Mateusz Pietras
Druga rakieta świata Białorusinka Aryna Sabalenka bez większych kłopotów awansowała do półfinału Roland Garros PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Dwa wtorkowe mecze ćwierćfinałowe wyłoniły pierwsze półfinalistki turnieju French Open. Zajmująca 43. miejsce w rankingu WTA - Czeszka Karolina Muchowa pokonała byłą finalistkę imprezy Rosjankę Anastazję Paluczenkową 7:5, 6:3. W drugim meczu Białorusinka Aryna Sabalenka okazała się lepsza w starciu z Ukrainką Eliną Switoliną 6:4, 6:4. Czeszka i Białorusinka stworzą pierwszą parę półfinałową. Mecz odbędzie się w czwartek.

Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała Ukrainkę Elinę Switolinę 6:4, 6:4 i po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open w Paryżu. O finał powalczy z Czeszką Karoliną Muchową.

Pierwszy półfinał w karierze

Tenisistka rozstawiona z numerem drugim - Aryna Sabalenka zmierzyła się z Ukrainką Eliną Switoliną. W pierwszym secie Sabalenka i Switolina, wracająca do wysokiej formy po przerwie macierzyńskiej, wygrywały gemy przy swoich podaniach do stanu 4:4. Wówczas Białorusinka przełamała rywalkę, a następnie zakończyła tę partię przy swoim serwisie. Pierwsza partia trwała niespełna czterdzieści minut

Druga odsłona meczu przybrała zupełnie inny scenariusz. Była trójka światowego rankingu WTA (2017 rok) prowadziła już 2:0. Niestety dla Ukrainki, trzeci gem nie potoczył się zgodnie z planem i pro raz drugi w tym spotkaniu została przełamana. Białorusinka wygrała cztery kolejne gemy. Przy stanie 5:4 w drugim secie, wykorzystała drugą piłkę setową. Białorusko-ukraińsko pojedynek zakończył się 6:4, 6:4. Druga partia liczyła niemal godzinę. Tym samym, triumfatorka 25-latka po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału Roland Garros. Natomiast Ukraina czwarty raz kończy paryski Wielki Szlem na tym etapie gry.

''Tegoroczna mistrzyni Australian Open, która w pięciu poprzednich edycjach nie wyszła poza trzecią rundę w Paryżu, nie przegrała jeszcze seta" - przypomniano na stronie WTA.

Czeszka pierwszą półfinalistką

W pierwszym ćwierćfinale turnieju kobiet, na przeciwko siebie wyszły: Czeska Karolina Muchowa oraz Rosjanka Anastazja Pawluczenkowa. Po 100. minutach to zawodniczka południowych sąsiadów okazała się lepsza, wygrywając 7:5, 6:3. 27-latka ustanowiła życiowy sukces, bowiem nigdy w turnieju wielkoszlemowym nie zaszła tak daleko. Natomiast finalistka French Open z 20221 roku, żegna się na etapie 1/4 finału.

W pierwszym półfinale Muchowa zmierzy się z Sabalenką.

Dwa, kolejne mecze ćwierćfinałowe zaplanowano na środę. Iga Świątek zagra z Coco Gauff. Spotkanie odbędzie się nie wcześniej niż o godzinie 12:30.