Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszel, ból języka? Zbadaj się pod kątem raka krtani. W tę środę za darmo

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Kaszel, ból języka? Zbadaj się pod kątem raka krtani. W tę środę za darmo
Kaszel, ból języka? Zbadaj się pod kątem raka krtani. W tę środę za darmo Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Skorzystać będzie można z porad różnych specjalistów, którzy w razie konieczności skierują pacjenta na dalszą diagnostykę. Zgłaszać powinny się osoby, które zdiagnozowały u siebie przynajmniej jeden z 6 objawów charakterystycznych dla nowotworu krtani. Akcja odbędzie się w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy Borowskiej.

Na badania powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, u których przynajmniej od 3 tygodni występuje chociaż jeden z poniższych objawów:

  • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,
  • ból gardła,
  • utrzymująca się chrypka,
  • ból i/lub trudności w połykaniu,
  • guzek na szyi,
  • zatkany z jednej strony nos i/lub krwawienie z nosa

W środę między 9 a 12 do dyspozycji pacjentów będą między innymi laryngolog, onkolog, chirurg i psycholog.

- To ma być taka wstępna rozmowa i ewentualna kwalifikacja danej osoby do dalszej diagnostyki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w kolejnym kroku, u pacjenta wykonamy pełną endoskopię narządów laryngologicznych (m.in. gardła, nosa). To badanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby - tłumaczy prof. Tomasz Zaloński, zastępca kierownika kliniki otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi USK we Wrocławiu.

Akcja odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Dotychczas na te choroby cierpieli głównie pacjenci w wieku między 50 a 60 lat. W ostatnim czasie pojawiła się jednak nowa grupa ryzyka.

- Notujemy wiele przypadków, które są związane z występowaniem u pacjentów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Są to zwykle osoby młode, o wysokim statusie społecznym. Profil chorego się zmienia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne - przekonuje prof. Hanna Gerber, kierownik kliniki chirurgii szczękowo-twarzowej USK we Wrocławiu.

Według statystyk na zachorowanie na raka krtani 10 razy bardziej od kobiet narażeni są mężczyźni. Główną przyczyną rozwoju tej choroby jest palenie papierosów (1 paczka dziennie), a także picie alkoholu wysokoprocentowego. O wiele więcej przypadków odnotowano także wśród osób, które łączyły oba nałogi - nawet 330-krotnie częściej. Wśród czynników wzmagających ryzyko jest także tzw. bierne palenie papierosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska