Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM ma swoją pasiekę! Miedziowe pszczoły zamieszkały przy górniczym szybie [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Ule trafiły na teren szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin.
Ule trafiły na teren szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin. Mat.pras./KGHM
Trzy ule zostały ustawione na terenie szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin. To efekt realizowanego z Polską Grupą Uzdrowisk projektu KGHM związanego z ochroną pszczół, w ramach którego powstał m.in. film o działaniach Grupy Kapitałowej na rzecz ochrony środowiska.

- W naszych ulach zamieszkały pszczoły kraińskie pochodzące z południa Europy i są to owady łagodne – idealne do hodowli w pobliżu ludzkich zabudowań – opowiada Konrad Bajger, pracownik KGHM, który będzie się nimi opiekował. - W każdym z uli zamieszkało około 70 tys. osobników. W zasiedleniu nowych mieszkańców pomagał nam także ambasador miedziowej spółki, znany skialpinista Andrzej Bargiel. Ule zostały pomalowane przez młodych mieszkańców Zagłębia Miedziowego podczas warsztatów pszczelarskich zorganizowanych przez KGHM – dodaje pasjonat pszczelarstwa.

Jak informuje miedziowa spółka, w ramach ekologicznego projektu dodatkowe pasieki powstały już przy obiektach należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk. Przy rozlewni wody Staropolanka w Uzdrowiskach Kłodzkich żyje 10 pszczelich rodzin, natomiast przy kopalni borowiny w Uzdrowisku Połczyn Zdrój stoją trzy ule. Celem takich działań jest inspirowanie pracowników Grupy Kapitałowej oraz mieszkańców Zagłębia Miedziowego do angażowania się w akcje na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Można to robić m.in.  poprzez zakładanie pasiek, budowanie domków dla dzikich zapylaczy czy łąk kwietnych.

- Pszczoły w przyrodzie pełnią kluczową rolę. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny, które wymagają tego do rozprzestrzeniania się i rozwoju. Zapylanie przynosi korzyść w postaci jedzenia. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, 100 gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90 proc. żywności na całym świecie – tłumaczą opiekunowie życiodajnych owadów.

Dolnośląska spółka zapewnia, że ekologia jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju KGHM, a szczegółowe działania zostały zapisane w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej. Nadrzędnym celem spółki jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. KGHM aktywnie działa też na rzecz zachowania, a tam, gdzie nie jest to możliwe, zrekompensowania utraconej bioróżnorodności oraz odpowiedzialnego zarządzania ziemią i lasami. Firma wspomaga m.in. zalesianie terenów, na których funkcjonuje. Tylko w ubiegłym roku w Hucie Miedzi Legnica zasadzono 29 800 drzew. Miłośnicy ornitologii znają natomiast sokoły gniazdujące na jednym z kominów Huty Miedzi Głogów.

Film „Miedziowe pszczoły” przygotowany przez KGHM można zobaczyć poniżej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska