Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu - kościół o burzliwej historii i słynny mostku. Ciekawostki, historia, dojazd

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Niestety kataklizmy nie ominęły kościoła. Zniszczył go pożar pod koniec XIX wieku. W 1887 podczas obchodów 90. urodzin cesarza Wilhelma I zapaliła się od fajerwerków północna wieża.
Niestety kataklizmy nie ominęły kościoła. Zniszczył go pożar pod koniec XIX wieku. W 1887 podczas obchodów 90. urodzin cesarza Wilhelma I zapaliła się od fajerwerków północna wieża. Paweł Relikowski
Katedra pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu to kościół, który skrywa wiele ciekawostek. Budowla bardzo wiele przeszła, a dzisiaj jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych we Wrocławiu. Choćby ze względu na tajemniczy Mostek Pokutnic.

Katedra św. Marii Magdaleny to duży, położony blisko rynku gotycki kościół. Dawniej była to jedna z dwóch far miejskich, od 1523 roku stał się pierwszą świątynią protestancką we Wrocławiu. Dzisiaj piękny budynek jest katedrą diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP i znakomitym przykładem surowej śląskiej architektury XIV wieku.

Spis treści

Katedra Marii Magdaleny Wrocław - architektura, co zobaczyć?

Katedra to trzynawowy, dziesięcio-przesłowy kościół z prezbiterium w kształcie prostokąta.

  • długość - 62,8 m
  • szerokość - 32,1 m
  • wysokość murów nawy głównej - 22,9 m
  • wysokość murów naw bocznych - 9,4 m.

We wnętrzu znajduje się zachowana renesansowa ambona z lat 1579–1581. Z czerech portali znajdujących się w jego murach jeden jest wyjątkowo cenny. Jest nim przeniesiony z opactwa ołbińskiego portal romański.

Na początku XXI w. odnowiono dach, dlatego możemy dzisiaj oglądać tradycyjną kolorową dachówkę tworzącą wzór czerwono zielonej szachownicy. Odbudowano także mostek, który jest udostępniony do zwiedzania. Wnętrze kościoła jest miejscem, w którym odbywają się koncerty m.in. w ramach dorocznego festiwalu Vratislavia Cantans.

CIEKAWOSTKA
W 2015 roku w kościele realizowano także zdjęcia do filmu kryminalnego „Sługi Boże”. Budynek stał się sceną ponurych wydarzeń w samym sercu filmowej intrygi.

Katedra Marii Magdaleny Wrocław - historia

Historia budynku kościoła jest bardzo burzliwa. Powstał on jako jeden z pierwszych świątyń we Wrocławiu, ale już w 1241 roku został całkowicie zniszczony w wyniku najazdu Tatarów. Budowla była wówczas o wiele mniejsza. Powiększono ją w czasie kolejnej odbudowy.

W 1341 roku kościół spłonął i odbudowano go pod patronatem mieszczaństwa jako okazałą późnogotycką świątynię. 1 września 1358 roku na wieży zawieszono pierwszy dzwon, a od 1386 w wieży południowej znajdował się odlany przez Michaela Wildego Dzwon Grzesznika. Był to największy dzwon Śląska. Jego obwód mierzył aż 6,30 m, a wewnątrz dzwon był wysoki na 1,80 m. Do jego rozkołysania potrzeba było 37 sekund, używany był przy okazji wyjątkowych świąt.

Świątyni wciąż przybywało elementów wystroju. Od XV wieku zaczęto budowę otaczających kościół kaplic. Po przejęciu kościoła przez protestantów wystrój wewnętrzny zaczął się również zmieniać. W czasie remontów otynkowano i pobielono ściany kościoła i wprowadzono renesansowe zmiany. W XVI wieku można było znaleźć w świątyni ponad 50 ołtarzy, wymieniono także hełmy w wieżach na renesansowe, kryte blachą miedzianą. W północnej wieży zawieszono dwa nowe dzwony zwane Tureckimi, ponieważ powstały w okresie dużego zagrożenia inwazją Imperium Osmańskiego.

Niestety kataklizmy nie ominęły kościoła. Zniszczył go pożar pod koniec XIX wieku. W 1887 podczas obchodów 90. urodzin cesarza Wilhelma I zapaliła się od fajerwerków północna wieża. Zniszczeniu uległy dzwony, a także hełm wieży. Po tym zdarzeniu przywrócono budynkowi gotycki wygląd.

Podczas II wojny światowej kościół zniszczono aż w 55 procentach! Bezpowrotnie utracono m.in. prawie wszystkie dachy, hełmy wież, sklepienia południowej nawy bocznej. Uszkodzono większość elementów wyposażenia i wystroju. Ostatecznego kształtu budynek nabrał w latach 60., kiedy odbudowywano go po zniszczeniach wojennych z 1945 roku.

Mostek Pokutnic - wizytówka tego miejsca. Jaka jest legenda o Mostku Pokutnic?

Mostek Pokutnic, inaczej nazywany Mostkiem Czarownic to najbardziej charakterystyczny element architektury katedry św. Marii Magdaleny.

Jego historia sięga XV w., kiedy to ukończono budowę wież. Wzmianka o mostku, czy kładce łączącej wieże na wysokości ostatniej kondygnacji sięga 1459 roku.

Na mostku można spotkać wrocławskie krasnale- Teklę i Martynkę. Z postaciami tymi wiąże się legenda. Według niej Tekla to imię próżnej i swawolnej dziewczyny, która dawno, dawno temu żyła we Wrocławiu. Leniwa Tekla nie chciała pomagać rodzicom w obowiązkach. Jej głównym zajęciem było strojenie się, zabawy i zawracanie w głowie chłopakom.

Rodzice na próżno namawiali ją, aby się ustatkowała. Nie myślała ani o zamążpójściu, ani o zajęciu się czymś pożytecznym. Kiedy miarka się przebrała, ojciec przeklął dziewczynę, za co ta została tajemniczymi mocami osadzona na mostku między wieżami kościoła. Miała go za karę codziennie zamiatać aż do końca świata. Nad dziewczyną po pewnym czasie ulitowała się młoda czarownica o dobrym sercu, Martynka. Uprosiła ona czarodzieja Macieja, aby zdjął klątwę z dziewczyny. Mostek natomiast pozostał jako przestroga przed lenistwem i próżnością młodych panien.

Mostek Pokutnic - punkt widokowy

Kładka znajduje się na wysokości 45 m i jest niezwykle wdzięcznym punktem widokowym. Bliskość wrocławskiego rynku sprawia, że z mostku widać wiele charakterystycznych punktów miasta ze stosunkowo niewielkiej odległości. Z Mostka Pokutnic widać część rynku, wieżę ratusza i kościoła św. Elżbiety oraz Ostrów Tumski. Szczególnie klimatycznie jest w tym miejscu w okolicach zachodu słońca. Aby podziwiać widoki trzeba pokonać prawie 250 stopni, nie jest w tym miejscu dostępna winda.

Punkt widokowy czynny jest codziennie przez cały rok

  • W sezonie zimowym od 10:00 do 19:00
  • W sezonie letnim od 10:00 do 20:00
  • Bilet normalny 10 zł / ulgowy 7 zł

Mostek Pokutnic – jak dojechać

Katedra św. Marii Magdaleny znajduje się między przy ul. Szewskiej 10. Wejście na punkt widokowy położone jest od strony ul. Wita Stwosza.

Ulice wokół kościoła znajdują się w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w obszarze A.

  • 1. godzina - 7 zł
  • 2. godzina – 7,30 zł
  • 3. godzina – 7, 70 zł

Do punktu widokowego można w 5 min. dojść z Galerii Dominikańskiej. Parking w galerii płatny 4 zł/h czynny jest:

- poniedziałek – sobota- 07:00-22:00
- niedziela -9:00-21:00

Możliwy jest także dojazd komunikacją miejską na przystanek Oławska lub Wita Stwosza tramwajem 6 lub 7, albo z odległego o kilka minut przystanku Galeria Dominikańska.

Niestety kataklizmy nie ominęły kościoła. Zniszczył go pożar pod koniec XIX wieku. W 1887 podczas obchodów 90. urodzin cesarza Wilhelma I zapaliła się od fajerwerków północna wieża.

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu - kościół o burzliw...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska