MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kasa za energię produkowaną przez rolnika gwarantowana przez 15 lat

Zbigniew Marecki [email protected]
Od 65 do 75 groszy za 1 kWH można będzie otrzymać za prąd wyprodukowany w gospodarstwie pozyskany z energii promieniowania słonecznego.
Od 65 do 75 groszy za 1 kWH można będzie otrzymać za prąd wyprodukowany w gospodarstwie pozyskany z energii promieniowania słonecznego. 123rf.com
Ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadza obowiązek zakupu energii elektrycznej przez „dużą energetykę” po określonej cenie.

Na przykład cena wytworzonej energii dla mikroinstalacji wykorzystującej energię promieniowania słonecznego o mocy do 3  kW ma wynosić 0,75 zł za 1 kWh, natomiast o mocy powyżej 3 kW do 10 kW - 0,65 zł za 1 kWh.

Ceny te  mają obowiązywać od 1 lipca i mają być gwarantowane przez okres 15 lat - liczone od momentu oddania do użytkowania danej instalacji. 

Rolnicy mogą również skorzystać z programu „Pro-sument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”. Pilotowany jest on przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę z NWOŚiGW podpisał m.in. Bank Ochrony Środowiska. 

Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu czy energii cieplnej będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, pokrywający nawet 100 proc. kosztów inwestycji.

Można tak sfinansować m.in. zakup kotłów na biomasę, pomp ciepła, kolektorów słonecznych. 

Rolnicy, którzy zdecydują się na budowę mikroinstalacji, w tym roku będą mieli szansę na skorzystanie z tzw. stawek gwarantowanych.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kasa za energię produkowaną przez rolnika gwarantowana przez 15 lat - Głos Pomorza

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska