Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katolicka szkoła przejmie budynek po Gimnazjum nr 20 na Biskupinie?

Redakcja
19.01.2016 Protest rodziców przeciwko przenoszeniu gimnazjum numerr 20 przy ulicy Pautscha
19.01.2016 Protest rodziców przeciwko przenoszeniu gimnazjum numerr 20 przy ulicy Pautscha Pawel Relikowski / Polska Press
Konsorcjum Uniwersytetu Przyrodniczego i wrocławskiego zespołu szkół oraz Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny „Nurt” - to instytucje, które są zainteresowane wydzierżawieniem od miasta budynku po Gimnazjum nr 20, przy ul. Pautscha 9 (Biskupin). Komisja uznała jednak, że oferta uniwersytetu nie spełnia wymogów, więc pod uwagę brana będzie tylko ta druga propozycja. Prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego nie rozumie tej decyzji i zapowiada, że będzie się od niej odwoływał.

Przypomnijmy, że wrocławska rada miejska podjęła uchwałę o przeniesieniu Gimnazjum nr 20 z ul. Pautscha do budynku XI LO przy ul. Spółdzielczej pod koniec lutego br. Od początku przeciwko pomysłowi protestowali rodzice i dyrekcja. Urzędnicy przekonywali, że pomysł przeniesienia gimnazjum to element „racjonalizacji wykorzystania bazy szkół i kosztów utrzymania oraz występującego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych niżu demograficznego”. Urzędnicy z magistratu wyjaśniali, że budynek przy Pautscha jest przygotowany na 380 miejsc, a uczy się tam teraz tylko 147 uczniów, z czego 117 to dzieci spoza rejonu. W tym roku obok budynku na Pautscha ma powstać także nowoczesne boisko i bieżnia, które dzieci wywalczyły dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego.

Magistrat zdecydował, że wynajmie budynek po gimnazjum. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ta nieruchomość jest przeznaczona m.in. na usługi oświaty, usługi szkolnictwa wyższego i nauki oraz usługi opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Magistrat chce, by w budynku po gimnazjum była prowadzona działalność oświatowa na każdym poziomie kształcenia. Budynek ma zostać wydzierżawiony na czas nieokreślony. Magistrat chce wydzierżawić trzypiętrowy budynek o powierzchni użytkowej 2772,15 mkw. za miesięczny czynsz w wysokości nie mniejszej niż 15 660 zł netto.

Już w marcu pojawiły się nieoficjalne informacje, że dzierżawą interesuje się katolicka szkoła "Iskry", która po przeniesieniu się uczniów z Pautscha , do szkoły przy Spółdzielczej we wrześniu i tak musiałaby szukać nowego miejsca. Ponieważ do tej pory szkoła "Iskry" wynajmowała pomieszczenia przy ul. Spółdzielczej. Katolicką szkołę dla chłopców „Iskry” prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny „Nurt”. Przy stowarzyszeniu jest także przedszkole i Szkołę Podstawową „Zdrój” dla dziewcząt. Do „Iskier” czy „Zdroju” dzieci przyjmowane są wtedy, gdy rodzice zaakceptują założenia szkoły. Czesne jest ustalane indywidualnie. Dyrekcja podchodzi do sprawy elastycznie, by pieniądze nie były powodem niezrealizowania planów edukacyjnych rodziców. Szkoła Podstawowa „Iskry” ma hasło: „Kształtujemy mocne charaktery”. Uczniowie sporo czasu spędzają na świeżym powietrzu.

Jak wynika z postępowania przetargowego, tylko Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny „Nurt” spełniło wszystkie warunki i zaoferowało czynsz wyższy niż minimalna kwota wyznaczona przez magistrat. Teraz komisja przetargowa będzie miała dwa tygodnie na rozstrzygnięcie przetargu. Może wydzierżawić budynek stowarzyszeniu, bądź rozpisać przetarg na nowo.

Radnego Krystiana Mieszkały (PiS), który od początku sprzeciwiał się przeniesieniu gimnazjum taki rozwój sytuacji nie dziwi. - Od dłuższego czasu mówiono, że budynek po zlikwidowanym gimnazjum ma już swojego gospodarza. Nerwowość oraz konsekwencja z jaką miasto, wbrew rodzicom, przeniosło gimnazjum do innego budynku wskazywało, że sprawa jest przesądzona od samego początku. Myślę, że nikogo nie zaskoczy to, że Iskra będzie nowym dzierżawcą. Mam nadzieje, że władze miasta zabezpieczą dostęp dla mieszkańców do wyremontowanego w ramach budżet obywatelskiego kompleksu sportowego - komentuje Mieszkała.

Prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego jest zaskoczony tym, że komisja postanowiła nie brać pod uwagę oferty konsorcjum. - Nie wiem dlaczego tak się stało, czekam na pisemne uzasadnienie komisji - komentuje rektor. Wiemy, że uniwersytet był zainteresowany stworzeniem w budynku po gimnazjum, m.in. Technikum Weterynaryjnego. Rektor zapowiada, że na pewno będzie się odwoływał od tej decyzji.

- Procedura przetargowa na dzierżawę nieruchomości zabudowanej, położonej przy ul. Pautscha 9 jeszcze nie zakończyła się. Zatem komisja przetargowa nie udziela żadnej informacji na temat przetargu. Komisja przewidziała zakończenie przetargu w przyszłym tygodniu - informuje Anna Krauze, członek Komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska