MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katyń - trudna droga do prawdy. W sobotę z Gazetą Wrocławską specjalny dodatek

dr Andrzej Drogoń, Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu
Dodatek prasowy „KATYŃ – TRUDNA DROGA DO PRAWDY” już 18 kwietnia wraz z Gazetą Wrocławską lub w formie PDF do ściągnięcia na GazetaWroclawska.pl od 18 kwietnia.

W ciszy katyńskiego cmentarza ciągle słychać głosy wołających o prawdę i pamięć …..

Kilkukrotne odwiedziny narodowej nekropolii w katyńskim lesie pozostawiają wiele nie dających się zamazać obrazów. Ponad wszystkim jednak dominuje przejmująca cisza, która wzruszana jest jedynie podczas odbywanych nabożeństw i Mszy Świętych głosem potężnego dzwonu, na którym wyryto nazwiska zidentyfikowanych ofiar mordów, dokonanych w tym miejscu. Wtedy odnosi się wrażenie, że to wołanie tysięcy nie tylko tam spoczywających, ale i wołanie kolejnych pokoleń Polaków, którzy, nawet po upływie osiemdziesięciu lat od tragedii, nie mogą poznać prawdy o losach elity narodu w mundurach polskich oficerów, mordowanej w wielu miejscach na nieludzkiej ziemi.

Nie sposób stopniować znaczenia i skali zbrodni jedynie ilością pomordowanych istnień ludzkich. Każda zbrodnia, nawet jeżeli ma wymiar masowy, pociąga za sobą tragedię istnienia życia ludzkiego, przypisanego do wyraźnie określonej rodziny, społeczeństwa, narodu. Wiele z tych rodzin po wojnie, nie z własnej woli, znalazła swoje miejsce na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, z dala od swojej Ojcowizny.

Historia eksterminacji narodu polskiego, prowadzona metodycznie przez sowieckiego okupanta po 17 września 1939 roku, wykazuje sposoby i metody wyniszczania – coraz to wymyślniejsze i brutalniejsze – podejmowane przez agresorów. Nie kończy się ten proces na brutalnym mordzie. Poza istnieniami ludzkimi, niemal przez cały okres osiemdziesięciolecia, które upłynęło od tego czasu, próbuje się mordować prawdę. Wyrafinowana perfidia oceny tych zdarzeń najczęściej sprowadzała się do zniekształcania przekazu i pomniejszania własnej winy agresora. Proces ten nie powiódł się do końca. Pamięć pokoleń, niejednokrotnie wymazywana i prześladowana, pozostała siłą, pozwalającą na niesienie prawdy, budowanie świadomości, kształtowanie tożsamości. Naszym obowiązkiem jest ten proces podtrzymywać, coraz głębiej sięgać do źródeł, nieść przekaz i kształtować wiedzę u tych, którzy jej nie posiadają. Niniejsze opracowanie pracowników Oddziału IPN we Wrocławiu i Delegatury IPN w Opolu jest kolejnym głosem wołających o prawdę i pamięć o Tych, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi...

Dodatek prasowy „KATYŃ – TRUDNA DROGA DO PRAWDY” już 18 kwietnia wraz z Gazetą Wrocławską lub w formie PDF do ściągnięcia na GazetaWroclawska.pl od 18 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska