Katar i zatkany nos, łzawienie oczu… – alergia atakuje...

  Katar i zatkany nos, łzawienie oczu… – alergia atakuje znienacka

  Materiał informacyjny

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Katar i zatkany nos, łzawienie oczu… – alergia atakuje znienacka
  Alergia to jedno z najpopularniejszych schorzeń na świecie. Mitem jest, że dotyczy tylko dzieci i młodzieży – bardzo często cierpią też na nią dorośli, szczególnie seniorzy, którzy dziwią się, gdy lekarz diagnozuje u nich tę przypadłość. Objawy alergii są zazwyczaj podobne – to katar i zatkany nos, alergia oczu czy dyskomfort związany z bólem brzucha. Wiosną szczególnie daje nam się we znaki alergia wziewna. Do tego, wzrastające problemy z zanieczyszczeniem środowiska oraz smog przyczyniają się do rosnących statystyk uczuleń. Po czym rozpoznać objawy alergii? Jak diagnozuje się tę chorobę i w jaki sposób trzeba ją leczyć?
  Katar i zatkany nos, łzawienie oczu… – alergia atakuje znienacka

  Alergia- zatkany nos to nie jest jedyny symptom


  Alergię określa się jako specyficzną nadwrażliwość (uczulenie) na niektóre z substancji (antygenów), z którymi organizm styka się na co dzień w środowisku poprzez oddychanie, spożywanie lub kontakt ze skórą. Według statystyk z ostatnich lat, rozpoznań alergii jest coraz więcej. Głównie pokarmowych – według ekspertów, aż 98 proc. wszystkich diagnozowanych alergii w przypadku dzieci to alergia na białko jaja kurzego. Duży skok w przypadku liczby diagnoz alergii pojawił się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Specjaliści sądzą, że odpowiadają za to zmiany w codziennej diecie i zanieczyszczenie środowiska, ale i pewne zmiany w ludzkim genomie – co zresztą miałoby być ze sobą powiązane. Prawdopodobnie same zmiany mogły wywołać modyfikacje diety w oparciu o produkty GMO, jednak naukowcy nie są tego do końca pewni.

  Niepokojące statystyki rozpoznań alergii


  Bez względu na powód, statystyki rozpoznań alergii rosną. Stworzona przez badaczy pod koniec ubiegłego stulecia Biała Księga Alergii wylicza, że na początku XX wieku powszechność alergii w społeczeństwie wynosiła zaledwie 1 proc. Pod koniec tego samego wieku było to już 20 proc. i liczba ta stale rośnie. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że wpływ na to ma niewątpliwie większa przeżywalność dzieci niż kiedyś – jednak jeśli już alergia się pojawi, ma z reguły cięższy przebieg niż w dawnych czasach.  Katar alergiczny – objawy alergii wziewnej


  Według statystyk, najczęściej diagnozuje się w Polsce alergię na pyłki roślin. Kolejną pod kątem powszechności alergią jest natomiast uczulenie na kurz i roztocza. Alergia rzadko występuje jedynie w odniesieniu do jednego czynnika – często uczuleniu na jeden antygen towarzyszy od razu uczulenie na kolejne. To bardzo typowe właśnie w przypadku alergii wziewnych. Im bardziej zurbanizowane społeczeństwo, tym więcej pojawia się w nim rozpoznań alergii – stąd choroba ta jest prawdziwą plagą w populacji Stanów Zjednoczonych oraz zachodniej Europy. Przyczynia się do tego również smog – zawarte w nim pyły i substancje drażniące wywołują duszności i kiepskie samopoczucie, ale również wysypkę na skórze. W środowisku naturalnym, oprócz pyłków zbóż i traw, uczulają nas często również chwasty i bardzo popularny mniszek lekarski. To jednocześnie roślina szeroko stosowana w lecznictwie ze względu na jej ogólne dobroczynne działanie dla zdrowia człowieka, stąd warto zwrócić uwagę na składy leków i suplementów diety, które przyjmujemy – zwłaszcza w przypadku zdiagnozowanej wcześniej alergii na wspomniane zioła. Więcej o przyczynach i objawach alergii.

  Alergia – zatkany nos to nie tylko domena dzieci i młodzieży


  Popularnym mitem krążącym w społeczeństwie jest teza, jakoby na alergię zapadały tylko dzieci i nastolatki. W rzeczywistości alergia bardzo często pojawia się u dorosłych, szczególnie tych w wieku podeszłym. Jest ona za to trudniejsza w diagnozie i często charakteryzuje się bardziej nietypowymi objawami. Wzrost zachorowań z pewnością wiąże się z zanieczyszczonym środowiskiem, ale i naturalną fizjologią naszego organizmu – po sześćdziesiątym piątym roku życia układ immunologiczny nie jest już tak wydajny w kontakcie z alergenami. Kolejnym powodem są liczne infekcje i kontakt z patogenami, które osłabiają dojrzały organizm. Specjaliści zwracają też uwagę, że obecnie średnia długość życia wydłuża się – stąd naturalny wzrost diagnoz alergii w tej grupie wiekowej. Przez to, że liczba emerytów się zwiększa, uczulenia dotyczą coraz większej części naszego społeczeństwa.

  Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z nadwrażliwością? Objawy alergii


  Liczne i różnorodne objawy, które pojawiają się w przypadku uczulenia, nie ułatwiają wbrew pozorom, diagnozy. Często alergia mylona jest… ze zwykłym przeziębieniem. Alergie kontaktowe – na przykład na sierść kota – mają to do siebie, że rozpoznać je łatwo: zaczynamy kichać od razu w towarzystwie zaprzyjaźnionego mruczka. Co jednak z innymi? Katar i kaszel pojawiają się przecież również jako reakcje infekcji. Pierwszym czynnikiem różnicującym jest z pewnością podwyższona temperatura ciała – przy alergii raczej nie występuje, przy infekcji owszem. Kolejny punkt charakterystyczny dla alergii: katar alergiczny ma cały czas formę wodnistą i utrzymuje się, podczas gdy katar przeziębieniowy ma kolor żółto-zielony, po paru dniach gęstnieje, a później znika. A kaszel? Przy przeziębieniu ma formę raczej mokrą; przy alergii suchą oraz duszącą. Do tego, przy przeziębieniu pojawia się też szereg innych objawów, jak ogólne rozbicie organizmu i bóle mięśni. Alergia też ma swoje specyficzne symptomy, jednak należą do nich raczej duszności i zmiany skórne. Ważnym objawem wskazującym na przeziębienie jest ból gardła; z kolei kontaktową alergię skórną łatwo rozpoznać po świądzie, wysypce i atopowym zapaleniu skóry. Wyznacznikiem uczulenia jest też to, że powraca w podobnym okresie roku i tych samych okolicznościach.

  Alergie – objawy a diagnostyka i leczenie


  Objawy objawami, jednak nim rozpoczniemy leczenie alergii, niezbędne jest postawienie diagnozy lekarskiej. Najczęściej alergolog wysyła pacjenta na testy alergiczne, które mają sprawdzić reakcję organizmu na poszczególne antygeny. W przypadku alergii pokarmowych często stosuje się dietę eliminacyjną – wyklucza się poszczególne składniki pożywienia i sprawdza reakcję organizmu. W celach diagnostycznych alergii stosuje się niekiedy morfologię krwi. Natomiast medycyna konwencjonalna nie zaleca analizy włosa oraz biorezonansu. Obydwie te metody, według specjalistów, nie mają wartości diagnostycznej. Terapia alergii zostaje przez alergologa dostosowana w zależności od indywidualnych potrzeb i przypadłości chorego. Często stosowane są leki antyhistaminowe. Choć cieszą się dużą skutecznością, niektórzy pacjenci narzekają na ich skutek uboczny w postaci senności. Nie zawsze on jednak występuje – stąd ważne jest odpowiednie dobranie preparatu przez lekarza, by leki nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Samodzielne stosowanie takich środków bez konsultacji z lekarzem nie ma sensu ze względu na mnogość mechanizmów towarzyszących alergii, mogą okazać się nieskuteczne i skończyć się jedynie przedawkowaniem. Stąd tak ważna jest diagnostyka i leczenie pod okiem specjalisty.  Krople do nosa – alergia po nich przejdzie?


  Doraźnie alergicy często radzą sobie przy pomocy środków dostępnych bez recepty – suplementów diety i leków OTC. Często są to na przykład krople do nosa hamujące katar czy tabletki, które pomagają uniknąć dolegliwości skórnych. Nie są tak silne jak leki antyhistaminowe, jednak mogą złagodzić lżejsze uczulenia bez skutków ubocznych w postaci senności i znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie. Więcej na temat radzenia sobie z przypadłościami takimi jak katar i zatkany nos. Ważna jest również analiza kalendarza pyleń, dzięki któremu wiemy kiedy przygotować się na zaostrzenie objawów. W przypadku alergii kontaktowych musimy niestety starać się unikać antygenu wywołującego nieprzyjemne objawy. Jeśli cierpimy na alergie pokarmowe, konieczna zaś jest modyfikacja diety. Choć na alergię się raczej nie umiera, potrafi ona bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie chorego. Jednak z pomocą specjalisty i merytorycznych informacji ekspertów, łatwo sobie poradzić z jej dokuczliwymi objawami.

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Źródła:
  -Pałczyński, Cezary, et al. "klimatu, miejska wyspa ciepła i choroby alergiczne." Alergia (2012): 4: 26-28 - Bożek, Andrzej, et al. "Całkowity poziom IgE i obecność swoistych IgE w surowicy chorych z alergią w wieku podeszłym." Alergia Astma Immunologia 12.3 (2007).
  -Wardzyńska, Aleksandra, and Marek L. Kowalski. "Starzenie się układu odpornościowego a alergia u osób w podeszłym wieku." Alergia Astma Immunologia 14.4 (2009).
  -Kozłowska, Aleksandra, Barbara Majkowska-Wojciechowska, and Marek L. Kowalski. "Uczulenia poliwalentne i monowalentne na alergeny pyłku roślin u chorych z alergią." Alergia Astma Immunologia 12.3 (2007).
  -Bartuzi, Zbigniew, et al. "Alergia pokarmowa na mąkę i celiakia." Alergia (2014): 4.
  -Bodajko-Grochowska, A., & Emeryk, A. (2014). Rola lekarza rodzinnego w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci w świetle aktualnych wytycznych. Część 1—alergia pokarmowa, atopowe zapalenie skóry. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 8, No. 1, pp. 14-20).
  -Samoliński, B., Raciborski, F., Lipiec, A., Tomaszewska, A., Krzych-Fałta, E., Samel-Kowalik, P., ... & Samolińska-Zawisza, U. (2014). Epidemiologia chorób alergicznych w Polsce (ECAP). Alergologia Polska-Polish Journal of Allergology, 1(1), 10-18.
  -Dadas-Stasiak, E., Kalicki, B., & Jung, A. (2010). Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 6(2), 92-99.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Warto zobaczyć

  Diety