Jacek Kmiecik
Reprezentacja Kataru jako pierwsza po dwóch meczach pożegnała się z nadziejami na wyjście z grupy mistrzostw świata w roli gospodarza EPA/PAP
Reprezentacja Kataru jest pierwszym uczestnikiem wyeliminowanym z mundialu 2022, a także drugą w historii drużyną gospodarzy mistrzostw świata, która nie zdołała wyjść z grupy. Druga porażka, po przegranej na inaugurację z Ekwadorem 0:2, tym razem z Senegalem 1:3 oraz remis w drugim meczu grupy(Holandia - Ekwador 1:1 pozbawiły reprezentację Kataru szans na play-offy.

Porażka gospodarzy na mundialu 2022 to nie sensacja, ale historyczny moment. Wcześniej gospodarze mundialu zawsze radzili sobie lepiej.

• Przed rozpoczęciem mundialu problemem Kataru był brak meczów z czołowymi zespołami. W 18 spotkaniach z drużynami z pierwszej 50 rankingu FIFA Katar przegrał 12 razy i tylko 3 razy wygrał.

Katar nie wyprzedziłby nawet Luksemburga

W kwalifikacjach do mistrzostw świata 2022 FIFA praktycznie włączyła go do europejskiej grupy z Serbią, Portugalią, Irlandią, Luksemburgiem i Azerbejdżanem. Z tymi wszystkimi zespołami Katar grał dwukrotnie. Gdybyśmy zestawili tabelę grupy uwzględniającą mecze z Katarem, to wyprzedziłby w niej tylko Azerbejdżan i byłby nawet niżej od Luksemburga.

• W meczu otwarcia mistrzostw świata 2022 przeciwko Ekwadorowi Katar przegrywał 0:2 już w 31. minucie i miał niewiele z gry, w zasadzie nic poza strzałem zza pola karnego, wykonanym przez rezerwowego Mohammeda Muntariego, nota bene urodzonego w Ghanie.

W sumie Katarczycy oddali 5 strzałów, ale żaden nie był celny. Przed Katarem żaden gospodarz mistrzostw świata nie przegrał pierwszego meczu w turnieju. W miarę upływu czasu kibice opuszczali stadion i w końcówce spotkania trybuny świeciły pustami.

• W meczu z Senegalem Katar mógł narzekać na obalenie w „szesnastce” Akrama Afifa w pierwszej połowie (bez rzutu karnego) i pecha po strzale Ismaila Mohammada w drugiej (Edouard Mendy wyciągnął piłkę nieprawdopodobną paradą). Ale pomiędzy tymi dwoma momentami zmieściły się 2 stracone gole. Pierwszy – po niewytłumaczalnej pomyłce obrońcy Bualema Khuhiego.

W drugiej połowie Katar miał wreszcie swój moment radości – w 78. minucie Muntari wyskoczył i pięknie głową skierował piłkę do siatki. Ale to nie uchroniło gospodarzy przed porażką.

• 0:2 i 1:3 – zero punktów po dwóch rundach.

RPA w 2010 roku zdobyła więcej punktów niż teraz Katar

Przed Katarem gospodarz mundialu tylko raz nie wyszedł z grupy. Ale Republika Południowej Afryki w 2010 roku zdobyła więcej punktów niż teraz Katar. Reprezentacji RPA zabrakło 11 minut, aby wygrać mecz otwarcia z Meksykiem 1:1, a w drugim spotkaniu przegrała z Urugwajem 0:3. Podobnie jak Katar, Afrykanie zdobyli tylko jedną bramkę.

Przed ostatnią kolejką były jeszcze matematyczne szanse na play-offy – trzeba było czekać na zwycięstwo Urugwaju nad Meksykiem i pokonanie Francji. Pierwszy punkt się sprawdził, drugi tylko częściowo, bo zwycięstwo 2:1 nie wystarczyło. Choć RPA prowadziło nawet dwoma golami (dwa kolejne na 4:0 zagwarantowałyby Anfrykańczykom awans).

RPA zdobyła 4 punkty i zajęła trzecie miejsce w grupie. Katar nie ma już szans zdobyć choćby tyle samo puntków co gospodarz mundialu 2010.

Ile razy gospodarze mundiali zdobywali mistrzostwo świata?

Gospodarze mistrzostw świata sześciokrotnie zdobywali tytuł. Oto jak zespoły gospodarzy mistrzostw świata radziły sobie wcześniej:

• Stany Zjednoczone i Japonia odpadły w 1/8 finału w swoich turniejach u siebie.

• W ćwierćfinale – dwukrotnie Meksyk, Francja (w 1938 roku), Szwajcaria, a także – przed czterema laty Rosja. Hiszpania awansowała do drugiej fazy grupowej.

• Brazylia i Korea Południowa grały w półfinale, ale nie zdobyły medali po przegranym meczu o trzecie miejsce.

• Trzecie miejsce u siebie zajęły Chile, Włochy i Niemcy.

• Szwecja dotarła do finału, a Brazylia była druga w grupie finałowej w 1950 roku.

• Urugwaj, Włochy, Anglia, Niemcy, Argentyna i Francja zostały mistrzami świata na swoim terenie.

Dla Kataru nie ma już żadnej nadziei na awans

Razem z mistrzostwami świata 2022 aż 23 kraje gościły turniej (w 2002 roku liczymy zarówno Japonię, jak i Koreę). Każdy z nich, poza Katarem, miał przynajmniej jakiś powód do radości z mistrzostw u siebie. Ponad połowa to medaliści mundialu, a 21 krajów, poza RPA i Katarem, wyszli z grupy, i prawie wszyscy spośród 21 zespołów pokonali pierwszą rundę playoffów.

W RPA trudno było osiągnąć taki wynik, ale zwycięstwo nad finalistą poprzedniego mundialu, Francją, dodało emocji, a nawet w pewnym momencie zachowało przynajmniej odrobinę nadziei. Katar ma jak dotąd jedyną radość – bramkę zdobytą przeciwko Senegalowi. I nie ma już nadziei.

Katar bez punktu zajmuje ostatnie miejsce w grupie A. Nie będzie już w stanie awansować powyżej trzeciego miejsca, ponieważ Ekwador i Holandia mają po 4 punkty, a do rozegrania w grupie została jeszcze jedna runda, w której Katar zmierzy się z Holandią.