Karkonosze toną w śmieciach. Co roku jest gorzej!

Karolina Niemczyk
Marcin Oliva Soto
Marcin Oliva Soto Marcin Oliva Soto / Polska Press
Udostępnij:
Każdego roku Karkonoski Park Narodowy odwiedza około dwóch milionów turystów. Jak wycieczka w góry to trzeba zaopatrzyć się w prowiant i napoje, niektórzy nawet w te wyskokowe. To co zostaje zjedzone i wypite zostaje w górach... w postaci śmieci. Turyści śmiecą na potęgę

Karkonoski Park Narodowy to nasze wspólne dobro i należy o nie dbać. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają.

- Pozostawianie po sobie odpadów jest chyba problemem ogólnopolskim i nie dotyczy tylko Karkonoskiego Parku Narodowego. Polacy mają po prostu taką mentalność, która jednak mnie dziwi - mówi Michał Makowski, główny specjalista ds udostępniania parku. - Zawsze się dziwię, że jeśli ktoś potrafi przynieść pełne opakowania, nie potrafi wynieść pustych - dodaje.

Karkonoski Park Narodowy prowadzi wiele kampanii zachęcających turystów do sprzątania po sobie. Przed wejściem do parku znajdują się również napisy „Proszę zabierz swoje śmieci z parku”. Zaśmiecania parku nie można zarzucić wszystkim, niektórzy odpady zabierają ze sobą i wyrzucają do kosza poza parkiem lub nawet zabierają ze sobą.

- Niektórzy zarzucają nam, że w Karkonoskim Parku Narodowym jest zbyt mała ilość koszy na śmieci. Zapominają, że to jest park narodowy, a nie park miejski. W górach. Nie możemy w nim na szlakach ustawić koszy na śmieci co 200 metrów. Wychodząc z parku odpady trzeba po prostu ze sobą zabrać - tłumaczy Michał Makowski

Mimo wszystko park codziennie jest sprzątany. Te kosze, które zostały ustawione są opróżniane, a odpadki porozrzucane są zbierane. Innym problemem są grzybiarze i osoby zbierające jagody. Wchodzą do parku do miejsc, gdzie nie powinno ich być i tam również zostawiają butelki pet, niedopałki papierosów, puszki po piwie czy papierki po przekąskach.

- Ciężko jest nam dotrzeć do takich miejsc. Firma, która świadczy usługi porządkowe w parku nie będzie przecież obchodzić całego, tak rozległego terenu. Karkonoski Park Narodowy jest naszym wspólnym dobrem. Bardzo proszę by o niego dbać i nie zaśmiecać - zwraca się do wszystkich Michał Makowski.

- Dla mnie to zwykłe cebulactwo - mówi Łukasz Zubrzycki, który w KPN uprawia wspinaczkę skałkową. - Gdy wybieramy się z ekipą na wspinanie nie ma opcji by choćby papierek po nas został. A przecież zabieramy ze sobą napoje, jedzenie, niektórzy palą. Zasada jest prosta: co przyniosłeś to wynosisz - dodaje mężczyzna.

Problem pozostawionych odpadów nie dotyczy tylko Karkonoskiego Parku Narodowego ale wszystkich miejsc jakie odwiedzamy. I nie dotyczy to tylko atrakcji turystycznych.

- Człowiek idzie z dzieckiem na plac zabaw a tam pety, puszki po piwie, opakowania po chipsach. Po prostu chlew. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby po sobie nie sprzątać. W Zgorzelcu jest piękny Fort Bolka i Lolka, dzieci się bawią, a rodzice syfią dookoła. Przecież tam są kosze na śmieci - mówi Justyna Lisiecka, mieszkanka Zgorzelca.

Opakowania po produktach z polskich sklepów widać też poza granicami naszego kraju. - Na Berzdorfie to normalne. Puszki i butelki po piwie z polski się wysypują. Nie mówię, po niemieckich produktach też można znaleźć opakowania, no ale po polskich rzeczach odpadów widać najwięcej - mówi Agata Drach, mieszkanka Zgorzelca. - Latem często jeżdżę na Blue Lagune i widzę jak ludzie zagrzebują w piasku na plaży pety, butelki, puszki. To naprawdę okropne i przede wszystkim źle o nas świadczy. A przecież nie wszyscy jesteśmy tacy - dodaje kobieta.

Być może nasza mentalność powoli się zmienia, bo przybywa osób, które wszelki śmieci po sobie zbierają. Dzieci w szkołach uczą się recyklingu i zbierania odpadów. Liczymy, że z czasem to się zmieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz
Nie po to pŁacę za wejscie do parku zeby zbierac po sobie smieci.
N
Nostradamus
Niech K.P.N. pochwali się lepiej, jaki procent z biletów wstępu wykupywanych przez turystów których z każdym rokiem przybywa idzie na utrzymanie czystości w górach a ile na utrzymanie pociotków na stołkach w K.P.N.
T
Turysta
"Wchodzą do parku do miejsc, gdzie nie powinno ich być i tam również zostawiają butelki pet, niedopałki papierosów, puszki po piwie czy papierki po przekąskach. - Ciężko jest nam dotrzeć do takich miejsc. Firma, która świadczy usługi porządkowe w parku nie będzie przecież obchodzić całego, tak rozległego terenu. Karkonoski Park Narodowy jest naszym wspólnym dobrem. Bardzo proszę by o niego dbać i nie zaśmiecać - zwraca się do wszystkich Michał Makowski."

Michał Makowski pewnie nie wie, że odpadki z przepełnionych koszy wywiewa wiatr albo roznoszą je zwierzęta. Nieprawdą jest że kosze są codzienne opróżniane bo sam wielokrotnie widziałem jak przepełnione kosze stały po kilka dni. Skoro nie chce wam się sprzątać na bieżąco to łaźcie potem po krzakach i wyciągajcie śmieci stamtąd.
P
Polak
Tak. Spora część Polaków tak robi. Natomiast chcę zastrzec, że nie jest to model zachowań popierany przez obecną władzę. Poprzednią chyba też nie. Te zachowania wynosi się z domu, przekazuje z pokolenia na pokolenie.
P
Paweł
Dużo się ostatnimi czasy mówi o łamaniu konstytucji. Może więc warto przypomnieć, że jej art. 86 głosi: "Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie." A w górach śmiecą zwolennicy wszystkich opcji politycznych...
h
haiku
przecież wędrówka po nazych górach grozi przecięciem łapy o szkło, albo wieczko od puszki. Boże jacy ci ludzie sa głupi
a
adams23
śmieci rozumiem bo nie lubię śmiecić, a co kupą i papierem? pytam serio bo kiedyś niestety zostawiłem chusteczki na kupie, fakt mogłem zakopać...
J
Jak można
i zostawić tam swoje śmieci? Turysta ma obowiązek brać swoje śmieci ze sobą i wyrzucić je dopiero w miejscu, w którym będzie miał dostęp do kosza na śmieci. Ludzie to bydło
p
po
można, jest to jeden z nielicznych parków do którego można
p
podpaski
Turystki często zmieniają
?
Pewności nie mam ale chyba nie.
???
może jeszcze Biedronka po drodze???
P
Polak
Okej, trafna diagnoza. A co z rozwiązaniem?
C
Człowiek to brzmi dumnie
A najlepsze jest to, że każdy ale to każdy uważa się za kulturalnego.
m
matador
Takie zachowania to dobry dowód na to, że tzw. "naród" w większości składa się z bezrefleksyjnych, prymitywnych, buraczanych chamów, dbających głównie o zaspokajanie swoich biologicznych potrzeb i mających w głębokiej pogardzie dobro wspólne. I Ojczyznę. Nachlać się, nażreć, wydalić, napaskudzić, drąc przy tym RYJA jak najgłośniej. To obowiązujący i popierany przez " wadzę" model zachowań " suwerena".
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie