MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kardiologia w szpitalu im. Marciniaka wzbogaciła się o nowoczesny aparat do angiografii

Monika Fajge
Monika Fajge
Nowy aparat do angiografii, który trafił do szpitala im. T. Marciniaka, to sprzęt nowoczesny i bezpieczny.
Nowy aparat do angiografii, który trafił do szpitala im. T. Marciniaka, to sprzęt nowoczesny i bezpieczny. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Świeżo wyremontowana Pracownia Hemodynamiki w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka ma nowy angiograf – jeden z najnowocześniejszych na rynku. Zabiegi z jego użyciem trwają krócej, są też bezpieczniejsze dla pacjentów.

Nowy aparat do angiografii (badanie obrazowe, pozwalające na wizualizację wnętrza naczyń krwionośnych: żył i tętnic oraz komór serca) trafił do wyremontowanej niedawno Pracowni Hemodynamiki na Oddział Kardiologii szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu. To sprzęt nowoczesny i bezpieczny.

We wtorek (15 listopada) zabieg z wykorzystaniem aparatu przeszła 74-letnia pacjentka. Kobieta trafiła do szpitala z ostrym zespołem wieńcowym. Krótko mówiąc, miała zawał. Zabieg odbył się bez komplikacji. Dzień "po" pacjentka czuje się dobrze.

– Innowacyjne rozwiązania zastosowane w tym aparacie przekładają się na szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg – mówi dr Rafał Wyderka, kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca w szpitalu przy ul. Fieldorfa. - Po pierwsze zwiększamy bezpieczeństwo samego zabiegu. Zarówno pacjent jak i personel medyczny otrzymują zdecydowanie niższą dawkę promieniowania. Redukcja dawki może sięgać nawet 50 procent! Można również w istotny sposób zmniejszyć dawkę podawanego kontrastu i zminimalizować tym samym ryzyko pokontrastowego uszkodzenia nerek – wyjaśnia kardiolog.

Co więcej, skomplikowane zabiegi kardiologii interwencyjnej tj. koronografia czy angioplastyka naczyń wieńcowych, mogą być wykonywane w zdecydowanie krótszym czasie. Podobnie, jak zabiegi chirurgii naczyniowej i neuroradiologii (np. trombektomia – najnowsza metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu).

Pracownia Hemodynamiki w szpitalu im. Marciniaka wykonuje rocznie ponad 1600 zabiegów koronarografii oraz ponad 800 angioplastyk naczyń wieńcowych.

Nowy aparat do angiografii, który trafił do szpitala im. T. Marciniaka, to sprzęt nowoczesny i bezpieczny.
Nowy aparat do angiografii, który trafił do szpitala im. T. Marciniaka, to sprzęt nowoczesny i bezpieczny.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Angiograf udało się kupić w ramach dotacji pn. „Poprawa bazy leczniczej” z pieniędzy Samorządu Województwa Dolnośląskiego, która wyniosła prawie 4,5 mln złotych.

– Szpital im. T. Marciniaka jest ważnym ośrodkiem leczenia chorób kardiologicznych i w tym kierunku należy go rozwijać – uważa wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski. – Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego dostrzegamy potrzebę inwestowania w nowoczesny sprzęt do szybszej diagnostyki i zabiegów – zapewnia.

Wskazania do angiografii:

  • choroba niedokrwienna serca – koronarografia
  • tętniaki aorty
  • miażdżyca zarostowa tętnic kończyn
  • miażdżyca tętnic szyjnych
  • tętniak mózgu
  • guzy wątroby
  • inne zmiany podejrzane o charakter nowotworowy
  • przetoki dializacyjne
  • zespoły zakrzepowe
  • zespoły uciskowe naczyń z towarzyszącymi obrzękami
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska