kontrowersje wśród związkowców z Polskiej Miedzi. - Moje wątpliwości biorą się stąd, że dotychczasowe zagraniczne przedsięwzięcia KGHM kończyły się finansową klapą - mó-wi Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Wspomina spektakularną ucieczkę polskiej ekipy z Konga po utopieniu ok. 100 mln dolarów w odkrywkę w Kimpe.

- Uderza mnie szybkość, z jaką zdecydowano się wejść w Kanadę, przy jednoczesnym braku decyzji o wydobyciu złóż w rejonie Bolesławca - dodaje Leszek Hajdacki. - Uważam, że powinniśmy szukać złóż na terenie kraju i tutaj tworzyć miejsca pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska