Karpacz: Wielki parking zasłoni widok na góry?

Rafał Święcki
RS
Udostępnij:
- Gołębiewski znów postawi nam przed nosem wielkie monstrum zasłaniające góry - martwi się Stanisław Nienartowicz z Karpacza. Jego obawy są związane z wielopoziomowym parkingiem, który może stanąć przy ul. Kąpielowej, w sąsiedztwie wielkiego hotelu.

Mieszkaniec Karpacza chciałby, żeby samorząd ograniczył wysokość tego budynku lub zobowiązał inwestora do obniżenia poziomu gruntu. Bowiem teren przy ul. Kąpielowej podczas budowy hotelu podniósł się o kilka metrów. Składowano tu tysiące ton skał i ziemi. Znaczną jej cześć później wywieziono. - Sporo jednak pozostało, jest tu teraz wyżej o 8-9 metrów - szacuje Nienartowicz.

Plan zagospodarowania pozwala na budowę wielopoziomowego parkingu do wysokości 9 metrów, liczonej od najniżej położonego terenu przy budynku. Jednak, gdy 9 lat temu uchwalano dokument, nie było tu ogromnej hałdy.

Nienartowicz ze swymi obawami zwrócił się do władz miasta i miejscowych radnych, bo samorząd na nowo przystąpił do kolejnej korekty planów zagospodarowania przestrzennego w Górnym Karpaczu. Pan Stanisław chciałby, żeby uwzględniono w nim jego uwagi.

Burmistrz Bogdan Malinowski zapewnia, że zostaną przekazane projektantom planu. - Oni odniosą się do nich. Według mnie obecny poziom gruntu nawiązuje do poziomu sąsiednich nieruchomości i wszystko jest w porządku - tłumaczy burmistrz.

Damian Stachura, dyrektor hotelu Gołębiewski, nie zdradza na razie inwestycyjnych zamiarów. - Czekamy na zmianę planu, dopiero wówczas będziemy przygotowywali się do jakichkolwiek inwestycji - tłumaczy.

Opozycyjny radny Grzegorz Kubik uważa, że hotel powinien bezwzględnie obniżyć teren, bo podniósł go nielegalnie. - Ziemią zasypano dwa budynki i starą nieckę basenową. Hotel składuje w pobliżu strumienia odpady rozbiórkowe. Zajął na postój dla aut część drogi powiatowej - dodaje radny Kubik.

Władze karkonoskiego kurortu już po raz kolejny zajmują się planem zagospodarowania przestrzennego dla Karpacza Górnego w rejonie hotelu. Dokument uchwalono w 2004 roku. Rok później życzliwy hotelarskiemu inwestorowi samorząd zmienił plany, umożliwiając budowę siedmiopiętrowego obiektu. Ostatecznie powstało dziewięć pięter. Hotel okazał się o ponad 4 metry za wysoki. Władze miejskie próbowały znów zmienić plan, by zalegalizować budowlę. Weto postawił wówczas konserwator zabytków. Na zmianę planu nie zgodził się też minister kultury Bogdan Zdrojewski. Inwestorowi groziła rozbiórka dwóch górnych kondygnacji. Dostosowanie hotelu do wymaganej wysokości nie odbyło się jednak poprzez wyburzenie najwyższych pięter. Rozebrano kalenicę i przeszklono część dachu, zamieniając go w świetlik. Bo prawo budowlane na to pozwala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tom
Facet zbudował wielki hotel zatrudnia mnóstwo osób, płaci przynajmniej 2 razy wiecej, niż inne hotele, jestem pewien, że średnia pensja w Gołebiewskim jest najwyższa w branży hotelrskiej w powiecie. NIe wiem niby z której strony ten hotel zasłania te góry. Móże projekt nie jest wybitny i wieje zalatuje trochę kiczem ale obiektywnia idąć z centrum do mijamy koło 10 koszmarnych komunistycznych gargameli wiec na pewno estetyki miasta to on nie pogarsza. Wiecie jakie wpływy do budrzetu stanowią podatki z tego hotelu? A to że poziom świadczonych usłóg w relacji do ceny bije na głowę konkurencje to nie jest wina Gołębia. Znam kilku lokalnych podwykonawców, którzy na tej jednej budowie zarobili więcej niż przez resztę swojego życia a przy budowie pracowałało wiekszosc małych firm budowlanych w regionie. miejsca pracy to niszczą supermarkety, których plaga datknęła również Karpacz. Nie wiem czy niektórzy z was zauważyli że z gołębiem Tour de Pologne wrócił do Karpacza nawet start przed hotelem sobie ufundował. Każde miasto w tym kraju nażeka że nikt nie chce zbudować parkingu a miejskie kasy świecą pustkami, tylko w Karpaczu miejsc parkingowych tysiące wiec parking nie potrzebny. Na koniec może ktoś wyjaśni co da zmiana panu agospodarowania skoro pozwolenie na budowe zostało wydane, na podst. starego planu?. Dla mnie to co się dzieje z tym hotelem symbolizuje polskie podejście do przedsiębiorów, to jest polskie bagno w pigułce.
p
przewodnik
jeżeli Hotel G. komuś zasłania góry to - nie wie co mówi, nie ma takiego publicznego miejsca, które powoduje konflikt. Ten konflikt ma zupełnie inny charakter, to miejscowe lobby niszczy człowieka, który podniósł standard hotelarski w Karkonoszach na niebotyczny dla Karpacza poziom, ot i co...
S
SEY
Coś Ci się ,,pomyrdało". Kórnik, to masz w Wielkopolsce, a kury śpią i znoszą jaja w kurniku... :-)
c
cvc
przecież nie wszedł ot tak i wybudował sobie hotel ??

przecież ktoś - czyli gmina karpacz sprzedała mu najpierw teren , a teraz ma pretensje ??? cos nie tak , czyżby obudzili się z ręką w nocniku ??

a gdzie są lub były zapisy czy klauzule w chwili sprzedaży gruntu - co na nim może powstać i jakie duże ..... widać nic nie było .... tak więc na bezmyślność nie ma siły , no chyba że celowo tak ustawili wszystko do przetargu - tak wiec trzeba się wrócić w czasie i sprawdzić kto i o czym wtedy decydował .
m
mk
Tyle co w temacie
G
Gość
Dobudowano dwa piętra bez żadnych zezwoleń - ponad dwieście pokoi. I co? I nic. Odbiór budynku na lewych papierach. I co? i nic. No to można dalej, ma przecież pieniądze i kumpla burmistrza!
T
Tonie
Paru dziwnych inwestorów z dziwnymi pieniędzmi opanowuje miasto, a reszta plajtuje.
T
Turysta
A mi się podoba budynek hotelu oddalony od ulicy. Rażą mnie wysokie budynki wybudowane tuż przy ulicy. Pałace, którymi się zachwycamy, też były budowane w oddaleniu od drogi. Hotel Gołębiewski, za kilka, kilkanaście lat będzie na prospektach reklamowych Karpacza. Mnie razi to, że ministrowi w Warszawie hotel przesłania góry. Jak z Warszawy można zobaczyć góry?
m
mniamek
kosztem innych. Kasą się nie dzieli, więc jak łamie prawo, to niech za to odpowiada.
We Wrocławiu hotel Margot przy ul. św. Antoniego też wybudowano wyższy niż miał być i inwestor nic sobie z pohukiwania władz miasta nie robi, bo to takie pohukiwania dla picu.
www.tuwroclaw.com/wiadomosci,inwestor-vs-urzednicy-spor-o-budowe-hotelu-przy-sw-antoniego,wia5-3266-14738.html
www.gazetawroclawska.pl/artykul/749665,wroclaw-konflikt-na-budowie-hotelu-margot-przy-ul-sw,id,t.html
w
wieszcz
A, zastanowiłeś się ilu równocześnie tę pracę straciło, bądź splajtowało?
t
taki kraj
Gdyby naprawdę chodziło o dobro Karpacza, to by dostał pozwolenie, owszem, ale na parking podziemny. Za drogo? Przecież ma pieniądze, niech sobie kopie.
Parking jest potrzebny, miastu zależy na turystach, a Gołębiewski ma parcie, potrzebę i fundusze - nie zrezygnuje. On jest uparty i wie jak dopiąć swego, o władzach Karpacza szkoda pisać.
v
van Troff
i znowu skowyt jak to gołąb niszczy krajobraz Karkonoszy.
Też tak kiedyś pisałem, do czasu jak dowiedziałem się ilu ludzi z Jeleniej tam pracę znalazło i ilu nowych turystów tam jeździ. Jak się komuś Gołąb nie podoba to niech jedzie do pensjonatu.
G
Gość
W tym kraju nic nie można większego od kórnika zbudować, bo zaraz komuś coś się "przesłoni" i jeszcze pomroczności od tej "ciemności" dostanie :P
h
hyha
wolnosc, rownosc, WLASNOSC!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie