KGHM: Górnicy z PeBeKa zwlekają z rozpoczęciem strajku

Piotr Kanikowski
W kopalniach KGHM pracują różne firmy. Wynagrodzenia też różnią się w zależności od tego, kto płaci
W kopalniach KGHM pracują różne firmy. Wynagrodzenia też różnią się w zależności od tego, kto płaci fot. piotr krzyżanowski
Udostępnij:
Władze PeBeKa wciąż odmawiają załodze podwyżek. Związkowcy liczą, że pomoże im prezes KGHM.

Związek Zawodowy Pracowników Dołowych już ponad cztery miesiące zwleka z przeprowadzeniem strajku w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa. W spór zbiorowy o podwyżki wszedł w marcu. Ponieważ prezesi PeBeKa nie chcieli się na nie zgodzić, a mediacje zakończyły się niepowodzeniem, w połowie kwietnia przeprowadzono referendum strajkowe. Większość załogi opowiedziała się za protestem. Była już nawet ustalona data jego rozpoczęcia: 16-17 sierpnia. Ale w konflikt włączył się prezes KGHM Herbert Wirth i tchnął w górników nadzieję, że można się jeszcze dogadać.
- Pan prezes zadeklarował, że podejmie się rozmów z władzami spółki - mówi Dariusz Sienkiewicz, szef Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy PeBeKa.

- Nie chcemy strajku. Traktujemy go jako ostateczność i będziemy unikać, póki istnieje możliwość załatwienia problemu w inny sposób - dodaje Piotr Trempała, przewodniczący centrali ZZPD w Polskiej Miedzi.

PeBeKa zatrudnia 1591 osób. W kopalniach KGHM zajmuje się m.in. drążeniem szybów i przygotowaniem nowych fragmentów złoża do eksploatacji. Bo zanim pod ścianę wpuści się maszyny i górników, którzy będą urabiać rudę, trzeba im przyszykować miejsce pracy, zakotwić strop, doprowadzić prąd, świeże powietrze, klimatyzację itd. Załoga Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń pracuje więc pod ziemią w ekstremalnych warunkach, zarabiając jednocześnie 60-70 proc. tego, co górnicy zatrudnieni bezpośrednio w kopalniach KGHM.

Pensja doświadczonego górnika na przodku to, w przypadku PeBeKa, ok. 3,2-3,4 tys. zł na rękę. Jego kolega z KGHM na podobnym stanowisku może zarobić prawie 5 tys. zł. Dysproporcje w płacach denerwują ludzi, bo przed restrukturyzacją i wydzieleniem PeBeKa z KGHM wszyscy byli traktowani tak samo.

- Nie ukrywam, że nastroje wśród załogi są bardzo złe - mówi Dariusz Sienkiewicz.
Spór, w rozwiązaniu którego ma pomóc prezes Herbert Wirth, dotyczy właśnie pieniędzy. Związek Zawodowy Pracowników Dołowych domaga się wzrostu stawek osobistego zaszeregowania 0 300 złotych , wypłaty jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych oraz zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych o 1,3 mln zł, by można było przed świętami wypłacić z niego tzw. karpiowe.

Zdaniem zarządu firmy, spełnienie tych oczekiwań skutkowałoby wzrostem kosztów aż o 14,5 mln złotych w ciągu roku. - Tymczasem PeBeKa osiągnęła w 2009 roku zysk netto wysokości 3,17 mln złotych - informuje Sylwia Miniewska, rzeczniczka prasowa spółki. - Tak drastyczny wzrost kosztów naruszyłby poważnie kondycję finansową firmy i doprowadził do utraty płynności finansowej. Roszczenia ZZPD były mocno oderwane od ekonomicznych realiów i możliwości finansowych firmy.
Ustami rzeczniczki władze spółki zapewniają, że starają się systematyczne zmniejszać dysproporcje w wynagrodzeniu pracowników PeBeKa w stosunku do załóg oddziałów górniczych KGHM. Według zarządu wynagrodzenia pracowników PeBeKa sukcesywnie rosną. W ciągu ostatnich dwóch lat płaca zasadnicza wzrastała trzykrotnie. Najpierw o 9 proc., potem o 8 proc., a od maja 2009 r. o 7 proc.
Była już nawet wyznaczona data rozpoczęcia strajku: 16-17 sierpnia
Napięta sytuacja panuje też w innych częściach grupy kapitałowej KGHM. Za strajkiem opowiedziała się załoga kopalni Polkowice-Sieroszowice. Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i Solidarność chcą przeprowadzić referenda strajkowe także w pozostałych oddziałach KGHM. Za to porozumieniami zakończyły się prowadzone w tym roku spory zbiorowe w spółkach: Miedziowe Centrum Zdrowia, Energetyka i Pol-Miedź-Trans.

Czy związkowcy słusznie robią zwlekając z przeprowadzeniem strajku? Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie